loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > ארגון ידיד תומך בעמדת שרת המשפטים שלא לאשר מאסר חייבים בשלב זה

ארגון ידיד תומך בעמדת שרת המשפטים שלא לאשר מאסר חייבים בשלב זה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
יש גידול של 130% בגבייה גם בלי המאסרים. "ידיד" פעל בשבועות האחרונים להשאיר את הוראת השעה על כנה ודורשת להפכה לחוק.

"ארגון "ידיד" תומך בהצעת החוק, שהוכנה במשרד המשפטים לפי הנחיית שרת המשפטים, ח"כ ציפי לבני, וסבורה שהארכת הוראת השעה המונעת מאסר חייבים ראויה וצודקת." כך כתבו השבוע מנהלת המחלקה המשפטית של "ידיד" עו"ד ורדית דמרי מדר, עו"ד יעל כהן-רימר וסמנכ"ל "ידיד" רן מלמד, למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

חוות הדעת באה לאחר שבועות ארוכים בהם ניהלו אנשי "ידיד" שיחות עם נציגי משרד המשפטים ושרת המשפטים עצמה בנסיון לעכב ולבטל את כניסתם המחודשת לתוקף של מאסרי החייבים כפי שדורשים ברשות האכיפה והגבייה ובלשכת עורכי דין. 

נציגי "ידיד" כתבו עוד במכתבם לעו"ד ליכט כי "כמפורט בחוות הדעת שהכנו בנושא והמצורפת לתגובה זו, אנו סבורים שבשלה השעה להפוך את הוראת השעה לחוק חרות, ולבטל לחלוטין את מאסר החייבים. זאת, נוכח תכליתו של חוק ההוצאה לפועל, נוכח חקיקת היסוד המגנה על כבוד האדם וחירותו, נוכח מחויבויותיה הבינלאומיות של ישראל, ונוכח העלייה המשמעותית (גידול של 130%) בשיעורי הגבייה, כפי שהיא מתוארת בנתונים שהעבירה רשות האכיפה והגבייה.

עלייה זו מצביעה על כך שהשימוש בכלי אכיפה אלטרנטיביים, ובהם גם ההגבלות הרבות שניתנו בידי הזוכים והרשות בתיקון לחוק בשנת 2009, מאפשר גבייה יעילה יותר, גם ללא השימוש הבלתי סביר בכלי הדרקוני של השלכה לבית האסורים בגין חוב אזרחי."

בחוות דעת מקיפה ששלח "ידיד" לחברי ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת נכתב בין השאר כי "לטעמנו, על הוראת השעה להפוך לחוק חרות, ולפיו לא יהיה עוד מאסר חייב אמצעי בידי רשות האכיפה והגבייה, וזאת בשל פגיעתו הקשה של מאסר החייבים בכבוד האדם ונוכח קיומן של שיטות גבייה יעילות אחרות."

עוד נכתב כי "כזכור, עוד בעת דיוני הועדה לקראת תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל התנגדה "ידיד"  נחרצות להותרתו של מאסר החייבים על כנו והיתה בין הגורמים המרכזיים שהביאו, בסופו של דבר להוצאתו, גם אם הזמנית קופסת הכלים העומדת לרשות הזוכים."

לטענת "ידיד" "הניסיון שנלמד בתקופת הוראת השעה מלמד כי לא נפגמה יעילותה של מערכת הגבייה בשל היעדרם של צווי המאסר אלא להפך: במשך השנים בהם צומצמה היכולת לעשות שימוש בכלי המאסר נגד חייבים, ולאחר מכן בשנתיים בהם לא נקרא סעיף 70 ונעשה שימוש במאסר החייבים רק לצרכי גביית תיקי מזונות, חל גידול של כמעט 130% באחוזי הגבייה. לפיכך ברי, כי אין ממש בטענה שמאסר החייבים הינו כלי הכרחי לשיפור הגבייה בהליכי הוצאה לפועל וזאת עוד בטרם הצגנו את ההיבטים המשפטיים המחייבים, לדעתנו את הפיכת הוראת השעה לחוק פסוק."

"ידיד", כך נכתב בחוות הדעת "קוראת לועדת החוקה לצרף את ישראל למדינות העולם הדמוקרטיות, ולאסור על שימוש במאסר ככלי לגבייה אזרחית. אנו קוראים לועדה לעמוד כמגן על זכותם החוקתית לחירות וכבוד של חייבי ההוצאה לפועל, שצעדיהם הכלכליים השגויים והסתבכותם הכלכלית אינם מצדיקים הותרתם בלא כבוד ואנושיות וראייתם כאמצעי לשם הגבייה. על הועדה להותיר את כלי המאסר בהיסטוריה, במקומו הראוי לצד כלים "יעילים" אחרים, כגון עינויים, שאין מדינה מתוקנת מכירה בהם. זאת בוודאי כאשר, כפי שפירטנו לעיל, יעילותו של עונש המאסר מוטלת בספק רב, ביחס לכלי אכיפה וגבייה אחרים המצויים כיום בידי הזוכים ובאי כוחם.

בסוף חוות הדעת צירף "ידיד" הצעת החוק המגלמת בלשונה את האמור בחוות הדעת, היינו ביטול מאסר החייבים והותרתו ככלי גביית חובות רק בחוב מזונות העולה על 2000 ₪.

 

נספח  - הצעת חוק ביטול מאסר החייבים

הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון – ביטול מאסר החייבים למעט בחוב מזונות), התשע"ג-2013

מחיקת סעיף 70

  1.  

בחוק ההוצאה לפועל , התשכ"ז-1967, סעיף 70 יימחק.

תיקון סעיף 74

  1.  

בחוק ההוצאה לפועל , התשכ"ז-1967, סעיף 74, יבוא סעיף קטן (ה) שלשונו: "הוראות סעיף קטן (א) לא יחולו על חוב מזונות בסכום הנמוך מ-2,000 שקלים חדשים, שגובה המוסד לביטוח לאומי לפי חוק המזונות (הבטחת תשלום), התשל"ב-1972".

 

לקריאת חוות הדעת המלאה והמסמך למשנה ליועץ המשפטי לחצו כאן

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.