loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > פנייה ליועץ המשפטי לממשלה- עצור את מחטף הקריטריונים הבלתי חוקיים להקצבות לישיבות

פנייה ליועץ המשפטי לממשלה- עצור את מחטף הקריטריונים הבלתי חוקיים להקצבות לישיבות

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עמותת חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר בריזון, דורשים מהיועמ"ש לא לאשר מבחנים להעברת הקצבות לאברכים שהחוק מחייב אותם להתגייס. פרקליט העותרים עו"ד ברנע: "מצער שהצעה כה פסולה יצאה לאוויר העולם". כ-150 התנגדויות למבחנים החדשים כבר נשלחו

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון, פנו אתמול (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין בדרישה שיורה על ביטול הצעת התיקון לקריטריונים להקצבות לישיבות. ההצעה מנסה לעקוף את העתירה הגישו הפונים לבג"צ ולאפשר להמשיך ולממן  אלף 54 תלמידי ישיבות ואברכים שאיבדו את מעמדם על פי חוק טל ולכן אמורים להתגייס. "יש להצר על כך שהצעת תיקון כה פסולה, בניגוד להוראות של חוקה, יצאה בכלל לאוויר העולם", כותב פרקליטם של הפונים עו"ד גלעד ברנע, "מתחייב כי היועץ המשפטי למשלה יורה על דחייתה".

העותרים גם פרסמו אתמול קריאה לציבור להגיש התנגדויות לתיקון לקריטריונים ועד הבוקר כבר נשלחו כ-150 התנגדויות למשרד החינוך. את ההתנגדויות אפשר הגיש באמצעות הכתובת הבאה באתר חדו"ש: http://hiddush.org.il/ActionLetter.aspx?id=1602

על פי המבחנים להקצבות לישיבות יכולים לקבל תמיכות מי שיש להם פטור משירות צבאי ומי שקיבלו דחיית שירות על פי "חוק טל". מספר תלמידי הישיבות שהיו בדחיית שירות לפני פקיעת חוק טל הוא כ-54 אלף איש. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מעריך שהיקף ההקצבות שתלמידים אלה קיבלו הוא כ-30 מיליון שקלים לחודש ומתקרב ל-400 מיליון שקלים בשנה. זאת, מתוך תקציב כולל לישיבות של קרוב למיליארד שקלים

באמצע החודש שעבר עתרו חדו"ש ושותפיה לבג"צ כדי לעצור את ההקצבות לתלמידים אלה. הדיון בעתירה אמור להיערך לקראת סוף ספטמבר. עו"ד ברנע מסביר בעתירה כי חוק טל "פקע בחצות ליל ה-1 באוגוסט 2012 וכתוצאה מכך אין עוד כל בסיס  חוקי לדחיית שירותם של תלמידים שהחוק חל עליהם".

ביום שני השבוע פרסמה הממשלה הצעה לקריטריונים חדשים לפיהם יוכל לקבל מימון לא רק מי שנמצא בדחיית שירות אלא מי שקיבל דחייה בעבר. לדברי ברנע "הניסיון להעביר תמיכות "למי שאינם משרתים בצה"ל כאשר הם חייבים משירות צבאי ולא הופטרו ממנו כדין הוא לא חוקי ולא חוקתי".  הפונים גם מאשימים את משרד החינוך במחטף, משום שהקציב רק שלושה ימים להגשת התנגדויות ולא כמה שבועות כמקובל.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הממשלה מוכנה לעשות כל תרגיל אקרובטי כדי להכשיר את כניעתה למפלגות החרדיות, גם כאשר הדבר בניגוד לחוק. הגיע הזמן שהממשלה תשים את הדגש על גיוס האברכים ולא על הזמת סכומי עתק עבורם. יש לקוות שהיועץ המשפטי לממשלה יתעשת ויקבע שיש דברים שלא ניתן לעשות רק משום שהם משרתים את צרכי הקואליציה".

ח"כ לשעבר רוני בריזון אמר ש"מתאים לפרצופה של הממשלה הזו. לפעול כגנבים בלילה, להמציא תבחינים שכולם קומבינה, לקחת את כספי הציבור (מה שנותר אחרי הגזירות והמכות) ולתת אותם במתנה לישיבות החרדיות. ובשביל מי? בשביל אלה שממשיכים להשתמט וגם אחרי ביטול חוק טל ומסרבים להתגייס כחוק! ושר החינוך נותן יד לתועבה הזו. בושה".

מנכ"ל ישראל חופשית מיקי גיצין אמר בתגובה, ש"המציאות שיוצר משרד החינוך היא מעוותת לחלוטין: בסופו של דבר לא משנה מה קובע בג"צ או החוק הישראלי דבר הדבר היחיד שנשאר יציב במציאות הפוליטית בישראל הוא התקציבים המועברים לישיבות".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה ש"שוב ושוב מוכיחה הממשלה הזו  שאין שום משמעות לחוק, לצדק ולהגינות במדינת ישראל - העיקר ש"השותפים הטבעיים" יכתירו אותם גם בבחירות הבאות! לצורך כך הכול כשר, כולל בגידה בציבור הנושא בנטל וכתיבת קריטריונים חשאיים בתקווה שאף אחד לא ישים לב. לא ניתן לשותפים לקנוניה להעביר קריטריונים בזויים אלו".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.