loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מהי קיימות?

מהי קיימות?

פורסם ב01/09/2014
ע"י אלעד כהן
המונח קיימות נשמע בשנים האחרונות בשיח הציבורי באופן גובר והולך. רובנו יודעים שקיימות קשורה לשמירה על איכות הסביבה, אבל מהי בדיוק קיימות? למה חשוב לתת דעתנו עליה? האם אכן ביכולתה להבטיח קיום מאוזן למין האנושי על כוכב הארץ? חשיבותן של שאלות כאלה ברורה מאליה ומהן נגזר העניין שראוי לגלות בקיימות.

שורשי מונח הקיימות והגדרתו כיום

קיימות היא תרגום למילה האנגלית "sustainability" שפירושה היכולת להמשיך מצב או תהליך לאורך זמן.
מונח זה החל לשמש פעילי איכות סביבה לצד מונח דומה שהוא Permaculture (פרמקלצ'ר), שילוב של המילים permenant ו culture. הכוונה בשני המקרים (sustainability ו permaculture) היא למצב בו האדם (כפרט ו/או כחברה) מנהל אורח חיים המאפשר קיום מבלי לכלות באופן מואץ את משאבי הטבע עד שנוצר מחסור המשבש את המשך תפקוד החברה.

האקדמיה ללשון העברית הטביעה מונח מקביל לקיימות והוא "מערכת בת קימה" אולם בציבור המונח המוכר יותר הוא ללא ספק "קיימות".

סביבה, כלכלה וחברה

כדי להשיג קיימות בקנה מידה נרחב יש לאזן בין שלושה תחומים המשלימים זה את זה אך גם מתנגשים זה בזה.
כך למשל שמירה על הסביבה עשויה לחייב האטה בפיתוח טכנולוגי אשר תגרום פגיעה בכלכלה.
ישנן שיטות שונות, כגון בנייה ירוקה, ייצור חשמל סולארי ומחזור מים אפורים, שביכולתן לקדם באופן משמעותי את הקיימות. אולם אלה נגישות רק לבני המעמד הגבוה בחברה שכן יישומם דורש השקעה כספית התחלתית ניכרת ואולי אף בעלות על נכסי נדל"ן מינימאליים (כגון שטח אדמה או מבנה שניתן להשקיע בהם).

כבר בשנת 2003 התקבלה פה אחד בממשלת ישראל החלטה לקדם את הקיימות בחברה בארץ, זאת למען רווחתם של דורות העתיד.
גם בממשלה הבינו שמדובר באיזון בין שלושת התחומים הנ"ל. למרות שנעשים ניסיונות חקיקה ופעולות נוספות המכוונות לעידוד הקיימות לא ניתן לומר כי הממשל בארץ מצליח להפוך את ההחלטה בעניין הקיימות למעשים יעילים.
בישראל עיקר הפעילות לקידום הקיימות נעשית על ידי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח.

טביעת רגל אקולוגית

מונח זה קשור לקיימות במובן שהוא מעיד על מידת התאמת אורח החיים שמנהל אדם/קהילת בני אדם לכזה אותו יוכלו לקיים ללא הגבלת זמן.
טביעת רגל אקולוגית היא גודל השטח מפני כדור הארץ שנדרש על מנת לספק לאורך זמן את צרכיו של האדם/הקהילה לפי אורח החיים אותו הם מנהלים.
גופים שונים נוהגים לחשב טביעת רגל אקולוגית לפי נוסחאות שונות. באופן כללי קל להבין שלמי שמנהל אורח חיים צרכני ובזבזני תהיה טביעת רגל אקולוגית גדולה, לעומת זאת למי שמנהל אורח חיים יעיל, תוך מחזור משאבים, שימוש מושכל בהם ויצירת אנרגיה ממקורות בלתי מתכלים תהיה טביעת רגל אקולוגית קטנה יחסית.

עשוי להיות שוני רב בין הערכות ארגוני איכות סביבה בנוגע לקיימות.
עם זאת, כולם מסכימים כי אם מסכמים את טביעת הרגל האקולוגית של כל בני המין האנושי מסתבר ששטח פני כדור הארץ אינם מספיקים כלל וכלל לקיים לאורך זמן את אורח החיים המקובל בחברה הצרכנית של המדינות המפותחות, אורח חיים אליו שואפים גם תושבי מדינות מתפתחות.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.