loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > דרישה להקפאת החובות והפינויים של דיירי הדיור הציבורי

דרישה להקפאת החובות והפינויים של דיירי הדיור הציבורי

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עמותת "ידיד" לשר השיכון: הקפא גביית החובות והפינויים של דיירי הדיור הציבורי עד לגבייה מלאה של החובות מהגופים הציבוריים המחזיקים בנכסים ציבוריים. במידה ולא תתקבל הדרישה תעתור "ידיד" לבגצ.

"הרינו פונים אליך בבקשה להורות על הקפאה מיידית של כל הליכי הגבייה, לרבות פינויים, כנגד דיירי הדיור הציבורי, זאת כל עוד לא ננקטים הליכים דומים כנגד רשויות ציבוריות השוכרות גם הן דירות של דיור ציבורי ובטרם נגבו כל הסכומים  המגיעים למדינה מן הגופים הללו.", כך כתבו הבוקר עו"ד שני רבינוביץ, רכזת תחום הדיור במחלקה המשפטית של עמותת "ידיד" ורן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בארגון, לשר הבינוי והשיכון ח"כ אורי אריאל.

"בנוסף אנו דורשים כי יוקפאו כל ההסכמים שבהם מעורבים משרדי השיכון, האוצר והחברות המשכנות ובהם קיימות התנייות, כאלו ואחרות, המחייבות הגדלת הגבייה מזכאי הדיור הציבורי כתנאי לאישור תקציבים לשיפוץ או איכלוס מחודש של דירות וזאת עד אשר יגבו כל הכספים אותם חייבים למדינה הגופים הציבוריים המחזיקים או משתמשים בנכסי הדיור הציבורי. העובדה כי משרד השיכון, באמצעות החברות המשכנות, פועל באמצעי אכיפה וגבייה נגד דיירי הדיור הציבורי ובאותה עת ממש אינו פועל לגביית כספים המגיעים למדינה מגופים ציבוריים המחזיקים ומשתמשים בנכסים של דיור ציבורי, היא מטרידה, בלשון המעטה ומחייבת התייחסות מיידית"," כתבו עו"ד רבינוביץ ומלמד במכתבם לשר.

במכתב לשר מצויינים נתונים מדו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני מספר ימים ולפיהם:

  • "כ-2,300 דירות במאגר הדיור הציבורי אינן משמשות למגורי זכאים אלא מושכרות לגופים ציבוריים לרבות באזורים בהם יש ביקוש. זאת, עת רשימת ההמתנה לדירה בדיור הציבורי כוללת כ-2,500 ₪ משפחות אשר הוכרו כבר כזכאים לדיור ציבורי.
  • מתוך 2,300 דירות אלו, כ-240 דירות הושכרו בניגוד לנוהל "הקצאת דירות בשכירות ליעדים ציבוריים".
  • בלמעלה מ-400 מקרים דירות המושכרות שלא למגורי זכאים למושכרות, בניגוד לנוהל, בשכר דירה מופחת הנמוך מתעריף שד"ח.
  • שכר דירה של הדירות המושכרות שלא למגורי זכאים, שד"ח, לא עודכן מאז שנת 2005 על אף הזינוק הגדול במחירי הדיור.
  • במקרים רבים שוכרי הדירות כלל לא משלמים שכר דירה, ומשרד השיכון/החברות המשכנות אינם נוקטים בהליכי גבייה."

"כל זאת, עת משרד הבינוי והשיכון, לרוב באמצעות החברות המשכנות, נוקט בהליכי גבייה, לרבות פינוי, נגד דיירי הדיור הציבורי שיש להם חוב למשרד השיכון / החברה המשכנת, לעיתים בסכומים נמוכים משמעותיים.

ראה האבסורד – כנגד רשויות ציבוריות, לרבות רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, מוסדות חינוכיות ודתיות וכד', משרד השיכון לא גובה חובות משך שנים רבות, לפעמים עשורים, וכך מאפשר לרשויות אלה להמשיך ולעשות שימוש בדירות (אשר כאמור, במקרים רבים הינו שימוש בניגוד לנהלי משרד השיכון) גם כאשר יש להם חובות גדולים למשרד השיכון וגם כאשר ממשיכים לא לשלם שכר דירה. ואילו, כאשר מדובר בדיירי הדיור הציבורי, אנשים אשר הוכרו כזכאים לגור בדירות ציבוריות מחמת מצוקתם הכלכלית, אזי משרד השיכון ינקוט בכל הליכי הגבייה העומדים לרשותו, אף פינוי האנשים ממקום מגורים היחיד העומד לרשותם, על מנת לגבות חוב שלפעמים עומד על כמה אלפי שקלים בלבד."

"הלכה למעשה" כותבים מלמד ורבינוביץ, "מדובר באכיפה שרירותית המנוגדת לדין. ברי כי ניהול זה של משרד הבינוי והשיכון לוקה בחוסר סבירות ופוגעת בעיקרון השוויון בצורה קיצונית, כמו גם התנהגות החוטא תחת עקרונותיו ומטרותיו של משרד הבינוי והשיכון ושל מערך הדיור הציבורי."

"אין צורך להכביר מילים בתפקיד החיוני של דירות הציבוריות במערך ההגנה על זכויות יסוד של אנשים מעוטי יכולת. מדובר במוצא האחרון של אנשים הנמנים בין האוכלוסיות המוחלשות ביותר במדינת ישראל, אשר הוכרו ככאלה אשר אינם יכולים לעמוד במחירי ובתנאיי שוק הדיור הפרטי.

ואולם, פתרון מגורים זה הופך לחסר משמעות אם אין הוא מועמד לאלה שהוכרו כזכאים – זאת אומרת זקוקים ביותר – לו. כמו כן, כאשר המשרד המופקד על ההגנה על זכות בסיסית זו מפלה לטובה גופים ציבוריים השוכרים דירות ציבוריות שלא למטרת מגורים, שלא בהתאם לנהלים, ואף מבלי לשלם שכר דירה ומבלי שיש לכך כל סנקציה, מדובר בפגיעה חמורה בעיקרון השוויון אשר גם היא בין אבני היסוד של המשטר הישראלי בכלל ושל מערכת הדיור הציבורי והקצאת הדירות בפרט."

עוד דורשים בעמות "ידיד" ממשרד השיכון "להפסיק להשכיר דירות בדיור הציבורי לרשויות ציבוריות באזורי ביקוש. זאת אומרת, ככל שישנו אזור בו קיימת רשימת המתנה לזכאים לדירות מגורים, אין זה נכון כי דירות אלו יושכרו לגופים אחרים. וככל שהדירות הושכרו כבר לגופים אחרים, יש לפעול לשם סיום השכירות בהקדם והעברת הדירות לזכאים."

"במידה ולא תיענה לבקשתנו לעיל, עמותת ידיד שוקלת הגשת עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק." נכתב בסיום המכתב.

להורדת המכתב לחצו כאן

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.