loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > המוח תלוי בראייה כדי לשמוע

המוח תלוי בראייה כדי לשמוע

פורסם ב15/02/2015
ע"י אלעד כהן
ביו-מהנדסים מאוניברסיטת יוטה שבארה"ב גילו כי הבנת השפה שלנו תלויה במידה רבה יותר בראייה מכפי שחשבו עד כה: בתנאים המתאימים, מה שאנו רואים יכול לבטל את מה שאנו שומעים.

ממצאים אלו מצביעים על כך שמכשירי שמיעה מלאכותיים יכולים להשתדרג באמצעות מצלמה, בנוסף למיקרופון.

המהנדסים הצליחו לראשונה לקשור בין הסיגנל השמיעתי שהתקבל במוח לבין מה שהמשתתף בניסוי אמר שהוא שמע, כשלמעשה הוא שמע משהו אחר. הם מצאו שראייה משפיעה על החלק האחראי על השמיעה במוח ובכך משנה את תפיסת המציאות שלנו.

כשהמוח מעבד דיבור הוא משקלל את המראה והצליל יחד. עם זאת, אם ישנו הבדל מסויים בין השניים, הרמזים החזותיים הם הדומיננטיים. תופעה זו נקראת אפקט McGurk, על שם הפסיכולוג הקוגניטיבי הסקוטי הארי מק'גארק שהיה החלוץ במחקרים על הקשר בין שמיעה לראייה בתפיסת הדיבור בשנות ה- 70. אפקט McGurk מוכר כבר עשרות שנים. עם זאת, מקורו לא לגמרי ברור.
במחקר החדש, הצוות מאוניברסיטת יוטה איתר את מקור אפקטMcGurk  על ידי הקלטה וניתוח אותות מוח בקליפה הטמפורלית- האזור במוח שאחראי על עיבוד צלילים. החוקרים רשמו אותות חשמליים ממוחם של ארבעה משתתפים הסובלים מאפילפסיה קשה, ושעברו ניתוח לטיפול במחלתם. הם הצמידו אלקטרודות לאזורי המוח שחשודים כאחראים להתקפי האפילפסיה בכל משתתף.

ארבעת הנבדקים התבקשו לצפות ולהאזין לשלושה קטעי וידאו הממוקדים בפיו של אדם כשהוא הוגה שלושה סוגים שונים של הברות. המשתתפים חוו שלושה מצבים שונים: מצב בו ההברה הנאמרת והצליל הנשמע היו תואמים, מצב בו ההברה הנאמרת והצליל הנשמע שונים לחלוטין (במצב זה המשתתף שמע את הצליל הנאמר), ומצב בו ההברה הנאמרת דומה לצליל הנאמר (במצב זה המשתתף שמע את ההברה שהוא ראה שנאמרת בקטע הוידאו ולא את הצליל הנשמע- מה שמוכיח את אפקט McGurk).

באמצעות מדידת האותות החשמליים במוח בזמן הצפייה בכל אחד מקטעי הוידאו, החוקרים הצליחו לזהות באילו אותות המוח השתמש כדי לזהות כל הברה- שמיעתיים או ויזואליים. כאשר ההברה שנהגתה הייתה תואמת לצליל או הייתה שונה ממנו לחלוטין- הפעילות המוחית הייתה מוגברת בקורלציה לצליל שנהגה. אולם, כאשר ההברה שנהגתה הייתה דומה לצליל (קטע הוידאו עם אפקט McGurk), הפעילות המוחית הייתה בהתאם למה שראה המשתתף, ולא למה שהוא שמע. החוקרים למעשה הוכיחו שהאותות העצביים במוח שאמורים להיות מופעלים בהתאם לצליל בעצם מתבטלים על ידי אותות ויזואליים שאומרים לנו מה לשמוע. המוח מתעלם מהפיזיקה של הצליל באוזן ומתנהג לפי מה שהוא רואה בעיניים!

הממצאים החדשים עשויים לסייע לחוקרים להבין מה מניע את עיבוד השפה בבני אדם, ובמיוחד במוחם של תינוקות מתפתחים המנסים לחבר צלילים ותנועות שפתיים כדי ללמוד את השפה. הממצאים הללו יכולים גם לעזור לחוקרים להבין כיצד עיבוד שפה משתבש כאשר הקלט הראייתי והשמיעתי שלנו לא משולבים בצורה נכונה, כמו בדיסלקציה.

למאמר המקורי:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0073148

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.