loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > קיצוץ בחינוך החרדי? גידול של 50% בתקציב משרד החינוך לרשת מעין החינוך התורני של שס

קיצוץ בחינוך החרדי? גידול של 50% בתקציב משרד החינוך לרשת מעין החינוך התורני של שס

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
בתגובה אומר מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "אם הבדיחה לא היתה על חשבון משלם המיסים ומצביעי יש עתיד אפשר היה להתפוצץ מצחוק"

התקציב שיעביר משרד החינוך לרשת מעין החינוך של ש"ס יגדל ב-2013 בקרוב ל-50%, מ-358 מיליון בשנה שעברה ל-512 מיליון השנה. זאת, לעומת גידול של 12% בתקציב משרד החינוך כולו.

הגידול העצום בתקציב רשת החינוך של ש"ס מפתיע במיוחד לאור הדו"ח החמור שהוכן במשרד האוצר על הרשת. על פי הדו"ח שחושף חשדות לשחיתות ואי סדרים חמורים יצרה מעין החינוך התורני גרעון של 140 מיליון שקל ב-2012 באמצעות פעולות החשודות כאי חוקיות. למרות  החשדות, הממשלה כיסתה את כל הגרעון.

בין החשדות שנחשפו: העלמות של שני מיליון שקל, הפעלה ותקצוב בתי ספר ללא רישיון משרד החינוך, לעתים למרות צו סגירה; תשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שאינם קיימים; העסקת 1600 בני זוג, הפעלת כיתות עם פחות מ- 10 תלמידים; ניסיונות להעלמת מידע ועוד

כזכור תכננה הקואליציה לבטל את סעיף 3א בחוק יסודות התקציב, המשווה את המימון למעיין החינוך התורני וכן רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל לזה הניתן לחינוך הממלכתי. המהלך הזה אם היה מבוצע, היה מביא לקיצוץ של 25% בתקציב שתי הרשתות. ביצועו נדחה בטענה שקודם יש להקים רשת חינוך ממלכתי חרדי ולהציע לבתי הספר החרדיים אפשרות להצטרף אליה. עכשיו מתברר שגם אם יתבצע הקיצוץ עדין יהיה תקציב הרשת של ש"ס גדול בהרבה מאשר בשנה שעברה.

אבל מעין החינוך התורני לא לבד. תקציב החינוך העצמאי של אגודת ישראל יגדל ב-26%, מ-1.74 מיליארד ל-2.185.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה, ש"הגדלת התקציב למעין החינוך התורני כל כך אבסורדית עד שצריך לשפשף את העיניים כדי להאמין למספרים שמופיעים בספר התקציב. אם הבדיחה לא היתה על חשבון משלמי המיסים, וביחוד על חשבון מצביעי יש עתיד, היה אפשר להתפוצץ מצחוק". רגב ציין ש"על רקע החשדות החמורים לשחיתות שנחשפו בבדיקת משרד האוצר במעין החינוך התורני, יש מקום לקיצוץ משמעותי בתקציב ובודאי לא להגדילו אפילו בשקל אחד עד להשלמת ההליכים התקציביים, הפליליים והמינהליים".

לדברי רגב, "רשת מעין החינוך התורני  מעבירה אלפי ילדים ממסלול של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול ללא השכלה כללית, ללא שירות וללא עבודה, ובחלקה משמשת כמסלול החזרה בתשובה במימון המדינה. התקציב הענק שמעניק המשרד לרשת לא יכול להחשב אלא כמעשה של חבלה בעתיד הלאום. יש לקוות ששר החינוך יתעשת וימנע את הגדלת התקציב".

זה אינו המהלך היחיד בתקציב משרד החינוך שנראה מנוגד לחלוטין לעמדות ולהצהרות של "יש עתיד".  תקציב קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים של המשרד הוא אחד התקציבים השנויים ביותר במחלוקת ואחד התקציבים התורמים ביותר להישארותם של אברכים בכולל והמנעות מיציאה לחעבודה.

ב-2100 פסל בג"צ את חוקיות הקצבה וקבע שהיא מנוגדת לעיקרון השוויון. למרות זאת החליטה הממשלה להמשיך לשלם אותה, תוך שינוי שמה למלגה. בתגובה הוגשה עתירה לבג"צ של שורת ארגונים ביניהם חדו"ש, התאחדות הסטודנטים והמרכז הרפורמי לדת ומדינה. כן נערכו שורה של הפגנות נגדה. למרות זאת, לא קוצץ השנה תקציב קצבת ההבטחה לאברכים כלל ונותר על 110 מיליון שקל כמו בשנה שעברה.

לפרטים:

מרב סגר – רודריגז

דוברת

052-8883977

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.