loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > עמותת ידיד: כשלים במשלחות הנוער לפולין

עמותת ידיד: כשלים במשלחות הנוער לפולין

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
"ידיד": כשלים בהפעלת משלחות הנוער לפולין ההורים מממנים את סוכני הנסיעות ותלמידים הזוכים למלגה צריכים להוסיף אלפי שקלים כדי שיוכלו לטוס לפולין הצעה לשר החינוך: עבודה מועדפת תמורת מלגה במשלחת לפולין

תלמידים המתקשים לממן את עלות הנסיעה במשלחות הנוער לפולין יועסקו בעבודות מועדפות בחופש הגדול ויקבלו מענק משלים ממשרד החינוך ובנוסף משרד החינוך יעביר את המלגות לזכאים עוד לפני ששולמו דמי הנסיעה במשלוח. אלו רק שניים מהדרישות שמעלים היום חברי קבוצת "הכח להשפיע תושבים עושים שינוי" מיסודה של עמותת "ידיד" באשקלון הפועלת מזה זמן להפחתת מחירי הנסיעות לפולין.

במכתב ששלחו היום חברי הקבוצה אל שר החינוך כותבים כי " למרות ההצלחה הגדולה במאבק  שאנו מנהלים, מזה זמן רב, להפחתת מחירי הנסיעות אשר הביאה להגדלה משמעותית של התמיכה הממשלתית בתלמידים גילינו, כתוצאה ממעקב מעמיק שאנו מקיימים בנושא כי עדיין קיימים מספר כשלים משמעותיים ביותר הדורשים טיפול והתייחסות מיידיים:

  1. העברת כספי המלגה לתלמידים הזכאים מתבצעת רק שבועות ארוכים לאחר שהנערים והנערות טסו לפולין וחזרו בשלום לישראל – המשמעות היא שהורים שילדיהם זכאים למלגה בשל מצב סוציואקונומי נמוך נדרשים לממן, מימון ביניים ארוך טווח, את הנסיעה. אין שום סיבה המצדיקה מהלך כזה ויש צורך לשנות את שיטת התשלום.
  2. הקריטריונים, כפי שהם קיימים היום, אינם מאפשרים לקבוצות גדולות של תלמידים – בעיקר כאלה המשתייכים לעשירונים 5-7 ומוגדרים כאוכלוסיות מעוטות הכנסה להנות מהמלגות  - הדבר מונע מהם להשתתף במסע לפולין וחבל
  3. גם מי שזכאי לקבל מלגה הרי שזו מכסה רק עד 70% מעלות הנסיעה ויש צורך דחוף למצוא מימון לסכום הנותר באשר הוא מגיע לגובה של אלפי ש"ח. בהקשר זה אנו מציעים את מודל הפעולה הבא אשר יש לציין כי שרי התמ"ת והרווחה הקודמים הביעו את תמיכתם בו ומשר החינוך הקודם לא התקבלה התייחסות כל שהיא."

חברי הקבוצה מציעים במכתבם, שהעתקים ממנו נשלחו לשרי האוצר, הרווחה והכלכלה וכן ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, לאמץ ולהפעיל את מודל "תעסוקה מועדפת לבני נוער המבקשים להשתתף במשלחות הנוער לפולין" שפותח לאחר חודשים ארוכים של בדיקות עם מעסיקים, נציגי לשכות תעסוקה וגורמים נוספים קובע מספר עקרונות יסוד ולפיהם תתבצע פעילות משותפת של משרדי החינוך הרווחה והתמת לאיתור בני הנוער הזקוקים לסיוע בדמות עבודה מועדפת וכן יצירת מאגר מעסיקים שיסכימו להעסיק את בני הנוער בתקופת החופש הגדול שלפני שנת הלימודים בה יוצאות המשלחות הבית ספריות לפולין.

המודל מציע כי כל תלמיד אשר יעבוד חודש שלם בעבודה מועדפת יקבל מענק השלמה ממשרד החינוך וזאת על מנת להגיע למימון מלא של הנסיעה.  לדברי חברי קבוצת "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" כל תלמיד המבקש לנסוע לפולין ועומד בקריטריונים חינוכיים וערכיים יוכל להרשם לנסיעה בלי כל קשר למצב הכלכלי של משפחתו.

על פי המודל, תלמידים המתקשים לגייס את התקציב הנדרש ישובצו במהלך החודש הראשון של החופש הגדול שבמעבר בין כיתה י' לכיתה יא' בעבודה מועדפת אשר תוגדר ככזו על ידי משרדי החינוך והתמ"ת. בין השאר מדובר בעבודה בחקלאות, בסיעוד, בתחנות דלק וכד'. עבור חודש העבודה יקבלו התלמידים שכר השווה לשכר מינימום אותו מקבלים בני 18 ומעלה.

כל תלמיד המסיים חודש של עבודה מועדפת יקבל מענק השלמה ממשרד החינוך וזאת עד לגובה המקסימלי של הנסיעה בתוספת דמי כיס. 

במודל שעוצב על ידי קבוצת "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" מוצע גם כי במקרה ובו תלמידי כיתה שלמה יבקשו לעבוד בעבודה מועדפת כדי לסייע לחבריהם יקבלו התלמידים האחרים מענק בגובה 25 אחוז מגובה הנסיעה כתמריץ. כספי התמריץ יוכנסו לקופה כיתתית מיוחדת אשר תאפשר לכיתה כולה להשתמש בכסף במהלך שנת הלימודים לפעילויות חברתיות משותפות.

חברי הקבוצה קובעים עוד כי השיבוץ במקומות העבודה יבוצע באמצעות שרות התעסוקה וכי לצורך ביצוע הפרוייקט תוקם בשרות התעסוקה מחלקה מיוחדת אשר תקלוט את הבקשות לעבודה ותתווך בין התלמידים למעסיקים הפוטנציאליים.  חברי הקבוצה מציעים כי רשימת העבודות שיוגדרו כעבודות מועדפות יקבעו על ידי צוות משותף למשרדי החינוך הרווחה והתמת בשיתוף עם נציגי מועצת התלמידים הארצית וכי מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות יספקו לתלמידים הזכאים לעבודה המועדפת את האישור המתאים.

חברי הקבוצה מציעים כי משרד המסחר והכלכלה יפקח על ביצוע העבודות המועדפות ויבדוק כי זכויותיהם של התלמידים כעובדים לא מופרות וכן כי תלמידים נזקקים הסובלים מבעיות רפואיות המונעות מהן עבודה פיזית יופנו לעבודות מיוחדות שיוגדרו לשם כך בין השאר במשרדי הממשלה השונים.

לסיום כותבים חברי הקבוצה במכתב כי "אנו סבורים כי מערכת חינוך השואפת לשוויון ומדברת על הזדמנות שווה אינה יכולה לעשות כן בעוד הקריטריון המרכזי להשתתפות במשלחות הנוער לפולין הוא היכולת הכלכלית של הורי התלמיד."

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.