loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי אינטרנשיונל- על מצרים לשים סוף לכליאות וגירושים של פליטים מסוריה

אמנסטי אינטרנשיונל- על מצרים לשים סוף לכליאות וגירושים של פליטים מסוריה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
השלטונות המצרים חייבים להפסיק את המדיניות המזוויעה שלהם של כליאות בלתי חוקיות והחזרות בכפייה של מאות פליטים שנמלטו מהעימות המזוין בסוריה, אמר היום ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל.

בעקבות מקרי המוות של פליטים ומבקשי מקלט החוצים את הים התיכון מצפון אפריקה בשבועות האחרונים, אמנסטי אינטרנשיונל פרסם היום דו"ח קצר השופך אור על התוצאות הטרגיות של העמדה המצרית הנוקשה בנוגע לפליטים מסוריה.

  • מצרים כולאת שלא כדין מאות פליטים סורים ופלסטינים
  • ילדים מגיל שנה נמצאים במעצר במשך שבועות
  • מאות מגורשים בכפייה למדינות באזור, ביניהן סוריה
  • משפחות מופרדות על ידי גירושים בכפייה

עוד ועוד פליטים מסכנים את חייהם במסע המסוכן דרך הים לאירופה – ולעתים קרובות משלמים למבריחים עד 3,500 דולרים כל אחד עבור המסע.

"על השלטונות המצרים החובה לתת הגנה לכל מי שברח מהעימות בסוריה, ומבקש מקלט בטוח במדינה שלהם . נכון לעכשיו, מצרים נכשלת כישלון חרוץ בעמידה בהתחייבויות הבינלאומיות שלה להגן אפילו על הפליטים הפגיעים ביותר", אמר שריף אל-סעיד, ראש צוות זכויות פליטים ומהגרים באמנסטי אינטרנשיונל. "במקום להציע עזרה ותמיכה חיונית לפליטים מסוריה, השלטונות המצרים עוצרים ומגרשים אותם בניגוד לסטנדרטים של זכויות אדם. רוב הפליטים אבדו את בתיהם ואת מקורות הפרנסה שלהם כאשר ברחו מסוריה.  אי מתן העזרה וההגנה מהווה כתם על שמה של מצרים ועלול לפגוע חמורות בתדמיתה כשחקנית מרכזית באזור".

מאות פליטים מסוריה, ביניהם מספר רב של ילדים, רבים מהם ללא הוריהם, נמצאים בסכנה של מעצר מתמשך בתנאים קשים או גירוש –  במקרים מסוימים, תוך הפרדה בין בני משפחה.  חוקרי אמנסטי אינטרנשיונל נתקלו בשני תאומים בני שנה בין הפליטים העצורים ללא הגבלת זמן. מספר פליטים סיפרו לארגון כי הם חשו בצורך לעזוב את מצרים בשל התנאים העוינים במדינה.

חיל הים המצרי עצר כ-13 ספינות נושאות פליטים מסוריה שניסו להגיע לאירופה .על פי הנתונים האחרונים של נציבות האו"ם לפליטים, 946אנשים נעצרו על ידי השלטונות המצרים בעת שניסו לעבור ו-724 נשים, ילדים וגברים עדיין כלואים. ברוב המקרים, אנשים שנעצרו מוחזקים תחת הוראות סוכנות הביטחון הלאומי המצרית גם לאחר שהתביעה הציבורית הורתה על שחרורם. במקרה אחד, ילד בן תשע מהעיר אלפו נעצר על סירה עם חבר משפחה. הוא הוחזק במעצר ולא ניתנה לו גישה לאמו במשך ארבעה ימים.

שנים-עשר בני אדם טבעו כאשר סירה שנשאה פליטים מסוריה שקעה מול חופי אלכסנדריה בשבוע שעבר. מוקדם יותר החודש, יותר מ-300 אנשים, ביניהם כמה סורים, טבעו כאשר ספינתם התהפכה בעת שניסו להגיע לאי האיטלקי למפדוזה. אישה אחת, שבעלה נעצר בניסיון להגיע לאיטליה, אמרה לאמנסטי אינטרנשיונל:
"ככל שהימים חולפים אנחנו חיים ללא תקווה... כל מה שאני רוצה הוא שבעלי יחזור. אנחנו רוצים להתיישב בכל מדינה בה נוכל להיות בטוחים... [ או[לעזוב את מצרים שלא בדרך הים. אנחנו לא יכולים לחיות כאן יותר".

במהלך ביקור בתחנת המשטרה באלכסנדריה בשבוע שעבר, אמנסטי אינטרנשיונל פגש כ-40 פליטים מסוריה כלואים שלא כדין וללא הגבלת זמן, ביניהם עשרה ילדים. הצעיר מביניהם היו שני תאומים בני שנה המוחזקים מאז 17 בספטמבר עורכי דין סיפרו לאמנסטי אינטרנשיונל שנמנע מהם לייצג פליטים שנעצרו בתחנות המשטרה לאורך חוף הים התיכון. לנציבות האו"ם לפליטים אין גישה לפליטים העצורים.

הפליטים הכלואים עומדים בפני בחירה  בין גירוש או מעצר ממושך ובלתי חוקי. עשרות משפחות הופרדו כתוצאה. עורכי הדין סיפרו לאמנסטי אינטרנשיונל כי לפחות בשני מקרים פליטים גורשו באופן קולקטיבי לדמשק. "לשלוח בחזרה פליטים לאזור סכסוך עקוב מדם מהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי. פליטים שנמלטו נמצאים בסיכון ברור של פגיעה בזכויות אדם", אמר אל-סעיד.

קבוצה של 36 פליטים מסוריה, רובם  פלסטינים, גורשה לדמשק ב-4 באוקטובר. לאמנסטי אינטרנשיונל יש סיבה להאמין שהם כלואים בסניף פלסטין של המודיעין הצבאי הסורי בדמשק ציבור הפליטים הסורים והפלסטינים הואשם בתמיכה בתנועת האחים המוסלמים ובהשתתפות באלימות הפוליטית במצרים לאחר הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי ב-3 ביולי . הם מתמודדים עם דעות קדומות נגדם ונתונים למתקפות בתקשורת.

בחודשים האחרונים, השלטונות המצריים הטילו מגבלות חדשות על אזרחים סורים הנכנסים למצרים ועתה על הבאים לקבל אישור כניסה ואישור בטחוני לפני הגעתם. אמנסטי אינטרנשיונל קורא למדינות באזור לשמור על גבולות פתוחים לנמלטים מהסכסוך. כמו כן, הארגון קורא לקהילה הבינלאומית להגביר את ההזדמנויות ליישוב מחדש של פליטים פגיעים מחוץ לאזור.  

"הטלת הגבלות שבעצם אוטמות את הגבול בפני פליטים הנמלטים מפשעי מלחמה ומפשעים נגד האנושות בסוריה שולחת מסר מוטעה. מצרים צריכה לסייע לסורים להשתקם, לא להציב בפניהם מכשולים בכל הזדמנות", אמר אמר אל-סעיד


 

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.