loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי אינטרנשיונל: חמאס חייב לעצור את ההוצאות להורג המתוכננות לאחר חג העיד בעזה

אמנסטי אינטרנשיונל: חמאס חייב לעצור את ההוצאות להורג המתוכננות לאחר חג העיד בעזה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
רשויות החמאס בעזה חייבות לעצור את ההוצאות להורג שעל פיהן הן מתכננות לקיים לאחר חג עיד אל פיטר השבוע, אמר הבוקר ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל.

היועץ המשפטי לממשלת החמאס אמר בשבוע שעבר שמספר "פושעים" מורשעים יוצאו להורג בפומבי כ"לקח" לאחרים."הכרזות רשויות החמאס, על פיהן הן עומדות לבצע הוצאות להורג נוספות מעוררות חשש כבד", אמר פיליפ לותר, מנהל תכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון אמנסטי אינטרנשיונל. "לממשלות יש את הזכות והאחריות להעמיד לדין אנשים החשודים בעבירות פליליות, אך עונש המוות הוא אכזרי ובלתי אנושי, ואין שום הוכחה לכך שהוא מונע פשע בצורה יעילה יותר מאשר עונשים אחרים".

אחד מהאנשים העלולים לצאת להורג הוא אדם בן 27 הידוע בשם "ה.מ.א.", שבזמן שהיה עצור בקשר לפרשה אחרת, ככל הנראה אולץ בעינויים "להודות" באונס ורצח של ילד בן שש שבוצע לכאורה כאשר ה.מ.א היה מתחת לגיל 18. הוא נידון למוות בניגוד לסטנדרטים בינלאומיים ולחוק הפלסטיני, שאינו מאפשר עונש מוות על מעשי רצח שבוצעו על ידי אנשים מתחת לגיל 18.

אסיר בן 23 הידוע בשם "פ.א" ככל הנראה חתם גם הוא על "הודאה" תחת עינויים. הוא נידון למוות ב-24 במרץ 2013 באשמת "שיתוף פעולה עם ישות עוינת" על ידי בית המשפט הצבאי המרכזי שבעיר עזה. לדברי עורך דינו, הוא הופיע בבית משפט בוכה ועם פנים חבולות. הוא אמר לעורך הדין שהוא נתלה מהידיים והקרסוליים והוכה במהלך החקירה. ערעורו לבית המשפט הצבאי העליון עומד להישמע ב-14 באוגוסט. אם הערעור ידחה, הוא יהיה בסכנה מידית של הוצאה להורג. 

ישנם לפחות 40 אסירים נידונים למוות בעזה. עינויים והתעללות בעצירים של כוחות הביטחון של החמאס הם נרחבים ושיטתיים.

משרד פנים השבוע גיבה את איומיו של היועץ המשפטי לממשלה לקיים הוצאות להורג כאשר דובר אישר את נכונותו של השר לבצע הוצאות להורג "ציבוריות" על מנת להרתיע "עבריינים המבקשים לשבש את ביטחונה של החברה".

"הוצאות להורג ציבוריות משפילות ומחמירות את אכזריותו של עונש המוות", אמר לותר. "על חמאס להשיג חוק וסדר על ידי הגשת כתב אשמה נגד אנשים שהואשמו בפשעים המוכרים בינלאומית, במשפט הוגן וללא שימוש בעונש המוות, ולדאוג שכל הטענות בנוגע לעינויים יחקרו".

"אנו מפצירים בחמאס לעצור באופן מידי את כל ההוצאות להורג שתוכננו לאחר עיד אל-פיטר, להפסיק את השימוש מורטוריום בעונש המוות ולהמיר את כל גזרי דין המוות".

ממשל החמאס שולט בעזה מאז יוני 2007, וביצע לפחות 16 הוצאות להורג מאז אפריל 2010. שמונה מהמוצאים להורג הורשעו ברצח ושמונה אחרים ב"שיתוף פעולה" עם השלטונות הישראליים.

אמנסטי אינטרנשיונל מתנגד לעונש המוות בכל המקרים ללא יוצא מן הכלל, ללא קשר למהותה או נסיבותיה של העבירה; אשמה, חפות או כל מאפיין אחר של הנאשם; או השיטה בה משתמשת המדינה על מנת לבצע את ההוצאה להורג.

מידע נוסף

עורך דינו של ה.מ.א סיפר לאמנסטי אינטרנשיונל כי זמן קצר לאחר שהואשם ברצח בלתי מכוון של חבר ב-2009, הוא הוכה בחקירה ונאלץ "להודות" באישום שני, על פיו הוא אנס והרג ילד בן שש ב-2000. בית המשפט של הערכאה הראשונה הרשיע אותו במאי 2010 בשני המקרים, וגזר עליו שני מאסרי עולם ומאסר של 14 שנים נוספות על אונס שלכאורה ביצע.

בעקבות ערעור מצד התביעה, בית המשפט לערעורים החמיר את ההאשמות לרצח בשני המקרים והמיר את שני מאסרי העולם בעונש המוות. ב-14 ביולי השנה, בית המשפט לערעורים החמיץ הזדמנות אחרונה להגן על זכויותיו של ה.מ.א כאשר אישר את גזר דין המוות בשני המקרים.

האסיר לשעבר נאיל ג'מאל קנדיל דוגמוש הוצא להורג ב-17 ביולי 2012, לאחר שככל הנראה "הודה" ברצח לאחר שעונה. מבני משפחתו נמסר כי במהלך חקירתו ב-2010 ציפורניו נעקרו וכי הם ראו כוויות וחבלות על גופו.

הוצאות להורג התקיימו באחרונה בעזה ב-22 ביוני 2013, כאשר שני גברים הוצאו להורג במתחם תחנת המשטרה ג'וואזת בעזה לאחר שהורשעו ב"שיתוף פעולה עם האויב". אחד הגברים ככל הנראה "הודה" לאחר שעונה.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.