loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > בית המשפט למשרד השיכון: החלטת הועדה העליונה לדיור חייבת להיות מנומקת

בית המשפט למשרד השיכון: החלטת הועדה העליונה לדיור חייבת להיות מנומקת

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע קבע כי לא ניתן לקבל החלטת הוועדה העליונה במשרד השיכון המסתתרת מאחורי המשפט: "למרות הנסיבות לא ניתן לחרוג מהכללים". בעמותת "ידיד" מביעים סיפוק רב מהחלטת השופטת ואומרים כי מדובר בקביעה חשובה המחייבת את המדינה לבחון את המקרים הקשים המגיעים לפיתחה כועדת חריגים או ועדה עליונה בצורה רצינית ומעמיקה בידיעה כי החלטותיה תעמודנה לביקורת שיפוטית

ל. גרושה ואם לשלושה ילדים קטינים. רכשה, בעודה נשואה, בית צנוע, ואולם לאחר שנות של ניסיונות לא הצליח הזוג לעמוד בתשלומי המשכנתא הגבוהים ובשנת 2008 פונו מביתם. בלית ברירה פנתה ל., אשר בינתיים התגרשה מבעלה, עם 3 ילדיה לבית היחיד אליו יכלה לעבור, בית אימה בדירת עמיגור. ל. התחילה לבנות לעצמה ולילדיה חיים חדשים והקימו לעצמם בית בדירה הצנועה.

כ-3 וחצי שנים לאחר שעברו לגור עם האם והסבתא, נאלצה האם לעבור למוסד סיעודי, וחודשיים לאחר מכן נפטרה. בד בבד עם האבל על אובדן האם, נאלצה ל. להתמודד עם סכנת אובדן קורת הגג היחידה שלה – זאת בעקבות דרישת עמיגור לפינוי הדירה בטענה שאינה עומדת בכללים המזכים במעמד של דיירת ממשיכה.

הטענה הועלתה על ידי משרד הבינוי והשיכון מאחר והיא לא התגוררה בדירת אימה 4 שנים, בהתאם לחוק המתוקן משנת 2009  וכן בשל העובדה כי הייתה בעבר בעלת דירה. חשוב לציין כי הדירה של ל. ובעלה לשעבר נמכרה בכינוס נכסים לאחר פינוי המשפחה והותירה אותה עם חוב לבנק של 90,000 ₪ (אשר הופחת לאחר פנייה לוועדה המיוחדת ל-30,000 ₪).

ל. פנתה לועדה העליונה במשרד השיכון בבקשה לאשר לה מעמד של דיירת ממשיכה אך כעבור זמן התקבלה תשובתה הלקונית של הועדה לאמור " למרות הנסיבות לא ניתן לחרוג מהכללים".

כנגד החלטה זו עתרה ל., באמצעות עו"ד יעל קסטן-רבסקי, מהמחלקה המשפטית של עמותת "ידיד", לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע. ביום 8.7.13 ניתן פסק דין מטעם כב' הש' רות אבידע, אשר החזירה את הדיון בבקשתה של ל. לוועדה העליונה של משרד השיכון, תוך שהוא קובע כי "בהעדר הנמקה בהחלטת הוועדה מושא העתירה אין אפשרות לקבוע האם עסקינן בהחלטה סבירה או בלתי סבירה, ומשאין בית המשפט נוהג להחליף את שיקול דעתו בשיקולי המנהל הציבורי, מוחזר הדיון לוועדת האכלוס העליונה על מנת שתשוב ותשקול את בקשות העותרת לאחר שתינתן אפשרות לבאות כוחה להעלות את טענותיהן בפני הוועדה בכתב."

השופטת אבידע גם אישרה בהחלטתה כי לוועדה העליונה סמכות לפעול גם כוועדת חריגים, וכי לאור עובדה זו "כאשר וועדת אכלוס עליונה דנה בבקשתה של העותרת, עליה ראשית דבר ליתן דעתה לנסיבותיה של העותרת, נסיבות, שהן במשקלן הכולל, נסיבות חריגות."

בנוסף, כב' השופטת אבידע רשמה רשימה ארוכה של שאלות ושיקולים אשר לא זכו להתייחסות בהחלטת הוועדה וביניהן "לא ברור מהאמור איזה נסיבות נלקחו בחשבון על ידי הועדה; האם במסגרת שיקולי וועדת אכלוס עליונה נלקח כשיקול האמור בדו"חות ביקורי מעגל, שאז מן הסתם נעלם מעיני הוועדה כי העותרת התגוררה בדירה כשלוש וחצי שנים, היינו שחסרה תקופה של כחצי שנה, בתקופת התפר שבין לפני ואחרי התיקון בחוק בעקבות חוק ההתייעלות? האם נתנה הוועדה את דעתה לכך שבתקופה הרלבנטית העותרת ומשפחתה התקיימו מהבטחת הכנסה ודמי אבטלה, פרט לחודש אחד בשל אשמה בירוקרטית? האם נתנה הוועדה את דעתה לכך שבניגוד לחסרי דיור שמעולם לא ניסו לקנות דירה העותרת נותרה, בשל רצונה שלא ליפול מעמסה על כתפי הציבור, עם חוב של 30,000 ₪? האם נתנה הוועדה את דעתה לכך שהוצאת העותרת מדירת אמה תהפוך את העותרת וילדיה, שמצבם הנפשי התייצב, לתושבים נזקקים ותחזירם למעגל העוני? האם נתנה הוועדה את דעתה לערך החברתי שמצא את ביטויו בחוק זכויות הדייר בדיור הציבורי לגבי דייר ממשיך? לשאלות אלה לא מצאנו תשובה בהחלטת הוועדה. שאלות אלו ואחרות היו צריכות לעמוד לנגד עיני הוועדה בטרם מתן החלטתה ולמצוא את ביטוין בנימוקי הוועדה בהחלטתה."

ב"ידיד" מביעים סיפוק רב מהחלטת השופטת ואומרים כי מדובר בקביעה חשובה המחייבת את המדינה לבחון את המקרים הקשים המגיעים לפיתחה כועדת חריגים או ועדה עליונה בצורה רצינית ומעמיקה בידיעה כי החלטותיה תעמודנה לביקורת שיפוטית.

העתירה הוגשה על ידי עו"ד יעל קסטן-רבסקי והעותרת יוצגה בבית המשפט על ידי עו"ד שני רבינוביץ.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.