loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > כתוצאה מהגזירות הכלכליות- רבים ממשקי הבית יקצצו גם במזון והתרופות

כתוצאה מהגזירות הכלכליות- רבים ממשקי הבית יקצצו גם במזון והתרופות

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
סקר עבור עמותת "ידיד": רבע מהישראלים עומדים לקצץ בהוצאות המזון שלהם כתוצאה מאישור הגזירות הכלכליות

הסקר שנערך, ע"י חברת דיאלוג, עבור עמותת "ידיד" במסגרת פעילות הקואליציה לביטחון תזונתי מעלה כי 24% מהישראלים עומדים לקצץ, בסבירות גבוהה, בהוצאות המזון של משק הבית שלהם כתוצאה מאישור הגזירות הכלכליות של משרד האוצר שעברו אתמול בתקציב המדינה.

עוד עולה מהסקר כי 11% מהמרואיינים הסכימו (במידה רבה או במידה רבה מאוד) כי יקצצו בהוצאות התרופות של משק הבית שלהם, 39% מהמרואיינים יקצצו בהוצאות הביגוד של משק הבית ו- 35% מהמרואיינים הסכימו (במידה רבה או במידה רבה מאוד) כי יקצצו בהוצאות התרבות של משק הבית שלהם.

מניתוח הסקר עולה עוד כי "בשאלות המתייחסות להוצאות החינוך והתרופות, לא נמצאו הבדלים בין המרואיינים בעלי רמות הכנסה שונות. יתכן שהדבר נובע מתפיסת הוצאות אלה כבסיסיות ואינן ניתנות לצמצום ללא קשר למצב כלכלי. סעיף ההוצאות לתרופות נתפס כבסיסי והחיוני ביותר ולכן כשלושה רבעים מהמדגם מציינים כי לא יצמצמו את ההוצאות בסעיף זה. עם זאת, כ-11% מהמרואיינים מציינים כי יאלצו לצמצם בסעיף זה."

סמנכ"ל "ידיד" רן מלמד, אומר כי "התקציב החדש כולל שורה של גזירות כלכליות שיובילו לשינוי המאזן הכלכלי של כל משק בית, הצפוי לספוג בממוצע פגיעה של כ-500 – 1000 ₪ בחודש. אנשים יקנו פחות אוכל ויצמצמו במוצרי המזון בעלי ערכים תזונתיים גבוהים – מוצרי חלב, בשר, ירקות ופירות.  הישראלי יקנה פחות ויאכל פחות טוב. מי שבעיקר יפגע מכך הם ילדים, קשישים ונשים בהריון."

מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בבית החולים הדסה בירושלים, דורית אדלר, אף היא חברה בקואליציה לביטחון תזונתי אומרת בתגובה לסקר כי על ממשלת ישראל לפעול מיידית לקביעת סל מזון בריא והוזלת המוצרים שבו בצורה משמעותית הן ע"י מנגנון של פיקוח מחירים והן בדרך של הפחתת המע"מ כפי קיים בחלק גדול מהארצות המערביות. אדלר מביאה לדוגמא את הודו שהעבירה, רק לאחרונה חוק לביטחון תזונתי במסגרתו היא תסבסד מזון בריא  כדרך לטפל בבעיית אי הביטחון התזונתי."

במסגרת הסקר רואיינו 513 מרואיינים מקרב האוכלוסייה היהודית הכללית, תוך שמירה על מכסות של מין, גיל ואזורי חיוג באופן מייצג. המרואיינים נתבקשו לקבוע, במידה ויאושר תקציב המדינה במתכונת אותה הביא משרד האוצר, מהי מידת הסכמתם לגבי מספר היגדים העוסקים בקיצוץ הוצאות משק הבית בתחומים שונים - מזון, תרופות, שירותי חינוך, ביגוד ותרבות.

יצויין כי מדו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת לשנת 2012 עולה כי

  • 73% מנתמכי הסיוע מוותרים על רכישת מזון לטובת צרכים אחרים לעומת 31% מהציבור הרחב.
  •  54% מנתמכי הסיוע דיווחו כי חלה הרעה במצבם הכלכלי בשנה האחרונה, עליה בשיעור של 20% ביחס ל-2011. גם כשליש (30%) מהציבור הרחב דיווח כי מצבו הכלכלי הורע בשנה האחרונה, מגמה זהה לשנת 2011.
  • 95% מהנתמכים נאלצים לוותר על שירותים חיוניים ומוצרים בסיסיים, מתוכם כשליש באופן קבוע. מחצית (52%) מהציבור נאלצו השנה לקנות פחות מוצרי מזון בשל הרעה במצבם הכלכלי. 15% החלו לעבוד בעבודה נוספת או שינו את מקום עבודתם כדי להגדיל את ההכנסה. 18% מהציבור הרחב לקח הלוואה מהבנק כדי להתמודד עם המצוקה הכלכלית.
  • 34% מקרב הציבור הרחב חוששים שיתדרדרו למצוקה כלכלית בשנה הקרובה.
  • 39% מקרב הציבור הרחב דיווח כי הגזירות הכלכליות והתייקרות המחירים במהלך 2012, אילצה אותם לצמצם למינימום את פעילויות ההעשרה והפנאי להם ולילדיהם.

הקואליציה לביטחון תזונתי כוללת שורה ארוכה של ארגונים לשינוי חברתי, ארגוני מזון, אנשי אקדמיה ורפואה, נציגים של מרכז השלטון המקומי ואיגוד העובדים הסוציאליים ואחרים. הקואליציה מקדמת מדיניות כוללת של ביטחון תזונתי לכלל תושבי מדינת ישראל

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.