loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > קיצוצים גדולים בישיבות, בקצבאות הילדים ובדיור. כשלון בהחלת מיצוי כושר ההשתכרות, עיכוב בליבה

קיצוצים גדולים בישיבות, בקצבאות הילדים ובדיור. כשלון בהחלת מיצוי כושר ההשתכרות, עיכוב בליבה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן מעריך את היקף הקיצוצים בכ-4 מיליארד שקלים אם מחשיבים את קצבאות הילדים ומיליארד עד שניים בלעדיהן. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "הוכח כמה חשוב היה להרחיק את המפלגות החרדיות מברז הקצבות המדינה. חיוני ליישם במהירות רפורמות בתוכנית הליבה ובמיצוי כושר ההשתכרות"

קיצוצים משמעותיים נרשמו בחודשים האחרונים בתקציבי הישיבות, קצבאות הילדים והההטבות לדיור למגזר החרדי ביחוד בעיר חריש. לעומת זאת בתחום החלת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות (החובה לעבוד או לנסות לעבוד) על הטבות המדינה רשמה המדינה כישלון כמעט מוחלט. בתחום החלת תוכנית הליבה במוסדות החינוך החרדיים המדינה רשמה הישגים חלקיים בלבד, וגם אותם היא טרם החלה ליישם. תקציבי רשתות החינוך החרדיות, שאותם היתה כוונה לקצץ בחצי מיליארד שקלים, גדלו משמעותית.

כך עולה ממסמך סיכום הרפורמה בתקציבים החרדיים שהכין סמנכ"ל המחקר וההסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן. המסמך בודק שורה של מהלכים שמטרתם ללחוץ על אברכים לצאת לשוק העבודה ולהחיל את תוכנית הליבה במוסדות החינוך החרדיים לבנים. אילן מציין ש"ביש עתיד נוהגים לומר שאי אפשר להשיג הכל מייד, אבל החיים הפוליטיים מלמדים שכלל לא ברור שתהיה הזדמנות שניה".

לפיד התגאה בקיצוץ של מיליארדים בתקציבי האברכים. לדברי אילן אם מכלילים את קצבאות הילדים, שמיועדות לכלל האוכלוסיה אבל תפורות למימדיה של המשפחה החרדית, יגיעו הקיצוצים ל-4 מיליארד. בלי הקצבאות למיליארד עד שניים. ואלה עיקרי השינויים התקציביים:

תקופת יובש בתקציב הישיבות. קיצוצים של יותר מחצי מיליארד שקל לשנה בתקציבי הישיבות הגבוהות והכוללים ובקצבת הבטחת הכנסה לאברכים.

הליבה אושרה, נשאר ליישם. אושרה תוכנית להתניית חלק גדול מהמימון לתלמודי התורה החרדיים בלימודי תוכנית ליבה. עדין לא ברור מתי היא תיושם. הממשלה התקפלה בשלב זה מהכוונה להחיל את תוכנית הליבה גם בישיבות לגילאי תיכון.

רשתות החינוך – במקום קיצוץ, גידול. לא רק שהקיצוץ של חצי מיליארד שקלים בתקציבי רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות, מעין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של אגודת ישראל, נדחה. תקציבי שתי הרשתות גדלו במאות מיליוני שקלים.

תקציבים שבוטלו. כמה תקציבים חרדיים בוטלו. למשל, תקציב הפנימיות החרדיות (כ-609 מיליון שקלים בשנה) ותקציב קריות החינוך (10 מיליון). כן בוטל חוק נהרי שחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך חרדיים המוגדרים מוכר שאינו רישמי. קוצץ בכמה עשרות מיליוני שקלים התקציב להחזרה בתשובה.

כישלון במיצוי כושר ההשתכרות. סעיף בהסכם הקואליציוני קובע שקריטריון מיצוי כושר השתכרות, כלומר עבודה או ניסיון לעבוד, יוחל על כל הטבות המדינה. בפועל הוא הוחל רק בנושא אחד – זכאות לדיור במכרזי מחיר למשתכן. כן הוא יוחל בעתיד על הנחות למעונות יום.

חריש עמוק בדיור. הטבות הדיור באיזורים חרדיים, שכל כך התנפחו בימי שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס, קוצצו דרמטית. העיר החרדית החדשה חריש במרכז הארץ  שקיבלה הטבות כאילו היא ישוב קו עימות איבדה את כל הטבות היתר.

קצבאות כמעט שוות – קיצוץ של 2.5  מיליארד שקלים בקצבאות הילדים יביא לכך שכל הילדים שנולדו אחרי יוני 2003 יקבלו קצבה זהה, 140 שקלים לחודש. פשרה של הרגע האחרון מנעה סיום תהליך השוואת הקצבאות גם לגבי ילדים שנולדו לפני יוני 2003.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"יש עתיד יישמה שורה של צעדים חשובים בדרך לשילוב אברכים בשוק העבודה ויש לברך אותה על כך. הדבר מוכיח כמה חשוב היה להרחיק את המפלגות החרדיות מברז השליטה על הקצבות המדינה. בשנתיים האחרונות נראה היה ששר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס החליף את הסיסמה "דיור בר השגה" בסיסמה "דירה לכל אברך". עכשיו נקבעו סוף סוף סדרי עדיפויות נכונים לטובת מי שתורמים ונושאים בנטל".

"עם זאת", אמר רגב, "ההישגים חלקיים מדי. קשה להבין מדוע יש עתיד עדין לא החלה ביישום התוכנית לקיצוצים בתקציבי מוסדות שאינם מלמדים את מקצועות הליבה. לימודי הליבה, כלומר ההכנה להשתלבות בחברה ובשוק העבודה, הם אחד הנושאים החשובים ביותר לגורל המדינה והכלכלה הישראלית". רגב קרא לשר לפיד "לפתוח במהלך מחודש לשילוב הקריטריון בכל הטבות המדינה כפי שקובע ההסכם הקואליציוני. אחרת ימשך המצב בו אברכים מקבלים כל כך הרבה הטבות עד שלא משתלם להם לצאת לעבודה".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.