loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמהות חד הוריות מכל הארץ יוצאות למאבק: אנחנו לא יכולות לחכות שנתיים שיהיה יותר טוב. גם לא שנה

אמהות חד הוריות מכל הארץ יוצאות למאבק: אנחנו לא יכולות לחכות שנתיים שיהיה יותר טוב. גם לא שנה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
דורשות פיצוי בשל הגזירות הכלכליות מדינת ישראל מעודדת אותנו להשאר בבית במקום לצאת לעבוד ודנה אותנו לחיי עוני. לא נישאר אדישות לנוכח המצוקה הגוברת

"אנו דורשות מהממשלה לתת לנו כלים להתפרנס בכבוד. לא נישאר אדישות לנוכח המצוקה הגוברת", כך אמרה היום בובה לוי יונאי, אם חד הורית לארבעה ילדים קטנים מראשון לציון במסיבת עיתונאים בה השתתפו אמהות חד הוריות מקבוצת "הכוח להשפיע- נשים עושות שינוי" וקבוצת "הקול הנשי-מחאת האמהות החד הוריות" הכוללות כ- 800 נשים בה הכריזו כי הן יוצאות למאבק בגזרות תקציב 2013-14.   

"מדינת ישראל מעודדת אותנו להשאר בבית במקום לצאת לעבוד ודנה אותנו לחיי עוני והגזרות החדשות רק יחמירו מצבנו" אמרה רוחמה שטרן, אם חד הורית לשניים מרמת גן "ואנחנו לא נשב מנגד". "הממשלה חייבת להבין שכככל שנרויח יותר כך נוציא יותר כסף, כך נפעיל את גלגלי הכלכלה", הוסיפה נורית אנגלשטיין, העובדת כמנהלת הדרכה בחברת תקשורת גדולה.

בדיוק עשר שנים לאחר מחאת החד הוריות של שנת 2003, יוצאות האמהות למאבק חוזר כשהדרישה הבסיסית שלהן היא "תנו לנו לחיות בכבוד". "אנחנו מתכוונות למחות בנחישות, ביצירתיות אך גם בשקט. בלי צעקות", אמרה מילכה. אם חד הורית חרדית מבני ברק. "בגלל העבודה אני לא זכאית לסיוע בלימודים ומקבל רק סיוע בשכר דירה וגם זה כי אני יוצאת מקלט לנשים מוכות. אני רוצה להתקדם ולהתפתח, להראות לנשים שגם אחרי הסערה אפשר להתחיל מחדש אבל יש כל כך הרבה חסמים בהם ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה שפשוט לא מאפשרים זאת כשאומרים לי 'לא היית צריכה להתגרש'. אנחנו דורשות שיסירו את המגבלות לקבלת תשלומי מזונות ושיבינו שכל שקל שנרויח משמעותו שקל פחות שהמדינה צריכה לשלם לנו".

אמהות חד הוריות"אנו כאן היום כדי להביא לציבור הישראלי את קולן של 130 אלף משפחות חד הוריות,ש- 80% מהן הינן נשים עובדות" אמר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", במסגרתה פועלת קבוצת הנשים "הן לא פרזיטיות ולא מבקשות רחמים אלא דורשות שהמדינה תחריג מהקיצות והגזרות את האכולוסיות החלשות ביותר כדי לאפשר להן פשוט להתקיים".

הנשים דורשות מהממשלה פיצוי על גזירות התקציב ובין השאר אומרות כי "אם חייבים לקצץ את קצבאות הילדים לפחות שיקחו את הכסף כמילווה ויחזירו אותו כשהמצב ישתפר כפי שלפיד הבטיח" אמרה אנגלשטיין, "העלאת המע"מ צריכה להעשות בצורה מדורגת ואם חייבים להעלות את מס ההכנסה יש להעלות במקביל את הרף המזכה במס הכנסה שלילי. הגזרות חייבות להיות מותאמות ליוקר המחייה אחרת אנו כולנו נדרדר מטה מטה".

קבוצות החד הוריות ""הכח להשפיע נשים עושות שינוי" ו"הקול הנשי – מחאת האמהות החד הוריות" מאגדות נשים מיישובים רחוקים כאילת ערד וצפת ועד יישובים במרכז הארץ. בקבוצה חברות אמהות חד הוריות לילדים קטנים וגדולים וגם נשים חד הוריות שילדיהם כבר גדלו אך בשם הסולידריות החברתית החליטו להצטרף לקבוצה ולסייע במאבק על דמותה ועתידה של האם החד הורית בישראל.

