loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > היועץ המשפטי לכנסת לבגצ: חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ

היועץ המשפטי לכנסת לבגצ: חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
כתב בהודעה לבג"צ כי לא ראוי ולא סביר שהחוק יועבר בלחץ זמן. חדו"ש והפורום לשוויון בנטל: כל דחיה באישור החוק הרע הזה לטובה. עו"ד ברנע: נסיון של שר הביטחון לדחות גיוס אלפי תלמידי ישיבות, יהיה בניגוד לחוק

היועץ המשפטי לכנסת קובע כי הכנסת לא תשלים במושב הקיץ את חקיקת חוק פרי. לדבריו, זה לא ראוי ולא סביר לאשר את חוק פרי, הוא חוק השוויון בנטל, בזמן הקצר שנותר עד סיום המושב. זאת, למרות אישורו הצפוי של החוק היום בקריאה ראשונה. הדברים נאמרים בתגובה שהגיש עו"ד ד"ר גור בליי מלשכת היועץ המשפטי לכנסת בתשובה לעתירה שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) באמעצות עו"ד גלעד ברנע וכן לשתי עתירות נוספות.

בשבוע שעבר הגישה פרקליטות המדינה הודעת עדכון לבג"צ בתשובה לעתירות. בהודעה חשפה בין היתר את העובדה שאם חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ מתכוון שר הביטחון משה יעלון לדחות את גיוסם של אלפי חרדים שקיבלו צווי גיוס לאוגוסט הקרוב. בהודעת הפרקליטות דווח גם כי "בכוונת הממשלה לפעול ככל יכולתה להשלמת הליכי החקיקה עוד בטרם יצאת הכנסת לפגרת הקיץ – יום 5.8.13".

היועץ המשפטי לכנסת ביקש בשלב מוקדם יותר של הדיון בעתירות לקבוע שהכנסת אינה צד להן ובג"צ אישר את הבקשה. אולם לנוכח הודעת הממשלה הוא ראה לנכון לכתוב לבג"צ דברים נחרצים מאוד הסותרים את הודעת הפרקליטות:

"הכנסת תבקש להדגיש כי נוכח מורכבתו המשפטית ורגישותו הציבורית של הנושא הנדון אין זה סביר לצפות ודומה כי אף לא יהיה זה ראוי כי הכנסת תשלים את הליכי החקיקה בעניין מורכב מסוג זה בתוך פרק הזמן הקצר העומד לרשותה ועד ליום הדיונים האחרון בכנס הקיץ, 31.7.2013". בליי מציין כי בג"צ עצמו הגדיר את נושא השוויון בנטל כנושא "המצוי באחד התפרים הרגישים ביותר של החברה הישראלית ואולי הרגיש מכולם" (פרשת רסלר, פסק דינה של השופטת ארבל).

לדברי בליי "הדברים אמורים ביתר שאת בהתחשב בכך שהממשלה מבקשת להביא באותם שבועות ממש להשלמת חקיקתם של הצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים – הצעות חוק מורכבות ומקיפות אשר דורשות מטבע הדברים משאבים חקיקתיים ניכרים". נוכח האמור, כותב בליי "הכנסת מבקשת להבהיר כי אין היא צפויה להשלים בכנס הנוכחי את הליכי חקיקתן של הצעות החוק הנדונות (הכוונה גם לחוק השירות האזרחי)".

משמעות הודעת היועץ המשפטי לכנסת היא ששר הביטחון ינסה לדחות את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות, שלהם צווים לאוגוסט הקרוב. צפוי עימות משפטי חריף בעניין זה. עו"ד גלעד ברנע אומר ש"מסתמן שממשלת ישראל עומדת לדחות בניגוד לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות. אנחנו בטוחים שבית המשפט לא יתן ידו לכך ויאמר את דברו בצורה נחרצת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב הביע תקוה כי הודעת היועץ המשפטי לכנסת תתן הזדמנות למערכת הפוליטית לשקול מחדש את התבונה שבחוק פרי ולערוך שינויים דרמטיים בצעת החוק". לדבריו, "בהצעה הנוכחית אין שוויון בנטל. היא כוללת את כל הטעויות האפשריות ושום יתרונות".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה ש"מדובר בחוק כל כך גרוע עד שהוא מחזיר אותנו הרבה שנים אחורנית. העובדה שלא יתקבל במושב הקיץ נותנת תקוה למשרתים שאולי ישונה ויועבר חוק שיתחשב גם במשרתים ולא רק בחרדים ובשיקולים קואליציוניים".

מרב סגר – רודריגז

דוברת חדו"ש 

052-8883978

press@hiddush.org

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.