loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי אינטרנשיונל: הריסת בתי הבדואים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב חייבת להיפסק לאלתר

אמנסטי אינטרנשיונל: הריסת בתי הבדואים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב חייבת להיפסק לאלתר

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
ממשלת ישראל חייבת להפסיק לאלתר את הריסת בתיהם של הבדואים בנגב הממוקמים בישובים בהם הממשלה מסרבת להכיר באופן רשמי, מוסר היום (חמישי) ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, בעקבות ידיעות כי הכפר אל עראקיב נהרס עד היסוד שוב, הפעם בעיצומו של ט' באב, על ידי פקחי מנהל מקרקעי ישראל.

"ממשלת ישראל חייבת להפסיק את הריסת הבתים ביישובים אלה, ולפנות למתווה חדש שיבטיח לאזרחים המתגוררים בישובים אלה זכות לדיור הולם", אמר פיליפ לותר, מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

לותר הוסיף: "התוכניות שהוצגו באחרונה, שיובילו לפינוי בכוח של עשרות אלפי אזרחים ישראליים – כפי שממשלת ישראל הציעה בהצעת החוק 'תכנית פראוור-בגין' ("החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית  בנגב - 2013"), יפרו את ההתחייבויות הבינלאומיות של ישראל ואין להעבירן לכלל ביצוע בכל נסיבות שלא תהיינה.

דחפורים של מנהל מקרקעי ישראל בליווי כוחות גדולים של משטרה ומשמר הגבול, הגיעו עם למעלה מ-60 כלי רכב לכפר אל עראקיב ביום שלישי בבוקר, והחלו להרוס 15 צריפים, כשהם למעשה משטחים את הכפר תוך כדי עקירת 22 משפחות מבתיהן.

הכפר, שמעולם לא הוכר באופן רשמי על ידי הרשויות בישראל  למרות שתושביו טוענים זה שנים ארוכות לבעלות על אדמותיהם, כבר נהרס למעלה מ-50 פעמים בשלוש השנים האחרונות. לאחר כל הריסה ניסו התושבים לבנות מחדש את בתיהם, ובנו צריפים וסככות מאולתרים על השטח.

"יש לנו את הזכות להישאר כאן. המאבק שלנו נמשך מזה דורות רבים ואנו נתמיד בו", אמר עזיז אל טורי, תושב הכפר. "הסבים שלנו קבורים באדמה זו. אנו נמשיך לבנות מחדש ונפגין כדי להגן על זכותנו לחיות כאן".

ההריסה האחרונה מגיעה יום לאחר המחאה המונית ברחבי ישראל, הגדה המערבית הכבושה ורצועת עזה, נגד "החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית  בנגב - 2013" (חוק פראוור), שעבר באחרונה בקריאה ראשונה בכנסת. חוק זה יאפשר פינוי בכוח של יותר מ-30,000 תושבים בדואים מ-35 כפרים לא מוכרים בנגב. בכמה ממוקדי ההפגנות, ביניהם באר שבע וסכנין, השתמשה משטרת ישראל בכוח מופרז נגד מפגינים שלווים שהפגינו נגד החוק המוצע.

ממשלת ישראל מחשיבה כל סוג של בנייה בכפרים אלה כבלתי חוקית, ול-70,000 התושבים בכפרים אלה אין שירותים בסיסיים, כגון מים וחשמל.

אמנסטי אינטרנשיונל קורא לממשלת ישראל לבטל את הצעת החוק, שצפוי להביא לעלייה דרסטית בהריסת בתים בכפרים בנגב. למרות שטיוטת החוק עדיין לא אושרה, ועברה רק בקריאה ראשונה בכנסת, מנהל מקרקעי ישראל הורס כבדרך קבע בתים ומבנים אחרים בכפרים ללא כל הפרעה. רק בחמשת החודשים האחרונים נהרסו יותר מ-120 בתים ומבנים אחרים בכפרים הבלתי מוכרים.

"ההריסות החוזרות ונשנות באל עראקיב מוכיחות כי תכנית 'פראוור-בגין' מיושמת בפועל בשטח, למרות העובדה כי הצעת החוק עדיין תלויה ועומדת בכנסת, ולמרות שההתנגדויות של קהילות הבדואים שיפגעו מהמתווה המוצע לא נשקלו באופן הולם", אמר לותר.

"ממשלת ישראל צריכה להקשיב לקולות העולים מיישובים אלה, כמו גם לפעילים ישראלים ופלסטינים בארגונים לזכויות אדם, שיצאו לרחובות ביום שני בכדי להתנגד לפינוי הכפוי הטומן בחובו מתווה 'פראוור-בגין'. הקהילה הבינלאומית חייבת להפעיל לחץ על ממשלת ישראל על מנת שתכבד את התחייבויותיה לזכויות אדם בתוך גבולותיה, כמו גם בשטחים הכבושים".

מידע נוסף:

המחאה ב-15 ביולי ותגובת הרשויות

- הפגנות נגד תכנית 'פראוור-בגין' התקיימו ב-15 ביולי בקהילות פלסטיניות ברחבי הארץ, כמו גם בשטחים הכבושים. וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל קראה גם לשביתה כללית באותו יום.

- המשטרה וכוחות הביטחון נקטו בשימוש מופרז בכוח נגד מפגינים בבאר שבע וסכנין. ממשל חמאס בעזה מנע הפגנה של פעילי נוער בעיר, והרשות הפלסטינית מנעה ממפגינים לצעוד מרמאללה לכיוון ההתנחלות בית אל.

- בבאר שבע, העיר הגדולה ביותר בנגב, עצרה משטרת ישראל 14 מפגינים, בהם שתי נשים ושני ילדים, שכמה מהם עדיין מוחזקים במעצר. נציגים מאמנסטי אינטרנשיונל ישראל שהיו באותה הפגנה, ציינו כי המפגינים קיימו הפגנה שקטה, אך המשטרה הסתערה על המפגינים בעזרת פרשים והשתמשה בכוח מופרז בעת המעצרים.

- בסכנין עצרו כוחות המשטרה 14 מפגינים, ביניהם שלוש נשים וילד. אחת הנשים שנעצרו הייתה פתחיה חוסיין, פעילת זכויות אדם מארגון עדאללה, המרכז המשפטי לזכויות מיעוט בישראל. גם כאן, כוחות של משטרת ישראל הסתערו על המפגינים בעזרת פרשים, וירו גז מדמיע וכדורי גומי על המפגינים.

- במזרח ירושלים, עצרו כוחות הביטחון לפחות 10 מפגינים, חלקם ילדים. כ-12 מפגינים נפצעו כאשר כוחות השיטור, ביניהם גם שוטרים בבגדים אזרחיים, תקפו את המפגינים ועוברי אורח.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.