loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > רגע לפני חילופי הממשלות, שוד ההקצבות לישיבות נמשך- בניגוד לחוק, משרד החינוך האריך תוקף הקריטריונים שמאפשרים העברת הקצבות לישיבות למרות ביטול חוק טל

רגע לפני חילופי הממשלות, שוד ההקצבות לישיבות נמשך- בניגוד לחוק, משרד החינוך האריך תוקף הקריטריונים שמאפשרים העברת הקצבות לישיבות למרות ביטול חוק טל

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
למרות הצו על תנאי של בג"צ, אישר המשרד במחטף רצוף ליקויים את הארכת הקריטריונים עד סוף אוגוסט. פרקליט העותרים עו"ד ברנע: "ויינשטיין עלול לשאת באחריות אישית". מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "אפילו עכשיו הממשלה לא משתחררת מההרגל המגונה לרצות המפלגות החרדיות בכל מחיר"

לקראת סיום המשא ומתן הקואליציוני וכניסת שר חינוך חדש לתפקיד, אישר השבוע שר החינוך גדעון סער מהליכוד את הארכת תוקף הקריטריונים הבלתי חוקיים שמאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל עד סוף אוגוסט. זאת, למרות העתירה לבג"צ כנגד הקריטריונים, שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע.

הארכת הקריטריונים אושרה לאחר הליך קצר שארך כשבוע בלבד. . זאת, במטרה להעביר את תקציב מרץ לישיבות ולהמשיך בהקצבות עד לאחר השגת הסכם קואליציוני. עו"ד ברנע פנה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין ודרש ממנו לסכל את הארכת תוקף הקריטריונים. ברנע התריע בפני ויינשטיין שהוא עלול לשאת באחריות אישית להעברת סכומי עתק לישיבות בניגוד לחוק

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל בראשית אוגוסט שעבר, פנו העותרים ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר החינוך גדעון סער בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). זאת, כיוון שאיבדו את מעמד דחיית השירות. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מעריך את היקף ההקצבות לתלמידים אלה בכ-30 מיליון שקל לחודש.

בספטמבר השנה אישר משרד החינוך קריטריונים חדשים לחצי שנה, שתוקפם פג בשבוע שעבר. הם התירו להעביר הקצבות גם למי שקיבלו דחיית שירות בעבר ואינם במעמד זה בהווה. בכך אפשרה הממשלה את המשך ההקצבות לישיבות כרגיל, למרות ביטול חוק טל.

בעקבות העברת הקריטריונים החדשים, הוגשה עתירה מתוקנת שטענה שהם אינם חוקיים כיוון שהם מתירים להעביר כספים למי שאמור להתגייס ולא ללמוד בישיבה. בג"צ הוציא לפני כחודש צו על תנאי המורה לממשלה לנמק מדוע לא יפסקו ההקצבות. למרות הצו, האריך משרד החינוך את תוקף הקריטריונים.  פרקליטם של העותרים עו"ד גלעד ברנע אומר, ש"העובדה ששר החינוך גדעון סער מוכן עדיין לפעול כעושה דברן של המפלגות החרדיות, מעידה על כל שלא הפנים באמת את משמעות שלטון החוק"..

מנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"לא רק שהמדינה מפרה חוק כבר חצי שנה כשאינה מגייסת את בחורי הישיבות,, היא גם מממנת את הישיבות המשמשות להם כמקלטי עריקים, והיועץ המשפטי לממשלה מכשיר את השרץ למהדרין". לדבריו, "אפילו בימיה האחרונים הממשלה אינה משתחררת מההרגל המגונה, לרצות את המפלגות החרדיות בכל מחיר".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה ש"אנחנו דורשים  בשם המשרתים הנושאים בנטל השרות ובנטל הכלכלי להפסיק את הפקרות ההקצבות הבלתי חוקיות לאלתר. בכל פעם אנחנו נדהמים מחדש מהנחישות של שר החינוך  לאפשר עוד מחטף שיאפשר לו  לתגמל  כספית את הציבור שאינו נושא בנטל.  שיתוף  הפעולה מצדו של היועץ המשפטי  שמאפשר קיומם של צעדים בלתי חוקיים אילו מעורר שאלות קשות".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר ש"הממשלה מנצלת את אווירת 'מסיבת הסיום' והיא מפירה חוק, גוזלת את הציבור, משחדת את החרדים ומעודדת השתמטות. מאז שבוטל חוק טל, ממשלת ישראל נותנת לחרדים מתנה בלתי-חוקית של מאה מיליון שקלים מדי שלושה חודשים ואם בג"צ לא יעצור זאת, הזרמת הכספים תמשך".

מנכ"ל ישראל חופשית מיקי גיצין אמר בתגובה, ש"בסופו של דבר לא משנה מה קובע בג"צ או החוק הישראלי הדבר היחיד שנשאר יציב במציאות הפוליטית בישראל הוא התקציבים המועברים לישיבות. משרד החינוך נוהג כגנב בלילה ומעביר את המענקים בהיחבא תוך שהוא מצפצף על הצו של בג"צ".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.