loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > טיפול מותאם אישית בטרשת נפוצה הוא גורם מפתח להצלחת טיפול

טיפול מותאם אישית בטרשת נפוצה הוא גורם מפתח להצלחת טיפול

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
לדברי חוקרי מחלת הטרשת הנפוצה בספרד- בקרוב יאושרו תרופות חדשות כנגד המחלה שיהוו אפשרויות טיפול נוספות במחלה. אולם, למרות האישור הצפוי, חשוב לזכור כי הדרך היחידה בה ניתן לשלוט על המחלה היא באמצעות מתן טיפול מותאם אישית וחיזוי תופעות הלוואי של התרופה הניתנת. למרבה הצער המאמצים הללו עדיין נמצאים בשלבי פיתוח מוקדמים.

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת ברמה גבוהה של הטרוגניות: המהלך הקליני של המחלה ודרגת החומרה שלה יכול להשתנות במידה רבה מאדם אחד למשנהו. כיום ידוע כי אותו הטיפול יכול להניב תוצאות טיפוליות שונות מאוד בחולים שונים. כיום מגיעה לסיומה התקופה בה האמינו כי תרופה אחת מתאימה לכולם. אפשרויות הטיפול החדשות מאפשרות לקוות כי בעתיד נוכל לעזור לאנשים הסובלים מטרשת נפוצה בצורה יעילה ומהירה יותר. המחלה הייתה מוכרת במשך כ- 120 שנה מבלי שיכלנו לטפל בה. מזה 15 שנה קיימות תרופות ללא תופעות לוואי משמעותיות, אך מוגבלות ביעילותן. בינתיים יצאו לשוק מספר תרופות יעילות מאוד, אך הן כרוכות בסיכונים החל מנשירת שיער, האטה בקצב הלב ועד PML (זיהום נגיפי מסוכן במוח- כיום פותח תבחין המסוגל לנבא מי יפתח זיהום כזה).

כיום הגורמים הגנטיים הקובעים את יעילות התרופה הופכים להיות ברורים יותר. קיימים 100 סמנים ביולוגיים אפשריים שאמורים לנבא יעילות טיפול ותופעות לוואי.

לאחר חמש שנים בהן סבלו מטרשת נפוצה, ולאחר כישלון הטיפול הקודם שלהם, משתתפי המחקר טופלו בתרופה הנחשבת יעילה מאוד - Natalizumab. מצב בריאותם נשאר יציב במשך תקופה של כ- 2.5 שנים בהן נטלו את התרופה. לאחר מכן הם נאלצו לעבור לתרופות אחרות, חלשות יותר, מסיבות שונות (סיכון ל- PML, הריון ותגובות אלרגיות). למרות הטיפול התרופתי החלופי, מצבם הנוירולוגי של החולים הידרדר במהירות. לאחר כשלושה חודשים, לארבעה מתוך שבעת החולים היו נגעים חדשים במערכת העצבים המרכזית ולשניים מתוך השבעה אף היו 40 נגעים חדשים. כעשרה חודשים מאוחר יותר, היו לכל החולים 40 עד 70 נגעים חדשים. כשחולים מפסיקים לקחת תרופות כמו Natalizumab, הם יכולים לסבול מהתקפים הרסניים עם מחלה אגרסיבית יותר מבעבר, על כן הכרחי לפתח תרופות שיבטיחו דבקות בטיפול.

כיום ישנו פרוייקט לעידכון הנחיות הטיפול בטרשת נפוצה. עידכון זה מביא בחשבון לא רק את החידושים התרופתיים הרבים כגון תרופות במתן פומי המבוססות על נוגדנים, אלא גם שם דגש מיוחד על הגורמים האינדיבידואליים שהופכים את הטיפול למותאם אישית ומעלים את יעילותו. גורמים אלה כוללים יידוע של החולים לפני התחלת הטיפול, על מנת שיוכלו לבחור בין אפשרויות הטיפול ולקחת חלק פעיל בו. לשם כך, ההנחיות החדשות גם מספקות חומר הסברה לחולים. תחילה, יש להבהיר סוגיות מאוד בסיסיות: מה החולה יחשיב כטיפול מוצלח? מה בא קודם בסדר העדיפויות של החולה- תופעות לוואי חמורות או נכות מוקדמת? האם מדובר באישה המתכננת להביא ילדים? כדי להצליח בטיפול, כל החלטה טיפולית חייבת להיעשות בהתייעצות עם החולים. כיום, הגישה בה המטופל במרכז אפשרית יותר מאי פעם, כיוון שטרשת נפוצה מתפרצת בדרך כלל בצעירים בגילאי 20 עד 40. ככלל, קבוצה זו מחוברת לעולם הדיגיטלי ויכולה להשתמש באינטרנט כדי לשמור על קשר רציף עם הרופא המטפל. החוקרים מקווים כי ההנחיות הטיפוליות החדשות יביאו להיענות גבוהה יותר לטיפול.

 

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.