loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מחקר בעכברים מגלה טיפול מבטיח לטרשת נפוצה המבוסס על ויטמין D

מחקר בעכברים מגלה טיפול מבטיח לטרשת נפוצה המבוסס על ויטמין D

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
חוקרים מאוניברסיטת ויסקונסין גילו כי טיפול המבוסס על ויטמין D יכול לעצור, ואפילו להפוך, את מהלך המחלה במודל עכבר של טרשת נפוצה.

אבחנה של טרשת נפוצה (MS) היא קשה מאוד. בדרך כלל החולים מקבלים את האבחנה בסביבות גיל 30 לאחר שחוו שלל בעיות נוירולוגיות כגון טשטוש ראייה, הליכה לא יציבה או נימול ברגליים. מאותו שלב, למחלה ניוונית זו ישנו מהלך פרוגרסיבי.
חולים רבים עם טרשת נפוצה מתחילים להשתמש בסוג כלשהו של סיוע בניידות- מקל הליכה, הליכון או כיסא גלגלים- בסביבות גיל 45 או 50, והמקרים החמורים ביותר מרותקים למיטה בדרך כלל בסביבות גיל 60. התרופות הזמינות כיום לא ממש מצליחות להאט את המהלך הפרוגרסיבי של המחלה.
 

חוקרים מאוניברסיטת ויסקונסין חיפשו אחר אפשרות טובה יותר עבור חולי טרשת נפוצה, וגילו כי טיפול המבוסס על ויטמין D יכול לעצור, ואפילו להפוך, את מהלך המחלה במודל עכבר של טרשת נפוצה. טיפול זה כרוך במתן מנה אחת של קלציטריול (הצורה הפעילה של ויטמין D) לעכברים שיש להם סימפטומים של טרשת נפוצה ואחריה אספקה שוטפת של ויטמין D באמצעות תוספי תזונה.  לדברי מוביל המחקר, כלל החיות שהשתתפו הלכו והשתפרו עוד ועוד, וככל שטופלו זמן רב יותר כך הן חזרו לתפקוד נוירולוגי טוב יותר.


טרשת נפוצה פוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. מדובר במחלה אוטואימונית, שבשלב המוקדם שלה מערכת החיסון תוקפת את ציפוי המיאלין שמגן על תאי העצב של המוח, וגורמת לסימפטומים של חולשה, אובדן שיווי משקל, הפרעות ראייה וקשיי חשיבה וזיכרון. כאשר המחלה מתקדמת, אנשים יכולים לאבד את היכולת ללכת, לשבת, לראות, לאכול, לדבר ולחשוב בבהירות. הטיפולים המאושרים כיום ע"י ה- FDA מועילים רק לחלק מחולי הטרשת הנפוצה, ובקרב קבוצה זו היעילות בינונית למדי. כמו כן, בטווח הארוך הם אינם עוצרים את תהליך המחלה, שממשיך להרוס את תאי העצב. אין ספק כי יש צורך בטיפולים טובים יותר למחלה.

אמנם כיום אנו לא מבינים עד הסוף מה מעורר את המחלה, אך מספר מחקרים מצאו קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D לסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה. במהלך השנים, החוקרים חשפו כמה מהמנגנונים המולקולריים המעורבים באפקט המגן של ויטמין D, וגם הבינו איך האינטראקציה של ויטמין D עם אסטרוגן עשויה להשפיע על הסיכון לחלות במחלה ועל ההתקדמות שלה בקרב נשים.

במחקר הנוכחי, הצוות השווה בין טיפולים שונים המבוססים על  ויטמין D לתרופות הסטנדרטיות לטרשת נפוצה. בכל המקרים הטיפולים המבוססים על ויטמין D הובילו. העכברים שקיבלו אותם סבלו מפחות סימפטומים פיזיים ופחות סימנים של המחלה ברמה התאית.
ראשית, הצוות השווה את היעילות של מנה בודדת של קלציטריול לזו של מינון דומה של סטרואידים. הקלציטריול הוביל על הסטרואידים, והביא להפוגה של תשעה ימים ב- 92% מהעכברים, לעומת הפוגה של שישה ימים ב- 58% מהעכברים שקיבלו סטרואידים.
בשלב הבא, הצוות ניסה לתת מינון שבועי של קלציטריול, וראה כי מנה שבועית הביאה להפיכה של מהלך המחלה וגרמה להפוגה ממושכת.
יש לציין כי לקלציטריול ישנן כמה תופעות לוואי חזקות, ובין היתר הוא יכול להעלות את רמות הסידן בדם. על כן הצוות ניסה אופציה נוספת- מתן מנה בודדת של קלציטריול, ואחריה מתן ממושך של תוספי ויטמין D בדיאטה. אופציה זו זכתה להצלחה גורפת- 100% מהעכברים הגיבו.
החוקרים מאמינים כי הקלציטריול יכול לגרום למותם של תאי מערכת החיסון התוקפים את ציפוי המיאלין, ואילו ויטמין D מונע מתאי מערכת חיסון חדשים לעשות זאת במקומם. עם זאת, יש לזכור כי המחקר מבוסס על מודל עכבר של המחלה, ולא על בני אדם. מכרסמים הם הומוגנים מבחינה גנטית, ואילו בקרב בני אדם קיים מגוון גנטי רחב הרבה יותר.
השלב הבא הוא ניסויים קליניים בבני אדם. אם הטיפול יעבוד בבני אדם, ייתכן שחולים עם סימפטומים מוקדמים של טרשת נפוצה לא ידרדרו הלאה.

למאמר המקורי:

http://www.jni-journal.com/article/S0165-5728(13)00205-1/abstract

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.