loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > לקראת יום השואה: עדות מצמררת על רצח היהודים בידי הנאצים

לקראת יום השואה: עדות מצמררת על רצח היהודים בידי הנאצים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
לרגל יום השואה בחרנו להביא בפניכם ציטוט מצמרר של הרמאן גראבא (לימים קיבל תואר חסיד אומות עולם), מנהל ומהנדס בניין גרמני שנכח באוקראינה בעת שאנשי האיינזאצקומנדו, יחידות החיסול של היטלר, חיסלו את קהילת דובנו שבאוקראינה.

הציטוט הנו מתוך משפטי נירנברג, ותורגם בספר המעולה עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי, כרך ב' (עמ' 793-794) שנכתב ע"י ויליאם שיירר:

"...מנהל העבודה שלי ואני יצאנו לתעלות. שמעתי יריות רובים ברציפות מהירה, מאחורי אחד מתילי העפר. האנשים שירדו מן המשאיות- גברים, נשים וילדים מכל הגילים- היו צריכים להתפשט בפקודת איש אס. אס. שבידו שוט רכיבה או רצועת כלבים. היה עליהם להניח מלבושיהם במקומות קבועים, ממוינים לפי נעליים, מלבושים עליונים ותחתונים. ראיתי ערימת נעליים של שמונה מאות עד אלף זוגות בערך, ערימות גדולות של תחתונים  ומלבושים.

בלי לזעוק או לבכות התפשטו האנשים האלה, עמדו סביב משפחות משפחות, נישקו זה לזה, נפרדו לשלום והמתינו לסימן מאיש אס. אס. אחר שעמד ליד התעלה ובידו שוט. במשך חמש עשרה הדקות שעמדתי ליד התעלה, לא שמעתי שום קובלנה או בקשת רחמים...

אשה זקנה, שערה לבן כשלג נשאה תינוק בן שנה בזרועותיה, שרה לו ודגדגה אותו. התינוק היה הומה-ומהמה בהנאה. ההורים עמדו והביטו ודמעות בעיניהם. האב החזיק ידו של נער בן עשר, בערך ודיבר אליו ברוך; הנער השתדל לכבוש דמעותיו. האב הצביע כלפי מרום, ליטף את ראשו וכפי הנראה הסביר לו משהו.

באותו הרגע צעק איש האס. אס. משהו לחברו. האחרון מנה עשרים איש והורה להם ללכת אל מאחורי התל... אני זוכר יפה נערה אחת, דקה וגבוהה בעלת שיער שחור אשר בעוברה סמוך אליי הצביעה על עצמה ואמרה: "בת עשרים ושלוש".

הלכתי אל מאחורי התל, ומצאתי עצמי עומד נוכח קבר עצום. אנשים היו דחוקים יחד ושוכבים זה על גבי זה כך שרק ראשיהם נראו. כמעט כולם דם היה נוזל על כתפיהם וראשיהם. כמה מהאנשים עדיין היו נעים. אחדים הרימו ידיהם והפנו ראשיהם להראות, כי הם עדיין חיים. התעלה כבר הייתה מלאה כדי שני שלישים. הערכתי כי היא הכילה כאלף איש. חיפשתי את האיש שביצע את היריות. זה היה איש אס. אס., שישב בקצה הצר של התעלה, רגליו משתלשלות לתוך התעלה. על ברכיו היה מוטל תת מקלע והוא עישן סיגריה.

האנשים, לגמרי עירומים, ירדו כמה צעדים וטיפסו מעל לראשי האנשים ששכבו שם, אל המקום אשר אליו כיוונם איש האס. אס. הם שכבו מול המתים או הפצועים; כמה מהם ליטפו את אלה שהיו עדיין בחיים ודיברו אליהם בקול נמוך. אחר כך שמעתי שורה של יריות. הסתכלתי לתוך התעלה וראיתי את הגופות מפרפרים או את הראשים מוטלים בלי נוע מעל לגוויות שהיו מונחות מתחתם. דם זרם מעורפיהם. הקבוצה הבאה כבר התקרבה. הם ירדו לתעלה, הסתדרו בשורה כנגד הקורבנות הקודמים ונורו."

וכך זה נמשך קבוצה אחר קבוצה. למחרת בבוקר חזר המהנדס הגרמני למקום הקטל:

"ראיתי כשלושים אנשים ערומים שוכבים בקרבת התעלה. כמה מהם היו עדיין חיים...אחר כך נצטוו היהודים שעדיין היו חיים להשליך את הגוויות לתוך התעלה. אחרי כן הם עצמם היו צריכים לשכב שם כדי שירו בהם בעורפם... אני נשבע באלוהים, כי זוהי אמת מוחלטת."

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.