loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > היועץ המשפטי לכנסת: אקדם רפורמה בנושא שקיפות ההעברות התקציביות בועדת הכספים

היועץ המשפטי לכנסת: אקדם רפורמה בנושא שקיפות ההעברות התקציביות בועדת הכספים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עו"ד ינון כתב לראשי חדו"ש: "אבוא בדברים בתקופה הקרובה עם יו"ר ועדת הכספים ומנהל הועדה, על מנת לבחון את הדרכים לשיפור השקיפות בכל הנוגע לטיפול הועדה בהעברות התקציביות". חדו"ש מברכת: "הגיע הזמן לעשות סדר בג'ונגל של ההעברות התקציביות. חשוב לעשות זאת במהירות"

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון הודיע כי בכוונתו לקדם רפורמה בנושא העדר השקיפות של ההעברות התקציביות בועדת הכספים. ינון כתב את הדברים למנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב ולסמנכ"ל העמותה שחר אילן. זאת, בעקבות פניית השניים לקבוע נוהל שיחייב את האוצר להודיע על כל ההעברות זמן מספיק מראש ויחייב את הועדה להעלות מראש לאתר הועדה את כל הבקשות להעברות ודברי ההסבר שלהן.

ינון כתב בשבוע שעבר לרגב ולאילן כי "סוגיית ההעברות התקציביות הנדונות בועדת הכספים של הכנסת היא אכן סוגיה הראויה לבחינה ולליבון, הן בהיבט של היקף ההעברות התקציביות הנדונות בועדה והן בכל הנוגע לשקיפות המתחייבת במסגרת הטיפול בהן".

לדברי ינון, "בשלב זה וכל עוד תקציב המדינה לא אושר על ידי הכנסת, ועדת הכספים אינה נדרשת לעסוק בבקשות האוצר להעברות תקציביות. אולם בשל חשיבות הנושא בכוונתנו לבוא בדברים בתקופה הקרובה עם יושב ראש ועדת הכספים ומנהל הועדה, על מנת לבחון את הדרכים האפשריות לשיפור השקיפות בכל הנוגע לטיפולה של הועדה בהעברות התקציביות".

בחדו"ש  ברכו על הודעת ינון והביעו תקוה ש"אכן יעשה סוף סוף סדר בג'ונגל של ההעברות התקציביות העוברות דרך ועדת הכספים ומשנות את תקציב המדינה כמעט ללא פיקוח". רגב ואילן קראו לינון ולראשי הועדה "להשלים את תהליך הבדיקה והנהגת הרפורמה בהקדם האפשרי".

במכתב ששלחו רגב ואילן  לינון בראשית אפריל, לקראת פתיחת הכנסת ה-19, הם מציינים כי "בשנה שעברה נחשפה לראשונה הרשימה המלאה של ההעברות התקציביות העוברות בועדת הכספים במהלך שנת התקציב. התברר שמדובר במספר ענק של 7000 שינויים תקציביים. הציבור שומע רק על חלק קטן מההעברות באמצעות פרסומים אקראיים בתקשורת, בדרך כלל לאחר מעשה. פרסום הרשימה המלאה נעשה רק לאחר סיום שנת התקציב". כלומר, הוא מאפשר ביקורת ציבורית רק בדיעבד, וגם אז בקושי רב לאור ההיקף הכולל האדיר של ההעברות המתבצעות במהלך שנת הכספים.

רגב ואילן מציינים, ש"הסיכוי שחבר כנסת יוכל לעקוב אחרי 60 העברות בממוצע ליום פעילות בכנסת לא קיים למעשה. לכן, חלק גדול מההעברות נעשות גם בלי שחברי הכנסת שאישרו אותן או שחברים בועדת הכספים ידעו עליהן. זהו מצב בלתי תקין בעליל, שמנוגד לעקרון השקיפות ולזכות הציבור לדעת וחותר תחת הנורמה, לפיה מליאת הכנסת היא הקובעת את תקציב המדינה". הם מזכירים את חשיפת חדו"ש כי בשנים 2010 ו-2011 הועברו בועדת הכספים תוספות תקציב של כמיליארד שקל בשנה למטרות דת.

רגב ואילן כותבים לינון כי "גם אם קצרה ידך מלשנות את עצם שיטת ההעברות הפסולה המפקידה בידי מעטים את מפתחות תקציב המדינה, הרי אנחנו מקווים כי תוכל להבטיח את חשיפת ההעברות לעיני הציבור בזמן אמת. הציבור בהחלט יכול לסייע בפיקוח עליהן". הם מציינים ש"מספר ועדות כבר החלו להעלות מראש את החומר שידון בהן ובכך מאפשרות לציבור להתכונן וליידע את חברי הכנסת על פגמים ובעיות".

לדבריהם, "ראוי שכך יהיה גם לגבי כל העברה תקציבית הנדונה בועדת הכספים. המינהל התקין וחובת השקיפות מחייבים שבקשות להעברות, כולל הנימוקים שלהן, יועלו לפורטל ועדת הכספים לפחות 24 שעות מראש". אנו קוראים לך", הם כותבים, "להוציא את ההוראה המתאימה, ולהביא בכך תיקון משמעותי באחד מתחומי העבודה החשובים ביותר של הרשות המחוקקת והמפקחת".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.