loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > משבר האקלים, מצב החופים ותחבורה ציבורית – במרכז יום הסביבה בכנסת ב-4.6

משבר האקלים, מצב החופים ותחבורה ציבורית – במרכז יום הסביבה בכנסת ב-4.6

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
מאות פעילים מארגוני הסביבה יגיעו לכנסת וישתתפו ב-12 דיונים בוועדות השונות ובישיבת הבכורה של השדולה לתחבורה בת-קיימא

השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת וחיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל יקיימו ביום שלישי (4.6) את" יום הסביבה בכנסת" המסורתי. האירוע מתקיים יום אחד לפני "יום איכות הסביבה הבין-לאומי" המצוין בפרלמנטים ברחבי העולם. במסגרת היום ייערכו 12 דיונים במגוון נושאים סביבתיים בוועדות הכנסת השונות, ותתקיים ישיבת הבכורה של השדולה לתחבורה בת-קיימא. מאות פעילים מעשרות ארגונים סביבתיים מכל רחבי הארץ צפויים להשתתף, ולצבוע בירוק את מסדרונות הכנסת.

עוד במסגרת יום הסביבה, יעלו במליאת הכנסת הצעות חוק והצעות לסדר בנושאים סביבתיים, ותוצג תערוכה מיוחדת של צילומי טבע ישראלי, שצילמו פקחי רשות הטבע והגנים במהלך עבודתם.

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה, אומר לקראת יום הסביבה בכנסת, כי נושאי סביבה וחברה, כגון עתידם של משאבי הטבע שלנו, נמצאים כיום במרכז השיח הציבורי, ויעמדו בלב הדיונים השבוע בכנסת. "לאחר שנים רבות מאמצינו נושאים פרי, וכעת ברור כי הסביבה והחברה חד-הם, וצדק סביבתי הוא גם צדק חברתי", אמר ירושלמי. לדבריו, אסור שכל האחריות לטיפול בבעיות סביבה תיפול רק על כתפי המשרד להגנת הסביבה, בעוד המשרדים המרכזיים בממשלה כמו אוצר, כלכלה ובטחון מתעלמים מהנושא ופועלים כלוביסטים של מגזרים אינטרסנטיים.

בשעות הבוקר יתקיימו דיונים בועדות הכנסת, בהשתתפות ראשי הארגונים הסביבתיים, נציגים ממשרדי ממשלה ורשויות מקומיות. שלוש ועדות שונות ידונו ביום הסביבה בכנסת בהיבטים של משבר האקלים: ועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב תדון בהקפאת התכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה; ועדת המדע בראשות ח"כ משה גפני תבחן את היערכות ישראל להשלכות משבר האקלים; וועדת הכלכלה בראשות ח"כ אבישי ברוורמן תדון במצב האנרגיות המתחדשות בארץ. שני דיונים יעסוק במצב החופים: הועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ אמנון כהן תדון בדו"ח המבקר החדש שעסק בהגנה על הסביבה החופית בישראל; וועדת הפנים תדון במצב חופי הרחצה. מספר דיונים יעסקו במפגעים סביבתיים ובריאותיים: בתחנות דלק, ליד מוסדות חינוך ובמפעלי תעשייה.

ח"כ דב חנין, יו"ר-עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת אמר, כי:

