loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > חבר הכנסת יצחק הרצוג יוביל את החקיקה בנושא הבטחון התזונתי

חבר הכנסת יצחק הרצוג יוביל את החקיקה בנושא הבטחון התזונתי

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
ח"כ יצחק הרצוג יוביל את החקיקה בנושא הבטחון התזונתי נעתר לבקשת ארגון "ידיד" ויקדם ארבע הצעות חוק ואת הגדלת תקציב המדינה בתחום. אחד העקרונות המרכזיים: הפיכת תחום הבטחון התזונתי למקור יצירת מקומות עבודה

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), לשעבר שר הרווחה והשירותים החברתיים, נעתר לבקשת ארגון "ידיד" ויפעל לקידום זכותם של אזרחי מדינת ישראל לביטחון תזונתי. כך סוכם בפגישה שקיים הרצוג עם סמנכ"ל "ידיד" רן מלמד. ח"כ הרצוג יקח על עצמו את המשך החקיקה אותה הובילה בכנסת הקודמת ח"כ לשעבר רוחמה אברהם בלילא בשיתוף "ידיד".

בפגישה נדונו הסוגיות המרכזיות הנוגעות לנושא הבטחון התזונתי ובהן הרחבת פרוייקט ארוחה חמה בבתי הספר והוספת ארוחות בוקר במקומות בהן אין יום לימודים ארוך, עיגון בחקיקה של פרוייקט "ארוחה בחופשה" שיזמו בכנסת הקודמת "ידיד" בשיתוף שר הרווחה, משה כחלון, ח"כ לשעבר רוחמה אברהם בשיתוף קרן רש"י וכמובן שריון התקציב הממשלתי לנושא הבטחון התזונתי לשנת 2013 בסך של 100 מליון ש"ח כפי שהובטח בקיץ האחרון על ידי השר הפורש בדיוניו עם ראשי "ידיד".

בעמותת "ידיד" בירכו על הדברים ואמרו כי אין כל ספק שנושא האחריות לפתרון הביטחון התזונתי נמצא לפתחה של הממשלה אבל בכל פעולה שתינקט יש לדאוג לשמירה על כבודם של מקבלי הסיוע. "הבעייה אינה רק בצילום הנזקקים לצורכי יחסי ציבור", אומר רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית ב"ידיד", "אנחנו חייבים לדאוג שאדם נזקק לא יצטרך להתבזות בעודו ממתין בתור ארוך לקבלת חבילת מזון שאין כלל ודאות שתוכנה מתאים לצרכיו".

לדברי ח"כ הרצוג, יו״ר סיעת העבודה: ״אני מתכוון לממש את החזון שהתוויתי עוד בהיותי שר הרווחה ולנסות ולהסדיר את תחום הביטחון התזונתי במדינה, זאת כצעד משלים למדיניות חברתית כלכלית אחרת וכמובן כדי להסיר את החרפה אותה לבטח נראה בערב פסח הקרוב בחלוקת מזון לנזקקים״

ב"ידיד" אומרים כי "הגיע הזמן לקביעת סל פתרונות לכלל האוכלוסייה הבוגרת והילדים – כפי שינוסחו על ידי המועצה לביטחון תזונתי שהוקמה לאחר.

  1. הקמת מערכת ממשלתית הקובעת מדיניות, מתקצבת אותה ומוציאה אותה לפועל באמצעות החברה האזרחית וגורמים נוספים – גם כאן כפי שתוצג על ידי המועצה לביטחון תזונתי.
  2. פתרונות לילדים במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית
  3. מינוף נושא הבטחון התזונתי ככלי להרחבת התעסוקה בקרב אוכלוסיות מוחלשות ועסקים קטנים ברמת העיר והאיזור.

הפתרונות החקיקתיים שיונחו מחדש על שולחן הכנסת

  1. סדרה של שלושה חוקים בתחום ההזנה בבתי ספר – באחריות משרדי החינוך, הבריאות והרווחה
  1. הרחבת מפעל ההזנה הקיים כך שיכלול לא רק בתי ספר יסודיים בהם יש יום לימודים ארוך אלא את כלל בתי הספר היסודיים בארץ כולל חינוך מוכר שאינו רשמי.
  2. הרחבת פרוייקט ארוחה חמה לחטיבות הביניים – כיום רק בבתי ספר יסודיים
  3. חוק ארוחת בוקר – מתן ארוחת בוקר בכל בית ספר בו אין ארוחת צהריים חמה – מיועד בעיקר לחטיבות העליונות
  1. חוק ארוחה בחופשה – באחריות משרד הרווחה

מתן ארוחה חמה לילדים בחופשות הגדולות – החופש הגדול, פסח, סוכות, חנוכה. – השוני בין הצעת החוק הזו לשאר הצעות החוק בנושא הוא שבמקרה הזה לא מדובר על הזנה אוניברסלית אלא על ילדים ממשפחות מעוטות הכנסה בלבד. פיילוט בנושא כבר התקיים, ביוזמת ח"כ רוחמה אברהם ובמימון קרן רש"י ומשרד הרווחה בחודש אוגוסט האחרון – הצלחת הפיילוט כפי שהוכח מהמחקר שליוו אותו מחייב את מיסודו ברמה ארצית.

  1. המינוף התעסוקתי – באחריות משרד הרווחה בשיתוף משרד התמ"ת

קידום הצעת החוק הקובעת כי כי בכל מכרז ממשלתי או עירוני העוסק בתחום ההזנה תינתן עדיפות לזכייה לעסקים קטנים, קואופרטיבים או התארגנויות קהילתיות מקומיות וזאת כדרך של יצירת מקומות עבודה לאמהות חד הוריות, עוסקים זעירים ואחרים המבקשים להתפרנס מאספקת מזון לבית ספר אחד או שניים באיזור מגוריהם.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.