"אני עובדת כעצמאית ומשתכרת 8500 שקל אך אחרי שכירות לא נשאר לי הרבה למחייה שוטפת" אומרת רוחמה שטרן, "חישוב שערכתי העלה כי הגזרות יפגעו בי בסכום של 400 שקל בחודש שזה חשבון חשמל, סל קניות המזון לחודש או לא ללכת לארועים משפחתיים. הגזירות החדשות פשוט ירסקו אותי".

"אנחנו לא מבקשות חסד של אף אחד אלא את הכבוד שלנו" אומרת בובה לוי יונאי, אם חד הורית לארבעה ופעילה חברתית, "אני נאלצת לעבוד שעות ארוכות, הילדים שלי לא רואים אותי וזה מחיר כבד שאני יודעת שאשלם בעתיד, בנוסף לאלף שקל שיקוצצו לי עם הגזרות החדשות מידי חודש, רבע מהשכר שלי. אני כאן היום לומר ליאיר לפיד שהילדים שלנו ישרתו את המדינה עוד כמה שנים, את אותה מדינה שבוגדת בהם אז עוד לא מאחור לתקן. היום אנחנו הפה של הילדים שלנו שמבקשים תנו לנו לחיות בכבוד".

האמהות אמרו כי "חובה עליכם, חברי הכנסת וחברי הממשלה לזכור. אנחנו נשים עובדות. לא פרזיטיות, לא מבקשות נדבות או קצבאות. אנחנו דורשות מממשלת ישראל ומהכנסת כי תינתן לנו האפשרות לפרנס את ילדינו בכבוד. אנחנו מתנגדות לקיצוץ בקצבאות הילדים או לכל פגיעה במרכיבים האוניברסליים של תוכנית זו.  קצבאות הילדים הן אמצעי רב חשיבות למימוש מחוייבות המדינה לכל אזרחיה להשתתף בעלויות גידול ילדים והן גם אמצעי ראשון במעלה בהתמודדות עם עוני ופערים חברתיים."

בין הדרישות שמעלות האמהות החד הוריות:

ביטול חסמי המזונות בביטוח הלאומי - ביטול התקרה המונעת השתכרות של אמהות חד הוריות מעל סכום של 600 ש"ח לחודש מבלי שהכנסתן תפחית מדמי המזונות שהן מקבלות מהביטוח הלאומי. אנו מציעים כי במידה ויקוצצו הקצבאות להכיל פיצוי זה קודם כל על האוכלוסייה שמקבלת כיום מזונות מהביטוח הלאומי, בצורה זו אין מדובר בתוספת כספית כל שהיא לתקציב המדינה.

הגדלת הסיוע בשכר דירה - חלק נכבד מאוכלוסיית האמהות החד הוריות נעזרת בכספי הסיוע בשכר דירה על מנת שתוכלנה לשכור קורת גג ראוייה לילדיהן. סכומי הסיוע אינם עולים בקנה אחד עם יוקר מחירי הדיור ולכן, במידה ויקוצצו קצבאות הילדים יש לפצות את האוכלוסייה הזו כדי שלא נעמוד, בקרוב, בפני מצב בו עשרות אלפי משפחות יזרקו מבתיהן.

הגדלת מענקי הלימודים - המשולמים לאמהות חד הוריות מידי שנה, לפני תחילת שנת הלימודים כך שישולם באופן שוויוני (אותו גובה סכום) במשך כל שנות הלימוד. (כיום משולם סכום של כ- 1300 ש"ח לשנה לילדים בכיתות א-ו, מחצית מזה לילדים בכיתות ז-ח ו-0 ש"ח לילדים בכיתות ט-י"ב).

הגדלת התקרה המזכה במענק הכנסה (מס הכנסה שלילי) – רוב האמהות החד הוריות העובדות מצליחות במקרים שונים על ידי הגדלת משרתן או עבודה בשתי משרות – כזכור אין בבית מפרנס שני, להגיע לסכומים הנעים בין 7000 ל- 9000 ש"ח ברוטו. סכומים אלה למשפחה בת מפרנס אחד אינם מספיקים מחד ומצד שני הם גבוהים מידי על מנת לזכות את האם החד הורית במענק הכנסה.

פותחים עתיד -  אנחנו מציעים כי במידה ואכן יבוצעו קיצוצים בקצבאות הילדים הדבר יתבצע בדרך של הלוואה. הכוונה למעין מלווה ביטחון, כזה שיוחזר לילדים לאחר שהמצב הכלכלי ישתפר. 

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.