loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > עדכון מאמנסטי אינטרנשיונל

עדכון מאמנסטי אינטרנשיונל

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עשרות מקרים של תקיפות והטרדות מיניות בכיכר תחריר מאז החלו ההפגנות במצרים
בעוד העולם מתמקד בהפגנות ובטלטלה שעוברת על מצרים, התפתחויות מדאיגות אחרות חולפות מתחת לרעש התקשורתי: נשים ונערות רבות שמחו בקרבת כיכר תחריר, הותקפו מינית פעם אחר פעם על ידי אספסוף, ללא כל תגובה נראית לעין מצד הרשויות. עם הקריאה של ארגוני האופוזיציה להגיע להפגנות נוספות, גובר החשש לשלומן של נשים ונערות מצריות המבקשות להשתתף במחאה שמטלטלת את ארצן. מאז החלו ההפגנות ב-30 ביוני, ועד היום (רביעי) בצהריים, הגיעו לאמנסטי אינטרנשיונל במצרים למעלה מ-80 דיווחים על התקפות והטרדות מיניות בכיכר תחריר. 
 
עדויות של נשים שהשתתפו בהפגנות, מציירות תמונה מחרידה: עשרות או מאות אנשים מקיפים את קורבנות התקיפה, קורעים את בגדיהן ורעלותיהן, פותחים את רוכסן מכנסיהם, ומבצעים בהם את זממם – בין אם מדובר בתקיפה מינית או באונס מלא. מקלות, סכינים וכלי נשק אחרים נמצאים תדיר בשימוש בהתקפות מסוג זה.
 
ב -30 ביוני, קיבלה קבוצת OpAntiSH  (Operation Anti-Sexual Harassment/Assault) קבוצת ארגוני זכויות אדם מצרית ששמה לה למטרה להיאבק בנגע ההתקפות המיניות דיווחים על 46 מקרים של תקיפות מיניות אלימות נגד נשים בקרבת כיכר תחריר. 
ביום השני של ההפגנות דיווח OpAntiSH על 17 מקרים נוספים של תקיפות מיניות, כולל נשים זקנות וילדות. היום (3 ביולי) עד שעות הצהריים קיבל הארגון מידע על 25 דיווחים על הטרדה מינית או ניסיון לתקיפה מינית. 
 
אמנסטי אינטרנשיונל מאמין כי המספרים האמתיים עשויים להיות גבוהים בהרבה. על פי מידע שהגיע לאמנסטי אינטרנשיונל, ניצולה אחת לפחות נאלצה לעבור ניתוח כתוצאה מההתקפה המינית עליה, ואחרות נזקקו לטיפול רפואי דחוף.
פעילי OpAntiSH  שניסו להציל נשים מהתקפות באזורי ההפגנות הוכו והותקפו בסכינים ובכלי נשק אחרים. הפעילים הוכו ונפצעו, אחד המתנדבים סבל מזעזוע מוח לאחר שהוכה.
 
כאשר ידיעות על התקפות דומות החלו לצוץ בתחילת השנה, כמה פקידי ממשל, כולל ראש הממשלה המצרי, מהרו לגנותם, והבטיחו חקיקה חדשה על אלימות נגד נשים. למרבה הצער, נראה שצעדים אלה של הרשויות שימשו לא יותר מניסיון להסיט את הביקורת, ובכלל זה מהקהילה הבינלאומית. הממשלה גם לא הצליחה לטפל בשיח החברתי המפלה לפיו הנשים שהותקפו הן עצמן האשמות בתקיפות שבוצעו.
גם מתנגדיו של הנשיא מורסי אינם חפים מאשמה: כשקראו להתגייסות המונית להפגנות, לא ניסו להעלות את המודעות לתקיפות מיניות נגד נשים - למרות האירועים הקודמים שפורסמו בהבלטה ושצריכים היו לשמש כתמרור אזהרה. 
הטיפול בנפגעות התקיפה הנו מחפיר: שבע נשים שהותקפו מינית באזור כיכר תחריר במהלך ההפגנות הקודמות בנובמבר 2012 ובינואר 2013 הגישו תלונה בחודש מרץ. אמנם נערכו חקירות בנדון, אולם מאז עושה רושם כי החקירה "נתקעה". עורך דין שעובד על אחד המקרים סיפר לאמנסטי אינטרנשיונל כי תובע בתביעה המצרית תאר את המקרה שבטיפולו כ"לא ראוי להיות בראש סדר העדיפויות של התביעה המצרית".
 
דיאנה אלת'אווי, חוקרת בכירה באמנסטי אינטרנשיונל קהיר: "מה שדרוש כעת במצרים הוא לא מהלך נוסף שנועד 'לצבור נקודות' בתקשורת או בקהילה הבינלאומית, אלא פעולה אמיתית. על משרד התובע המצרי לחקור בהגינות ובשקיפות כל מקרה של תקיפה מינית, ולהביא את האשמים למשפט".
 
 
אורי רודריגז
מנהל תקשורת
אמנסטי אינטרנשיונל ישראל
052-6883151
 

 

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.