loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > חוק העמותות

חוק העמותות

פורסם ב24/11/2014
ע"י אלעד כהן
חוק העמותות תש"ם-1980 (על התיקונים הרבים שהוכנסו בו מאז) הוא החוק המסדיר הקמתן ופעולתן של עמותות בישראל. עמותה היא סוג של תאגיד, דהיינו ארגון של שני בני אדם או יותר הפועלים יחד למען מטרה משותפת. סוגי תאגידים אחרים הם חברה בע"מ ושותפות. להבדיל מתאגידים אחרים, פעולתן של עמותות אינה לצרכי הפקת רווחים אלה לקידום מטרות חברתיות ובהכרח, כפי שמתחייב מכוח חוק העמותות, לא למטרת רווח.

הקמת עמותה:
פרק א' של חוק העמותות עוסק בהקמת עמותה. בישראל רשאים להקים עמותה כל שני בגירים, או יותר, המעוניינים להתאגד לצורך קידום מטרה חוקית שאינה עשיית רווחים.

עמותה רשאית להתחיל לפעול מרגע שהבקשה להקמתה אושרה על ידי רשם העמותות, היא נרשמה בפנקס העמותות ודבר הקמתה פורסם ברשומות.
חוק העמותות מפרט כיצד תוגש בקשה להקמת עמותה, מה צריכה הבקשה לכלול וכן סייגים לרישום עמותה, כגון שלא תאושר בקשה להקים עמותה שאחת ממטרותיה שוללת את קיום מדינת ישראל או שיש יסוד סביר להניח שהעמותה תשמש מסווה לפעילות בלתי חוקית.

מרגע שהוקמה עמותה היא תאגיד לכל דבר ועניין, דהיינו גוף בעל ישות משפטית עצמאית הרשאי להיקשר בחוזים, לפתוח ולנהל חשבון בנק (באמצעות מורשי חתימה), לתבוע ולהיתבע ועוד.

תקנון עמותה
כדי שכל פעילותה תהיה חוקית חייבת עמותה להתנהל לפי הוראות חוק העמותות אך גם ללא חריגה מן הכללים שנוסחו בתקנון העמותה על ידי מייסדיה (שינויים בתקנון ניתן להכניס רק תוך קיום אסיפה כללית של כל חברי העמותה). הנחיות הנוגעות לתקנון עמותה מופיעות בפרק ב' של חוק העמותות.
תקנון העמותה נבדק על ידי רשם העמותות בבואו להחליט האם לאשר בקשה להקמת עמותה, בין היתר מפורטות בתקנון מטרות העמותה, כיצד יבחרו בעלי תפקידים בעמותה ומה יהיו סמכויותיהם, כיצד תתקבלנה החלטות ועוד.

בתוספת הראשונה לחוק העמותות מצוי תקנון "ברירת מחדל" אשר לפיו תנוהל עמותה אשר מקימיה לא ניסחו ולא צירפו תקנון עבורה בבקשה שהגישו לרשם העמותות.
 

חברים, מוסדות , ניהול חשבונות ופירוק
פרק ג' של חוק העמותות קובע שרק בני 17 ומעלה כשירים להיות חברי עמותה, קבלה ופרישה של חברי עמותה תתנהל לפי הוראות תקנון העמותה.
בפרק ד' לחוק מוגדרים מוסדות חובה, כגון וועדת ביקורת ואסיפה כללית, ומוסדות נוספים אפשריים שניתן להגדיר נחיצותם ואופן פעולתם בתקנון העמותה.
לפי חוק העמותות חייבת עמותה שמחזורה השנתי עולה על סכום מסוים (כמיליון ש"ח נכון לסוף שנת 2012) בפיקוח של רואה חשבון. החוק מוסיף ומגדיר בדיוק מי יכול לכהן כרואה חשבון כזה ומה נדרש ממנו לבצע.

מטבע הדברים שחוק העמותות מסדיר גם את אופן הפסקת פעילותה של עמותה. פירוק עמותה יכול שיעשה מרצון, על פי בקשת חבריה (שיחליטו על כך באסיפה כללית) או לפי צו בית משפט (למשל במקרים של פשיטת רגל של עמותה או פעילות בלתי חוקית).

תרומה מישויות מדיניות  זרות
בשנת 2008 נכנס לתוקפו תיקון מס' 11 לחוק העמותות לפיו, בין היתר, חלה על עמותה חובת דיווח בדבר קבלת תרומות מעל לסכום מסוים שמקורן בישויות ממשל של מדינה זרה.
מהות התיקון היא למנוע ממדינות זרות להתערב פוליטית במתרחש בישראל באמצעות מימון עמותות. הכוונה כמובן בעיקר למדיניות עוינות המעוניינות לתמוך בעמותות הפועלות כנגד אופייה היהודי ו/או הדמוקרטי של המדינה.
דיון ציבורי סוער, לאחרונה בשנת 2011, סובב הצעות חוק נוספות ברוח זו המוגשות לכנסת.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.