loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מנכל חדוש הרב רגב: הרחקת יהדות התורה מעטיני השלטון ומוקדי הכוח מעבירה את רבניה על דעתם

מנכל חדוש הרב רגב: הרחקת יהדות התורה מעטיני השלטון ומוקדי הכוח מעבירה את רבניה על דעתם

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
האדמו"ר מצאנז, מבכירי הרבנים של יהדות התורה, קובע שיאי זלזול וגסות: "האם ב'סמרטוט של עץ' ובשיר של איזה שיכור נקבע מושג של מדינה"?

חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל האדמו"ר מצאנז הרב צבי אלימלך הלברשטאם תוקף בחריפות את המדינה וסמליה ושואל "האם ב'סמרטוט על עץ' ובשיר של איזה שיכור נקבע מושג של שלטון ומדינה". הלברשטם לא ציין מפורשות שהוא מתכוון לדגל המדינה ולהמנון, אבל גם לא השאיר מקום רב לפירושים. על מדינת ישראל והציונות אמר: "כולם רואים בחוש שמרשעים יצא רשע".

הרבי מצאנז אמר את הדברים בכנס גדול של החסידות שנערך ביום חמישי בערב באולם של החסידות בנתניה. נאומו הוקדש להתקפה חריפה על המדינה בעקבות הכוונה להחיל שוויון בנטל ולקצץ בתמיכות לאברכים. הנאום פורסם בהבלטה רבה בראש העמוד הראשון של בטאון סיעת פרוש באגודת ישראל, "המבשר". סיעת פרוש נחשבת למייצגת של חסידויות רבות, שצאנז היא מהחשובות שבהן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"נראה שהרחקת יהדות התורה מעטיני השלטון ומוקדי הכוח מעבירה את בכיריה על דעתם, וגורמת להם לחשוף באופן ברור ובוטה יותר את גישתם האנטי-ציונית". לדברי רגב, "טוב שהלברשטם חושף את גישתה האמתית של יהדות התורה וטוב עוד יותר שהוא עושה את זה ממש ערב יום העצמאות, ובעת גיבוש תקציב המדינה".

רגב "הביע תקווה שבליכוד יבינו סוף סוף שמפלגה אנטי ציונית שמזלזלת כל כך במדינה ובסמליה אינה יכולה להיות שותפה טבעית לממשלה ציונית, וכי גם לציניות הפוליטית יש לשים גבולות. רגב הדגיש כי בצד השלילה של הלגיטימיות של המדינה ושל הציונות, לא היססה חסידות צאנז לדרוש ולקבל סכומי עתק מקופת המדינה למוסדותיה. את התופעה המבישה הזאת צריכה הקואליציה הנוכחית להפסיק"

את נאומו פתח הלברשטאם בטענה שהוא נוהג "להמליץ טוב על ישראל", אבל הפעם בחר לתקוף בחריפות "את הכופרים והאפיקורסים, המסיתים והמדיחים כנגד תורת משה רבינו... ובתקופת גלות זו קמו עלינו מסיתים ומדיחים בכוח הסט"א (הסיטרא אחרא, כלומר השטן) להלחם בעם הנבחר, כי כל מה שהתורה מתרחבת, כוח הטומאה מנסה לעמוד ולהלחם נגדה".

לדבריו, בראשית ימי המדינה היו חרדים שנסחפו אחר הציונות אבל "בחלוף הזמן... נתגלה קלונם (של הציונים) ברבים ונתקיימה התפילה והאלילים כרות יכרתון, כשהרעיון הציוני התגלה כחרס הנשבר, שאין בו ממש והכל הבל. כולם רואים בחוש שמרשעים יצא רשע".

לדברי הרבי מצאנז, "עלינו לשאול בקול גדול, האם מדינה שברוב שטחי ריבונותה מפחד יהודי ללכת ברחוב, הלזה עצמאות יקרא"? בתגובה לטענה המקובלת שבישראל זוכה עולם הישיבות לפריחה חסרת תקדים אמר הרבי מצאנז: "הכל נוסד למרות תעלוליהם ולמורת רוחם" הוא קרא "להגביר חיילים"... "לתורה" . 

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.