loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > יתר לחץ דם ריאתי עלול להיגרם על ידי מסלול מולקולרי שפוגע בכלי דם

יתר לחץ דם ריאתי עלול להיגרם על ידי מסלול מולקולרי שפוגע בכלי דם

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
יתר לחץ דם ריאתי, צורה קטלנית של לחץ דם גבוה שמתפתחת בריאות, עלול להיגרם על ידי מסלול מולקולרי שגורם לדלקת ופוגע בשכבה הפנימית של כלי דם, כך עולה ממחקר חדש בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד.

תוצאות המחקר מצביעות על כך שפיתוח תרופות שיחסמו מסלול זה יכול להוביל לראשונה לריפוי המחלה, דבר שנעשה עד כה בהשתלת ריאות בלבד. בנוסף, המחקר החדש עשוי להביא להבנה טובה יותר של מחלות אחרות הקשורות בדלקת של כלי דם, כגון מחלות של כלי הדם הקורונריים (המזינים את הלב).

יתר לחץ דם ריאתי הינו מחלה נדירה, הפוגעת בדרך כלל בנשים צעירות ובגיל העמידה, וגורמת להן לקוצר נשימה, ולעתים קרובות מותירה אותן ללא יכולת לבצע משימות יומיומיות פשוטות. המחלה עלולה להיות קטלנית. הסיכון ליתר לחץ דם ריאתי גבוה יותר בקרב אנשים עם מחלות אוטואימוניות מסוימות (כגון סקלרודרמה או לופוס), איידס, מחלת לב מולדת או מחלת כבד. הסיכון גם גבוה יותר בקרב משתמשי סמי רחוב, כמו אמפטמינים או קוקאין, או תרופת ההרזיה fenphen.

כ- 100,000 איש בארצות הברית ובאירופה מאובחנים עם יתר לחץ דם ריאתי, אך ככל הנראה ישנם עוד רבים אחרים שאינם מאובחנים משום שהסימפטום העיקרי, קוצר נשימה, אינו ספציפי. עד שנת 1990 לא היו טיפולים למחלה מלבד השתלת ריאות- לה היו דרגות שונות של הצלחה.

מה שידוע על המחלה כיום הוא שההיצרות של כלי הדם של הריאות נגרמת על ידי ריבוי תאי שריר חלק שמרפדים את דפנות כלי הדם. ככל שדפנות כלי הדם מתעבות, הם הופכים להיות יותר ויותר חסומים, ונגרמת הפרעה לזרימת הדם. הסיבה לריבוי תאי השריר החלק אינה ידועה עד כה.

כלי הדם הם צינורות אלסטיים שיש להם שכבה חיצונית של שריר חלק ושכבה פנימית של תאי אנדותל. הטיפול הנוכחי בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי הוא מרחיבי כלי דם- תרופות הגורמות לתאי שריר חלק להירפות, ומאפשרות ליותר דם לזרום דרך כלי הדם הפגועים. תרופות אלה מסייעות להארכת השרידות ולהקלה על חלק מהסימפטומים, אך אינן מביאות מזור.

הטיפולים שאושרו עד כה עבור יתר לחץ דם ריאתי לא התמקדו בדלקת הקיימת לעתים קרובות סביב כלי הדם. בניסויים מעבדתיים, החוקרים הסירו מרקמת ריאה של חולדות שמתו מיתר לחץ דם ריאתי תאים מייצרי דלקת הקרויים מקרופגים, והעבירו אותם לתרבית של תאי אנדותל מחולדות בריאות. הם הזדעזעו לגלות כי מחצית מתאי האנדותל מתו תוך 24 שעות. בניסויים מעבדתיים שנערכו בהמשך, החוקרים גילו שכאשר הם חסמו את המסלול המולקולרי המופעל על ידי המקרופגים, תאי האנדותל לא מתו. החוקרים ערכו ניסויים דומים ברקמה אנושית שנלקחה מהריאות של חולים עם יתר לחץ דם ריאתי. התוצאות היו דומות- אותם המסלולים שיחקו תפקיד במחלה בבני אדם.

בניסויים נוספים, שנערכו בחולדות חיות שגרמו להן ללקות ביתר לחץ דם ריאתי, החולדות הבריאו מהמחלה כאשר החוקרים חסמו את מסלול ייצור הדלקת. התוצאות היו דרמטיות: גם כאשר החוקרים החלו לתת את התרופה לאחר שלושה שבועות, כאשר החולדות נשמו בכבדות והתהלכו באיטיות- הן הבריאו מהמחלה. ממצאים אלו תומכים בהשערה כי הדלקת היא מרכיב משמעותי במחלה, והתמקדות בה בטיפול התרופתי עשויה להועיל לחולים.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.