loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > תקציב עמותה

תקציב עמותה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עמותה מעצם הגדרתה הינה גוף המתנהל ללא כוונת רווח. שלא כמו גוף עסקי, שפעילותו נועדה לייצר רווחים, פעילותה של עמותה מסתכמת בהשקעה של כספים למען קידום מטרותיה המוצהרות וכל זאת מבלי שהשקעה זו מניבה הכנסות מספיקות, אם בכלל.

עמותות רבות נאנקות תחת הנטל להשיג תקציב שיאפשר להן לממן את פעילותן.
תקציב עמותה הוא הסכום אשר בסופו של יום עומד לרשות הפעילים בה. עמותה המשכילה לכלכל את צעדיה כך שמסגרת תקציב העמותה נשמר תוכל להימנע מצבירת חובות. עמותה החורגת מן התקציב עלולה להגיע לפשיטת רגל, להתפרק ולחדול מכל פעילות.

 

מקורות אפשריים למימון פעילותה של עמותה
ברור אם כן שמימון פעילותה של עמותה חייב להגיע ממקורות חיצוניים.  תרומות מן הציבור הרחב מהוות פעמים רבות את חלק הארי בתקציב העמותה אולם ישנן עמותות המצליחות להשיג לעצמן גם מימון מגוף ממשלתי כלשהו.

מטבע הדברים שלעמותות שהממשל בוחר לתקצב סיכוי טוב יותר לשרוד. עמותות כאלה נהנות ממקור הכנסה קבוע ויציב עליו ניתן לסמוך, הן יכולות לתכנן את פעילותן בידיעה שיוכלו לעמוד בהוצאות הכרוכות בה.
ברוב המקרים תקציב עמותה שכזו יכיל, בנוסף למימון הממשלתי, גם רכיב שמקורו בתרומות.

 הקושי בשמירה על מסגרת תקציב עמותה
מנהלי עמותות מכירים היטב את האתגר שבשמירה על תקציב העמותה. מבחינה זו ניהול עמותות הוא מורכב ומסוכן יותר מניהול עסקים מסחריים, זאת מכיוון שגובה התקציב, כולו או חלקו, מוכתב מנכונות הציבור לתרום, נכונות המושפעת מגורמים רבים ומגוונים.

כך למשל תיתכן תקופה המאופיינת בהתגייסות של הציבור לתמיכה בעמותות הפועלות לקידום מטרות מסוימות אולם לאחר זמן מטרות אלה מאבדות ממעמדן והציבור נוטה לתמוך דווקא בעמותות הפועלות בתחומים אחרים.
קשה לצפות תנודות שכאלה ומכאן הקושי בניהול מושכל של תקציב עמותה.

מימון ממשלתי של עמותות
עמותות פועלות לתת מענה לצרכים המתעוררים בקרב האוכלוסייה. ברוב המקרים מדובר בתמיכה בסקטורים חלשים. ברור שלמדינה אינטרס לתמוך בפעילותן של עמותות ובאופן כזה לתרום לרווחת אזרחיה. עמותות הזוכות לתקצוב ממשלתי משמשות מעין "ספקים חיצוניים" המסייעים לקדם מטרות הנתפסות כראויות בענייני הרשות המבצעת (העדפות אשר במדינה דמוקרטית אמורות להתאים באופן כללי לרצון העם).

משרד החשב הכללי הוא המפקח על האופן בו משתמשות עמותות בתקציבים שקיבלו מן הממשלה על חשבון כספי משלם המיסים. עמותה המבקשת לקבל סיוע מן הממשלה חייבת לנהל את ענייניה הכספיים בשקיפות מלאה.

כדי להבטיח שימוש יאות בתקציב ממשלתי נדרשים מי ששולטים בכספי העמותה (מנהלי העמותה ופעילים אחרים להם גישה לכספיה) לתת ערבות אישית כך שאם יסתבר שנעשה שימוש אחר בכספים, מלבד למטרות להן יועדו, יאלצו נותני הערבות להחזיר את הכספים מכיסם הפרטי.

הכנסות מפעילות עמותות

עמותות רבות מייצרות מקור מימון משלל פעילויות העמותה. באופן זה, למשל, מייצרת עמותת קלי"ק, המסייעת בתעסוקה לבני גיל הזהב בהוד השרון בתעסוקה יצרנית במסגרת העמותה, כאשר את התוצרת מוכרת העמותה לגופים עסקיים ופרטיים.  באופן דומה מייצרות אלו"ט, האגודה למען העיוור, מחשבה טובה, מילבת המייצרת ציוד עזר מותאם אישית לבעלי לקויות, ומוכרת אותו במחיר עלות החומרים, עלם (שהיא זו העומדת מאחורי הקמת מסעדת ליליות המצוינת, ומעסיקה בני נוער בסיכון) מסעדת ליליותועוד עמותות אחרות, רבות וטובות, מקור הכנסה נוסף מפעילויות נתמכי העמותה ומתנדביה.

מקורות ההכנסה שבבסיס פעילות זו של העמותה יכולים להיות מגוונים ורבים ובאפשרותם להגדיל את היקף פעילות העמותה מבלי לחרוג מהמסגרת התקציבית. פעילויות כמו הרצאות הניתנות מטעם העמותה, תוצרת יצרנית, גביית דמי חבר בעמותה, ליווי מקצועי ועוד הנן פעילויות המסייעות לעמותה להתקיים ולצמוח, וכל זאת תוך הקטנת התלות בגורמים חיצוניים התורמים לפעילות העמותה.

תרומות ופילנטרופיה

עמותות רבות זקוקות למקורות מימון מעבר לאלה הממשלתיים או העצמיים. מקורות מימון אלה יכולים להיות תורמים פרטיים, חברות או גופים מוסדיים גדולים. ישנן עמותות המעסיקות גייס או גייסת משאבים, שתפקידם הוא בהגדלת מגוון מקורות התרומה החיצוניים אשר מבוססים על פילנטרופיה, נתינה ומעורבות חברתית גוברת של גופים עסקיים ופרטיים. חברות רבות כמו אינטל, HP, טבע, בנק הפועלים ואחרות שמות דגש מיוחד על פעילות למען הקהילה, ותורמות כספים רבים לעמותות שונות כחלק מפעילותן השוטפת.

עלייתו של המגזר הרביעי, והעסקים החברתיים השזורים בו, הנה בשורה אופטימית לעמותות הנאבקות על כל שקל לשם הישרדותן. אתרים כמו פורטל סיפתח, התורם מחצית מרווחיו למען הקהילה יכולים להוות פריצת דרך אמיתית בכל הנוגע למקורות מימון של עמותות ומתן בסיס כלכלי איתן להמשך פעילותן.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.