loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > איפה הכסף? שערורית הזרמת הכספים לישיבות נמשכת

איפה הכסף? שערורית הזרמת הכספים לישיבות נמשכת

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
השר פירון יאריך תוקף הקריטריונים הלא חוקיים שמאפשרים העברת הקצבות לישיבות למרות ביטול חוק טל. מאז ביטול חוק טל הוזרמו בניגוד לחוק לישיבות כ-400 מיליון שקלים. פרקליט העותרים עו"ד ברנע: נבקש צו ביניים נגד המהלך. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "נפעל לסיכול שרץ ההקצבות"

שר החינוך  הרב  שי פירון מיש עתיד מתכוון להאריך בשלישית  את תוקף הקריטריונים הבלתי חוקיים שמאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל. זאת, למרות העתירה לבג"צ כנגד הקריטריונים, שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע.על כך הודיעה פרליטות המדינה לעו"ד ברנע השבוע. בכך יאפשר פירון את המשך ההקצבות ליותר מ-50 אלף תלמידי ישיבות שעל פי חוק היתה המדינה צריכה לגייס אותם.

כמו בספטמבר שעבר ובמרץ, כשאושרו הקריטריונים בפעמים הקודמות,  בכוונת משרד החינוך לאשר את ההארכה במחטף כבר השבוע. בניגוד לפעמים הקודמות, המשרד אפילו לא אפשר לציבור להגיש התנגדויות. עו"ד ברנע הודיע שיפנה לבג"צ לקבל צו בינים נגד הארכת תוקף הקריטריונים.

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל, פנו העותרים באוגוסט שעבר ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין ולשר החינוך אז גדעון סער בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). זאת, כיוון שאיבדו את מעמד דחיית השירות. משלא נענו, עתרו לבג"צ.

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מעריך את היקף ההקצבות לתלמידים אלה בכ-30 מיליון שקל לחודש ומעריך את הסכומים שהועברו עד כה בניגוד לחוק בכ-400 מיליון שקל. דומה שמשרד החינוך מציע עכשיו תשובה חדשה לשאלה "איפה הכסף": הוא מוזרם בניגוד לחוק לישיבות.

על פי הקריטריונים החדשים שאושרו על ידי שר החינוך אז גדעון סער בספטמבר ותוקפם הוארך על ידיו במרץ, יכולים לקבל הקצבות גם מי שקיבלו דחיית שירות בעבר. בכך מאפשרת הממשלה את המשך ההקצבות לישיבות כרגיל, למרות ביטול חוק טל. בעקבות העברת הקריטריונים החדשים, הוגשה עתירה מתוקנת שטענה שהם אינם חוקיים כיוון שהם מתירים להעביר כספים למי שאמור להתגייס ולא ללמוד בישיבה. בג"צ הוציא בראשית השנה  צו על תנאי המורה לממשלה לנמק מדוע לא יפסקו ההקצבות. למרות זאת, מתכוון עכשיו גם השר פירון להאריך את תוקף הקריטריונים.

פרקליטם של העותרים עו"ד גלעד ברנע ציין בתגובה ש"חתימת שר החינוך על תיקון כאמור המאריך את מבחן התמיכה הינה פעולה לא חוקית, מפלה, אשר תכליתה פסולה – ועיקרה המשך הענקת תמיכות בגין תלמידי ישיבות שאינם משרתים שירות צבאי – ללא כל בסיס חוקי לכך. אם השר לא ימנע מלחתום על התיקון למבחן התמיכה – לא יהא מנוס אלא לבקש צו ביניים".

מנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הממשלה החדשה כקודמותיה אינה משתחררת מההרגל המגונה, לרצות את המפלגות החרדיות בכל מחיר, כולל העברת תקציבים לתלמידי ישיבות שאמורים לשרת בצבא. זאת, גם לאחר האמירה הברורה של הבוחר בעד שוויון בנטל וממשלה אזרחית.  יש לקוות", אמר רגב, "שבג"צ יעצור את שרץ ההקצבות. המחטף השערורייתי והבלתי תקין אינו מוסיף כבוד למשרד החינוך".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר ש"שר הבטחון ממשיך לדחות לחרדים את הגיוס ופירון עומד לשפוך עליהם עוד כמה מאות מיליונים. שניהם מפירי חוק במצח נחושה, מבזים את בית המשפט העליון ומצפצפים על החילונים. זו 'הפוליטיקה החדשה' האמיתית – פחדנית, חנפה ובלתי מוסרית".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה ש"עצוב, מתסכל ומכעיס ששר החינוך, שבא ממפלגה שאמרה ש'באנו לשנות'  והבטיחה להביא שוויון בנטל, ממשיך את מדיניות  קודמו ומאמץ  קרטריונים הזויים, בלתי חוקים ובלתי מוסריים שמטרתם  להזרים  מליוני שקלים לישיבות. אלה הם פני השוויון בנטל בפוליטיקה החדשה מודל 2013 - אתם תשרתו והם יתוגמלו".

 

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.