loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > נמשכת ההתעלמות מאסון המסוק מ- 1977

נמשכת ההתעלמות מאסון המסוק מ- 1977

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
נמשכת ההתעלמות מאסון מסוק הנ"ד: גם השנה לא תגיע אף אישיות בכירה לאזכרה! זעם בקרב משפחות 54 הנופלים: "האם היו מעיזים להתעלם כך מהאזכרה ל"דקר" או לאסון המסוקים?"

בקרב משפחות חללי אסון המסוק בבקעת הירדן שורר זעם רב בעקבות המידע, כי אף אישיות בכירה לא תגיע לאזכרה שתתקיים מחר בבקעת הירדן. האזכרה השנתית ל-54 חללי אסון המסוק תתקיים מחר (יום ה' 9 במאי) ב"גבעת הנ"ד" ליד היישוב ייט"ב בבקעת הירדן, במלאות 36 שנה לאסון, בו נספו 54 חיילים – 44 צנחנים ועשרה אנשי צוות אויר.

במשך שנים רבות הדירה הצמרת הבטחונית והמדינית את רגליה כמעט לחלוטין מטקס האזכרה השנתי, במה שנראה בעיני המשפחות התעלמות מכוונת ומתמשכת מהאסון, שעד אסון המסוקים בצפון ב-1997נחשב לחמור ביותר בתולדות חיל האוויר. בשנה שעברה השתתף בטקס הרמטכ"ל, פו שר הביטחון וסגנו, הרמטכ"ל ויו"ר ועדת חוץ ובטחון של הכנסת בטקס בפעם הראשונה, לאחר שקודמיהם בתפקיד הדירו ממנו את רגליהם במשך כמעט 30 שנה. עם זאת, השבוע נודע למשפחות כי כל הבכירים השיבו בשלילה להזמנה להשתתף באירוע השנה.

"ההתחמקות של המנהיגות מלהגיע לטקס היא המשך למאמץ של המערכת להסתיר את האסון ואת הפשלות שקדמו לו, מאמץ לו אנו עדים במשך כל השנים" אמר שמואל ירושלמי, אביו של סמל יואב ירושלמי ז"ל שנפל באסון. לדבריו, מאמץ זה מתבטא בעובדה שבמשך כל השנים כלל לא השתתפו בטקס הזיכרון השנתי אישים בכירים, דוברות צה"ל ומשרד הביטחון מצניעים את הטקס, והאסון אף הושמט מספרי היסטוריה רשמיים כמו ספר היובל למדינה בהוצאת משרד הביטחון וספר היובל של חטיבת הצנחנים "אחרי".

אסון המסוק התרחש במהלך תרגיל משולב של חטיבת הצנחנים וטייסת מסוקי "יסעור" שהתקיים בבקעת הירדן. המסוק המריא לאחר שורה ארוכה של תקלות טכניות, חריגות מפקודות וסטיות מנהלי חיל האוויר. המסוק אמור היה להמריא כשעליו 58 נוסעים, אך הטייס הוריד ברגע האחרון  4 לוחמים ושפך דלק רב לקרקע, כדי לצמצם את המשקל העודף שנשא המסוק. גם כך היתה חריגה חמורה מהוראות היצרן, שהגביל את מספר הנוסעים המותר ל-37 בלבד.

החקירה שנערכה לאחר האסון הצביעה על שורה ארוכה של תקלות טכניות שקדמו לטיסה. בנוסף, התדריך לטייסים היה לקוי, והאיץ בהם לטוס נמוך ככל האפשר, למרות מגבלות הראיה החמורות. למרות כל אלה, נקבע אז כי האשם העיקרי באסון הוא טייס המסוק, שנהרג גם הוא בהתרסקות.

המשפחות השכולות קיבלו את ממצאי החקירה רק 25 שנים לאחר האסון. לאחרונה התקיים ערב סגור למשפחות, בו הציגו קצינים בכירים מחיל האוויר תפישה מעודכנת של החקירה, המקבלת את העובדה כי לא הטייס לבדו אלא צירוף כל התקלות והנסיבות האחרות הם הגורם העיקרי לתאונה. המשפחות טוענות במשך כל התקופה, כי הצבא לא הסיק מסקנות כנגד איש מהגורמים הבכירים שהיו מעורבים באירוע, ואלה המשיכו להתקדם בתפקידיהם.

בשנה האחרונה החלה התארגנות מחודשת של הדור השני של המשפחות השכולות והחברים לנשק מפלוגת הצנחנים. בין היתר הוקם אתר זיכרון באינטרנט www.may76.com, והוצאה לאור מהדורה מחודשת של ספר המחזור של פלוגת הצנחנים מגדוד 890 שנספתה כמעט כולה, שראה אור לאחר האסון וכותרתו "כך היו חיינו".

לאזכרה צפויים להגיע מאות מבני משפחות הנופלים והחברים לנשק, שחלקם יגיעו במיוחד מחו"ל.

לפרטים נוספים: נאור ירושלמי, טל. 439120- 0522

 

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.