loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > חיסול מערכת ההגנה על האזרח במסווה של ייעול הרגולציה

חיסול מערכת ההגנה על האזרח במסווה של ייעול הרגולציה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
ארגוני הסביבה מזהירים, כי פרק "ייעול הרגולציה" הנכלל בתכנית הכלכלית שתובא להחלטת הממשלה מחר (13.5.13), עלול לחסל את המערכות המגנות על אזרחי ישראל במגוון תחומים, ובהם: זכויות עובדים, בריאות, סביבת עבודה, בניה, חינוך, בטיחות ועוד.

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, "ההצעה היא התקפה כוללת על נורמות שפותחו במשך השנים בכל התחומים האלה בתקנות ובחוקים ועל סמכותם המקצועית ועצמאותם של משרדי הממשלה האמונים על הגנת האזרח". לדבריו, תחת הכותרת המטעה 'ייעול מנגנוני רגולציה', חבויה הצעה מסוכנת, שתאפשר לממשלה לחסל מנגנונים של הגנה על הציבור מפני פגיעות חברתיות, בריאותיות וסביבתיות מרחיקות לכת.

ארגוני הסביבה נועדו בנושא זה היום עם השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ועם יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת דב חנין. הארגונים פנו בנושא למשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, וכן לארגונים חברתיים הפועלים בתחומים אלה.

מה מוטל על הפרק?

להלן דוגמאות אפשריות לתחומים שעלולים להיפגע אם תתקבל ההצעה מחר:

  1. התקן לבניה ירוקה שיכול לחסוך אלפי שקלים בשנה בהוצאות אנרגיה בדירות.
  2. הפיקוח על מפגעים בריאותיים בסביבת עבודה כמו גזים רעילים בתחנות דלק.
  3. הפיקוח על חוקי עבודה וזכויות עובדים.
  4. הפיקוח על זיהום מי שתייה. 
  5. הפיקוח על שירותי התחבורה הציבורית ושירותים נוספים להגנת הצרכן.
  6. יישום חוק אוויר נקי והגנה על בריאות הציבור.

הצעת האוצר מכתירה את מנגנוני ההגנה הללו ואחרים בכותרת כוזבת של "הכבדה רגולטורית", ודורשת להכפיף כל רגולציה (חוק, תקנה והוראה) לשיקולים כלכליים של "קידום הצמיחה והתחרות במשק". בנוסף, מוצע להחליף פיקוח ובקרה של מוסדות המדינה והמערכות הציבוריות ב"רגולציה עצמית", כלומר לאפשר לגורמים העסקיים לפקח על עצמם, ובמילים אחרות – הפרטה של הפיקוח.

ההצעה שואפת לבטל למעשה את עצמאותם המקצועית של מערכות הפיקוח על שוק העבודה, המשרדים להגנת הסביבה, הבריאות, החינוך והרווחה, ולהכפיף אותם ל"ועדת שרים לרגולציה" בראשות ראש הממשלה, אשר תחליף את הגורמים המקצועיים בכל הנוגע להכרעה מהן הרגולציות הנדרשות  ותשמש כסמכות העליונה - הן לגבי הרגולציה הקיימת כיום והן לגבי כל רגולציה שתעלה בעתיד.
ההגדרה "לתת לחתולים לשמור על השמנת" נכתבה בדיוק עבור תסריט כזה, ולא לחינם תומכים במהלך בהתלהבות נציגי התעשיינים וגורמים אינטרסנטיים אחרים. זהו מהלך מרחיק לכת של פירוק בפועל של מנגנוני ההגנה על האזרח, שיאפשר לבעלי ההון לקדם את ענייניהם בלי המעמסה, המיותרת מבחינתם, של שקיפות ובקרה דמוקרטית. על מנת להגן על האזרח, ישראל צריכה לשמור ולחזק את מנגנוני ההגנה על האזרח באמצעות רגולציה יעילה, חזקה וממוקדת יותר, ולא עיקור והחלשה של  רשת הביטחון האחרונה של האזרח עד כדי ביטולה בפועל.

ארגוני הסביבה הדגישו, כי לרגולציה נכונה ויעילה יש תועלות חברתיות, בריאותיות, סביבתיות וכלכליות ברורות, אבל הממשלה בוחרת ללכת בכיוון ההפוך, מתעלמת מהן, ופועלת להרים מכשולים ולחסל בהדרגה את הרגולציה הקיימת.

למידע נוסף: נאור ירושלמי, טל. 050-3999561

ההודעה משותפת לארגונים הבאים:

חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, מרכז השל לקיימות, המועצה הישראלית לבניה ירוקה, גרינפיס ים תיכון, תחבורה היום ומחר, הפורום הישראלי לאנרגיה, צלול, 15 דקות, אזרחים למען הסביבה, הקואליציה לבריאות הציבור, איגוד רופאי בריאות הציבור.

אמצו את עמותת חיים וסביבה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.