loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > עמותת ידיד מזהירה: קיצוץ בקצבאות ללא פיצוי יביא לעשרות אלפי משפחות חד הוריות לאבד את קורת הגג שלהן

עמותת ידיד מזהירה: קיצוץ בקצבאות ללא פיצוי יביא לעשרות אלפי משפחות חד הוריות לאבד את קורת הגג שלהן

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
קוראת לשר האוצר לפצות משפחות חד הוריות ומשפחות מעוטות הכנסה על קיצוץ אפשרי בקצבאות הילדים בין ההצעות: תיקון חוק המזונות, הגדלת הסיוע בשכר דירה והרחבת מענקי הלימודים

"חלק נכבד מאוכלוסיית האמהות החד הוריות נעזרת בכספי הסיוע בשכר דירה על מנת שתוכלנה לשכור קורת גג ראוייה לילדיהן. סכומי הסיוע אינם עולים בקנה אחד עם יוקר מחירי הדיור ולכן, במידה ויקוצצו קצבאות הילדים יש לפצות את האוכלוסייה הזו כדי שלא נעמוד, בקרוב, בפני מצב בו עשרות אלפי משפחות יזרקו מבתיהן", כך מזהירה "ידיד" את שרי האוצר, הרווחה והכלכלה במכתב דחוף ששלחה אליהם הבוקר ושהעתקים ממנו נשלחו לחברי ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

"אנו מתנגדים לקיצוץ בקצבאות הילדים", כתב לשרים סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד. "יחד עם זאת, אם אכן יבוצע קיצוץ שכזה אנו סבורים שיש להחריג ממנו או לכל הפחות לפצות אוכלוסיות מעוטות הכנסה ואוכלוסיות יחודיות כגון משפחות של הורים יחידים על הפגיעה הקשה בהכנסה השוטפת שלהן שהיא ממילא נמוכה וכפופה לחסמים בירוקרטיים רבים."

בין ההצעות עליהם מצביעים ב"ידיד" הסרת חסמים בתחומי יכולת ההשתכרות למקבלות מזונות מהביטוח הלאומי, הגדלת הסיוע בשכר דירה, העלאת התקרה המזכה במענק הכנסה (מס הכנסה שלילי) והרחבת מענק הלימודים.

ב"ידיד" חוזרים על עמדתם כי במידה ויקוצצו קצבאות הילדים יש מקום לבחון את האפשרות להפוך את הקיצוץ להלוואה אותה תחזיר הממשלה לילדים כמענק "פותחים עתיד", בהגיעם לגיל 18 או 21.

רצ"ב פירוט ההצעות שנשלחו לשרים

ביטול חסמי המזונות בביטוח הלאומי - ביטול התקרה המונעת השתכרות של אמהות חד הוריות מעל סכום של 600 ש"ח לחודש מבלי שהכנסתן תפחית מדמי המזונות שהן מקבלות מהביטוח הלאומי. אנו מציעים כי במידה ויקוצצו הקצבאות להכיל פיצוי זה קודם כל על האוכלוסייה שמקבלת כיום מזונות מהביטוח הלאומי, בצורה זו אין מדובר בתוספת כספית כל שהיא לתקציב המדינה.

סיוע בשכר דירה - הגדלת הסיוע בשכר דירה. חלק נכבד מאוכלוסיית האמהות החד הוריות נעזרת בכספי הסיוע בשכר דירה על מנת שתוכלנה לשכור קורת גג ראוייה לילדיהן. סכומי הסיוע אינם עולים בקנה אחד עם יוקר מחירי הדיור ולכן, במידה ויקוצצו קצבאות הילדים יש לפצות את האוכלוסייה הזו כדי שלא נעמוד, בקרוב, בפני מצב בו עשרות אלפי משפחות יזרקו מבתיהן.

מענק לימודים - הגדלת מענק הלימודים המשולם לאמהות חד הוריות מידי שנה, לפני תחילת שנת הלימודים כך שישולם באופן שוויוני (אותו גובה סכום) במשך כל שנות הלימוד. (כיום משולם סכום של כ- 1300 ש"ח לשנה לילדים בכיתות א-ו, מחצית מזה לילדים בכיתות ז-ח ו-0 ש"ח לילדים בכיתות ט-י"ב).

מענק הכנסה (מס הכנסה שלילי) - הגדלת התקרה המזכה אם חד הורית עובדת במענק הכנסה. המדובר הוא בקבוצה של נשים חד הוריות אשר אינן מסתפקות בשכר מינימום או קצת למעלה ממנו. הם מבקשות להתקדם בעבודה ולהשתכר כמה שיותר כדי שתוכלנה לכלכל את ילדיהן בכבוד. נשים אלה מצליחות במקרים שונים על ידי הגדלת משרתן או עבודה בשתי משרות – כזכור אין בבית מפרנס שני, להגיע לסכומים הנעים בין 7000 ל- 9000 ש"ח ברוטו. סכומים אלה למשפחה בת מפרנס אחד אינם מספיקים מחד ומצד שני הם גבוהים מידי על מנת לזכות את האם החד הורית במענק הכנסה.

פותחים עתיד -  אנחנו מציעים כי במידה ואכן יבוצעו קיצוצים בקצבאות הילדים הדבר יתבצע בדרך של הלוואה. הכוונה למעין מלווה ביטחון, כזה שיוחזר לילדים בעוד 10 12 או שמונה עשרה שנים עם ריבית והצמדה כמו סוג של אגרות חוב וכך תתאפשר להם פתיחת דלת לעתיד מבטיח ושוויוני.

ההלוואה תינתן למדינה בדומה למתווה המוצע בהצעת החוק שהונחה לאחרונה מחדש על שולחן הכנסת בצורה שכזו גם אם יהיה קיצוץ הרי שהכסף ישאר בקופה. הוא לא ילך לאיבוד. הוא ימשיך וישמש כבטחון, כערבות עבור הנערים והנערות שכלכך זקוקים לנקודת זינוק עם הגיעם לבגרות.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.