loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ומוקד סיוע לעובדים זרים: להפסיק את הליך הגרוש מרצון בו הוחל בימים האחרונים במתקן סהרונים

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ומוקד סיוע לעובדים זרים: להפסיק את הליך הגרוש מרצון בו הוחל בימים האחרונים במתקן סהרונים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
בימים האחרונים נודע למוקד סיוע לעובדים זרים ולאמנסטי אינטרנשיונל ישראל כי רשות ההגירה החלה באחרונה לבצע הליך של "גירוש מרצון" בקרב מאות מבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים ללא משפט בכלא סהרונים בנגב. במסגרת ההליך, מוצאים בימים האחרונים כ-15 מבקשי מקלט מהכלא בכל פעם, לצורך מילוי טפסים בשגרירות אריתריאה, כשלב ראשון של הליך הגירוש.

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל סובר כי חתימה על מסמך "גירוש מרצון" תוך שהיה בכלא ואיום בכליאה ללא הגבלת זמן אינה יכולה להיכלל בהגדרת "רצון חופשי". מהנכלאים נמנעה מלכתחילה גישה להליך הוגן לקבלת מקלט בישראל והם נכלאו בסהרונים ללא משפט. כליאת מבקשי המקלט בסהרונים, כמו גם ליבוי שנאת הזרים על ידי נציגי ממשלה, היא חלק ממדיניות כוללת שנועדה להמאיס על אוכלוסיה זו את חייה בישראל. על התנאים בסהרונים שגרמו למבקשי המקלט לחתום "מרצון" על הגירוש, ניתן ללמוד עוד ממכתבו של מבקש מקלט ששבת רעב באחרונה בכלא, בנספח המצורף.

 אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ומוקד סיוע לעובדים זרים מביעים דאגה עמוקה לגורלם של אנשים שיוחזרו לאריתריאה. באמנסטי אינטרנשיונל קיים מידע לפיו אלפי אריתריאים בגיל השירות (18-40) שניסו להימלט מעבודות כפייה וניצול מיני במסגרת הגיוס הכפוי במדינה, נעצרו באריתריאה ללא הגשת כתב אישום או משפט, מאז הוחל חוק השירות הלאומי במדינה ב-1995. קיים גם מידע על מקרים בהם אנשים נעצרו רק בשל החשד שהם מתכננים לברוח מהשירות הכפוי בצבא, במסגרתו הם נאלצים לא אחת לבצע עבודות פרך בכפייה עבור קצינים בצבא. יתר על כן, ממשלת אריתריאה רואה בכל בקשה למקלט במדינות אחרות מעשה של בגידה, ומבקשי מקלט, כמו גם אזרחים החשודים בהתנגדות למשטר, עומדים בפני סיכון משמעותי של הפרת זכויות האדם שלהם עם חזרתם לאריתריאה.

 בחודשים האחרונים נתקבלו דיווחים רבים כי לחצים הופעלו על עצורים סודנים ואריתריאים לחתום על טפסים כאלה, וכי נאמר להם על ידי גורמים ישראליים רשמיים כי החלופה ל"הסכמה" לגירוש היא מעצר ללא הגבלת זמן.

אמנסטי אינטרנשיונל, ביחד עם המוקד לסיוע לעובדים זרים קוראים לממשלת ישראל לשים קץ לגירוש מבקשי המקלט למדינת מוצאם ו/או למדינה שלישית, גם אם הדבר נעשה כביכול "בהסכמה" שאמינותה כאמור, מוטלת בספק. המוקד סיוע לעובדים זרים ואמנסטי אינטרנשיונל ישראל קורא לממשלת ישראל להפסיק וליישם את החוק למניעת הסתננות, ולהעניק למבקשי המקלט הליכי מקלט הוגנים, יעילים ושקופים – מחוץ לבתי הכלא. לפליטים שימצאו זקוקים להגנה בינלאומית יש להעניק מקלט בישראל.

שרה רובינסון, רכזת הקמפיין לזכויות פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל: "האפשרויות המוצעות למבקשי המקלט: מאסר בישראל או גירוש לאריתריאה הטומן בחובו סיכון משמעותי של עינויים, אינן בחירה אמיתית. תחת זאת, ממשלת ישראל שוב משחקת בחייהם של פליטים".

סיגל רוזן רכזת מדיניות ציבורית מוקד סיוע לעובדים זרים: "למעלה מאלף אריתראים כלואים זה למעלה משנה בתנאי צפיפות קשים ביותר בכלא סהרונים, שומעים מידי כמה ימים את אנשי רשות ההגירה מספרים להם שהדרך היחידה החוצה מכלא סהרונים הנה חזרה למולדתם. עצורים במצב נפשי קשה עלולים להמר על גורלם ולבקש לחזור אל המדינה, שעל פי דו"ח משרד המדינה האמריקאי כולאת את עריקיה בתנאים מסכני חיים. אחרים מואסים בחיים מאחורי סורג ובריח ומבקשים למות במולדתם. כך או כך, אין בנמצא נוהל שיצליח להגדיר את שיבתם של עריקי צבא אריתריאה למולדתם כ'חזרה מרצון'".

לפרטים נוספים: אורי רודריגז, מנהל התקשורת באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, 052-6883151

                       סיגל רוזן, רכזת מדיניות ציבורית מוקד סיוע לעובדים זרים, 054-8177845      

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.