loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מאז ביטול חוק טל יותר מ-400 מליון שקל הועברו בניגוד לחוק לישיבות

מאז ביטול חוק טל יותר מ-400 מליון שקל הועברו בניגוד לחוק לישיבות

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
מחר ידון בג"ץ בעתירה המבקשת להפסיק את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות בעקבות ביטול חוק טל. כן ידון בית המשפט בעתירות המבקשות למנוע דחיית גיוסם של מאות תלמידי ישיבות. מנכ"ל חדו"ש: "גם כשהמפלגות החרדיות אינן בקואליציה, היא ממשיכה להכנע לסחטנות"

יותר מ-400 מיליון שקלים הועברו בניגוד לחוק לישיבות ולכוללים מאז בוטל חוק טל. כך מעריכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. מחר (יום שלישי, 20/8/13) ב-12:00 ידון הרכב מורחב של בג"צ בעתירת חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע, להוציא צו שיעצור את הזרמת ההקצבות הבלתי חוקיות.

כן ידון בג"צ בשתי עתירות נוספות של התנועה לאיכות השלטון ועו"ד יהודה רסלר המבקשים מבג"צ למנוע את דחיית גיוסם של מאות תלמידי ישיבות, שקיבלו צווים לשלושת החודשים הקרובים. בית המשפט קבע  לוח זמנים מהיר לדיון בעתירות. ההערכה היא שהדבר מבטא את מורת רוח של השופטים מהסחבת של המדינה בהעברת חוק חלופי לחוק טל, שנה וחצי לאחר פסק הדין של בג"צ שאסר להאריך את תוקף החוק.  כזכור שלח היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין לפני שבועיים מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו ביקש ממנו לזרז את חקיקת חוק השוויון בנטל, בשל לוח הזמנים שקבע בית המשפט.

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל, פנו העותרים בראשית אוגוסט לבג"צ בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך 112 אלף בסך הכל). זאת, כיוון שהם איבדו את מעמד דחיית השירות.

כדי לנסות לעקוף את העתירה חתם שר החינוך אז, גדעון סער, בספטמבר האחרון על קריטריונים חדשים בניסיון להכשיר את המשך העברת הכספים לישיבות. על פי הנוהל החדש יוכלו לקבל הקצבות גם מי שקיבלו דחיית שירות בעבר וכן תלמידי ישיבות חדשים. משמעות הקריטריונים החדשים היא שאנשים שאמורים להתגייס ואינם עושים זאת, יוכלו לקבל מהמדינה מימון ללימודיהם בישיבה. עכשיו מבקשת המדינה להאריך שוב את תוקף הקריטריונים.

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, אמר בתגובה ש"אין כל בסיס חוקי להמשך העברת הכספים לישיבות עבור תלמידי ישיבה החייבים בגיוס צבאי. שר החינוך הקודם חתם על מבחן תמיכה לא חוקי. שר החינוך החדש נדרש  להוכיח כי במשמרת שלו שלטון החוק גובר על העדפות מגזריות. יש להניח, כי אם השר לא יעשה המתחייב – בית המשפט יכפה עליו זאת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"קשה להאמין אבל גם הממשלה הזאת ממשיכה בהזרמת הכספים הבלתי חוקית לתלמידי הישיבות. נראה שגם כשהמפלגות החרדיות אינן בקואליציה, רוחן המאיימת ממשיכה לרחף מעליה, והיא ממשיכה להכנע לסחטנות מרצונה. יש לקוות שבג"ץ יעצור סוף סוף את הזרמת התקציבים, כי מלבדו נראה שלא נותר מי שיעשה זאת"

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה ש"בעקביות ובנחישות ממשיכה המדינה להוכיח לצעירים המשרתים שהיא מעדיפה לתגמל ולהוקיר דווקא את בני המגזר החרדי  שאינו  משרת. הזרמת מאות מליוני שקלים לתלמידי ישיבות  כשמנגד חיליים רבים מגיעים לפת לחם, עורקים מהצבא על מנת לסייע למשפחותיהם ונזרקים לכלא, מקוממת. אל יתפלאו קובעי המדיניות שמפלה בין דם לדם שגם הצעירים המשרתים יפעלו בהתאם".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.