"במרכז יום הסביבה השנה נמצא המאבק על הבעלות והשליטה במשאבי הטבע. לאורך שנים, ממשלות ישראל הפקירו את משאבי הטבע ואפשרו ביזה בלתי-מרוסנת שלהם לטובת בעלי הון מקורבים לצלחת. אבל בשנה האחרונה קם ציבור רחב שדורש להפסיק את  ההפקרות - מהמאבק על חופי הים נגד יוזמות נדל"ניסטיות, דרך המאבק על גורל הגז שבים והמאבקים על השטחים הפתוחים, וכלה באוצרות ים המלח, הפוספטים בנגב, המים המינרלים, החול וחומרי הכרייה. בכל אלה הדרישה הציבורית היא להחזיר את אוצרות הטבע שלנו לידינו, לנהל אותם בצורה אחראית וסביבתית, ולוודא שהתועלות הכלכליות מהם מגיעות באמת לקופה הציבורית. המאבק הסביבתי הזה הוא גם מאבק חברתי - אבל כפי שאנחנו רואים בימים אלה בטורקיה, אי אפשר באמת להבחין בין מאבק סביבתי ומאבק חברתי. צדק סביבתי הוא תמיד גם צדק חברתי ולהיפך. סביבה היא תמיד חברה וחברה היא תמיד דמוקרטיה, ולכן כשאנחנו נאבקים על הסביבה אנחנו בעצם נאבקים על עתיד החיים שלנו בארץ הזאת ועל דמותם."

 

ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר-עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת אמר כי:

"חייבים לעצור את ההפקרות הסביבתית בישראל לפני שיהיה מאוחר מדי, וניוותר ללא משאבי טבע ועם זיהום מסוכן. הממשלה חייבת להתעשת ולקדם חקיקה ירוקה וסביבתית. עם כל הכבוד לעלייה החשובה במודעות לנושא, הגיע הזמן לתרגם זאת למעשים. אבל בפועל הממשלה החליטה על הקפאת התוכנית הלאומית להפחתת פליטת גזי חממה, ימים ספורים בלבד לאחר שנתבשרנו כי הם הגיעו לשיא חדש. יום הסביבה בכנסת הוא הזדמנות לקבל שורה של החלטות סביבתיות שמעידות על שינוי מיידי בגישה, ואני קורא לעמיתיי חברי הכנסת לנצל את ההזדמנות הזו כדי לייצר מציאות ירוקה ושפויה הרבה יותר".

 

השדולה לתחבורה בת-קיימא, בראשות חברי הכנסת תמר זנדברג ויריב לוין תקיים ביום זה ישיבת בכורה ותארח את השדולה הסביבתית-חברתית, בראשות חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ, ואת פורום ארגוני התחבורה. בישיבה ישתתפו שר התחבורה, ישראל כץ, והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ.

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר-עמית של השדולה לתחבורה בת-קיימא בכנסת אמרה כי:

"תחבורה הוא נושא שעד היום נחשב אפור ומשעמם, אבל הוא אחד התחומים הסביבתיים-חברתיים החשובים, לא רק בגלל זיהום האוויר, אלא בעיקר בגלל הנגישות והקיימות. השדולה מתכנסת לישיבת ההשקה שלה ביום זה על מנת לחזק את הקשר בין תחבורה לבין סביבה, ולהעביר את המסר שתחבורה ציבורית איכותית ומתפקדת תסייע לנו לחיות כאן לאורך זמן. כדי להעלות את המודעות לנושא, קראתי לכל חברות וחברי כנסת להגיע לכנסת ביום הסביבה בתחבורה ציבורית, ואני מקווה שכמה שיותר מהם ייענו לקריאה ויהוו דוגמה לשימוש הולך וגובר בתחבורה מגוונת".

ח"כ יריב לוין, יו"ר הקואליציה ויו"ר-עמית של השדולה לתחבורה בת-קיימא בכנסת אמר כי:

"אני מזמין את כל חברי הכנסת לקחת חלק ולהשתתף בישיבתה הראשונה של השדולה לתחבורה בת-קיימא. יש חשיבות רבה בעידוד התחבורה הציבורית והנגשתה, הן מן הפן הסביבתי, והן מן הפן החברתי-כלכלי. בכוונתי לפעול יחד עם חבריי בשדולה על-מנת לחזק את התחבורה הציבורית ולדאוג כי תהיה נגישה לכלל הציבור ברחבי הארץ".

ללוח הזמנים העדכני לדיונים ביום הסביבה בכנסת – 4.6.13.

למידע נוסף: נאור ירושלמי, טל. 050-3999561 * מאיה קרבטרי, טל. 050-3999563

אמצו את עמותת חיים וסביבה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.