loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > הממשלה לבגצ: שר הביטחון מתכוון לדחות גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות שקיבלו צווים מאוגוסט

הממשלה לבגצ: שר הביטחון מתכוון לדחות גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות שקיבלו צווים מאוגוסט

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
הפרקליטות טוענת: גיוס תלמידי הישיבות אינו עולה בקנה אחד עם החוק המיועד להביא לגיוס תלמידי הישיבות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "עוד הוכחה ששמדובר בחוק שוויון בנטל ללא שוויון בנטל". עו"ד ברנע: "החלטת השר לא תהיה שווה את הנייר שהיא כתובה עליו"

הממשלה הודיעה לבג"צ כי שר הביטחון משה יעלון שוקל לדחות את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות שהוצאו להם צווי גיוס לחודשים הקרובים. זאת, גם אם חוק פרי לא יעבור עד סיום מושב הכנסת ב-5 אוגוסט. תשובת המדינה קובעת כי גיוס תלמידי הישיבות בקיץ הקרוב אינו עולה בקנה אחד עם הצעת החוק של הממשלה, ובכך בעצם מבהירה איזו החלטה מתכוון השר לקבל. כך נאמר בהודעת עדכון שהגישה פרלקיטות המדינה בתשובה לשורת עתירות שהגישו לבג"צ עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון וארגונים ואישים נוספים.

העתירה של חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית, וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע,  מבקשת להפסיק את התקצוב לכ-54 אלף תלמידי ישיבות בעקבות ביטול חוק טל. העתירות של התנועה הלאיכות השלטון ועו"ד יהודה רסלר מבקשות לגייס את תלמידי הישיבות בעקבות ביטול החוק.

את תשובת המדינה לבג"צ הגישו עורכי דין דנה בריקסמן, יובל רויטמן ואבישי קראוס, מפרקליטות המדינה. הם מדגישים כי בכוונת הממשלה לפעול ככל יכולתה להשלמת הליכי החקיקה של חוק פרי "עוד טרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ".

אנשי הפרליקטות מציינים כי בעקבות ביטול חוק טל הוצאו אלפי צווי גיוס לשירות סדיר לתלמידי ישיבות ילידי שנתונים 1994-1995, שהראשונים שבהם אמורים להתייצב לשרות ב-18.8. "במצב הדברים הנוכחי, לאור הצעות החוק המשנות באופן מהותי את המצב המשפטי החל בעניינם, נשקלת האפשרות לדחות את מועד קריאתם להתייצב לשירות". על פי תשובת המדינה, שר הביטחון משה יעלון יחליט בעניין רק לאחר שיתברר אם חוק פרי עבר. אם החוק יעבור, יתבטלו הצוים מאליהם. זאת שכן חוק פרי מעניק פטור משירות לכל 50 אלף תלמידי הישיבות בני ה-18-28.

מתשובת המדינה גם עולה בבירור באיזה רוח תשקל דחיית הצוים: "לפי ההסדר המוצע בהצעת חוק שירות ביטחון, במהלך ארבע השנים הקרובות אשר יהוו תקופת הסתגלות, מוצע שלא לחייב את תלמידי הישיבות ילידי שנתונים אלה בגיוס. משכך מדיניות לפיה יגויסו תלמידים אלה בשלב זה אינה עולה בקנה אחד עם הצעת החוק הממשלתית, ואף עלולה לסכל את מאמצי הממשלה להוביל הסדרה של הנושא כמוצע במסגרת חקיקה ראשית".

פרקליטם של העותרים עו"ד גלעד ברנע אמר בתגובה ש"דחיית הצווים, אם תקרה, תעשה בחוסר סמכות ובניגוד מוחלט לפסיקות קודמות של בג"צ. זו תהיה החלטה שלא שווה את הנייר שתודפס עליה וטוב יעשה השר יעלון אם ימנע מכך".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר כי "הודעת המדינה ממחישה את נחישות הקואליציה להעביר חוק שוויון בנטל ללא שוויון בנטל. למרבה הצער חוק פרי אינו אלא צעד נוסף בתרגיל ענק בהונאה עצמית. יש לקוות שהכנסת ובית המשפט יעשו בו  שינויים דרמטיים  שאם לא כן הוא יהיה בכיה לדורות"

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה ש"שר הביטחון שאמור לדאוג לשוויון ולרווחת המשרתים מתגלה שוב כמי שמועל בתפקידו ונותן ידו פעם אחר פעם לחיזוק האפליה ולהקלות בלתי נסבלות לציבור תלמידי הישיבות".

ח"כ לשעבר רובני בריזון (שינוי) אמר בתגובה ש"בוגי יעלון חושב כנראה שהוא שר הביטחון של מצרים. אין לו שום סמכות חוקית לשחרר באופן סיטוני משתמטים משירות צבאי, חרדים או אחרים. אם הוא נואל מספיק כדי לעשות מעשה כזה, יש להניח שהמערכת המשפטית תבוא איתו חשבון על כך".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.