loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מוסיקה לבעלי שתל קוכלארי

מוסיקה לבעלי שתל קוכלארי

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
עבור רבים, מוסיקה היא שפה אוניברסלית המחברת בין אנשים. אולם, עבור מי שמשתמש בשתל קוכלארי- טכנולוגיה המאפשרת לחרשים וכבדי שמיעה לשמוע ולהבין את הנאמר- שמיעת מוזיקה נשארת בגדר אתגר .

מדענים מאוניברסיטת וושינגטון מקווים לשנות את זה. הם פיתחו דרך חדשה לעיבוד האותות בשתל הקוכלארי שמאפשרת למשתמשים בו לשמוע מוזיקה טוב יותר. הטכניקה מאפשרת למשתמשים לקלוט את ההבדלים בין כלי נגינה, שיפור משמעותי בהשוואה למה ששתלים קוכלארים רגילים יכולים להציע.

נכון לעכשיו, בעלי שתל קוכלארי מסתדרים טוב כאשר הסביבה שקטה ואדם בודד מדבר, אך כשמדובר במוסיקה, חדרים רועשים או מספר אנשים שמדברים בו זמנית- השמיעה הופכת קשה עבורם. לדברי החוקרים, אנו נמצאים בדרך לפתרון בעיית המוסיקה. בנוסף, הם מאמינים כי לשמיעת מוסיקה יש קשר לשמיעה טובה יותר של דיבור במקום רועש, וזוהי מטרה נוספת של מחקר זה. המחקר כלל שמונה בעלי שתל קוכלארי והראה כי שימוש באסטרטגית הקידוד החדשה מאפשר להם להבחין בין כלי נגינה בצורה הרבה יותר מדויקת מאשר עם השתלים הרגילים.

החוקרים מקווים לכוונן את עיבוד האותות כך שיתאים לשתלים הקיימים כבר בשוק, והמשתמשים בהם יוכלו לשפר את שמיעת המוזיקה שלהם באופן מיידי. בנוסף, הם עובדים על אלגוריתמים לשיפור תפיסת גובה הצליל והמלודיה.

שתל קוכלארי הוא מכשיר אלקטרוני קטן המאפשר לאדם חירש או כבד שמיעה לשמוע צליל. חלק אחד מונח על העור מאחורי האוזן וחלק נוסף מוכנס בניתוח מתחת לעור. השתל פועל על ידי גירוי ישיר של עצב השמיעה, תוך עקיפת החלקים שניזוקו באוזן. אותותיו של השתל נשלחים למוח, אשר מזהה את האותות כצלילים. שתלי שבלול הם שונים ממכשירי שמיעה, אשר מגבירים צלילים כך שיוכלו להיות מזוהים על ידי האוזן.

המדענים באוניברסיטת וושינגטון פיתחו שיטה חדשה לעיבוד צלילי מנגינות מוסיקליות ותווים, אשר נוטים להיות מורכבים יותר מאשר דיבור, וניסו ספציפית לשפר את היכולת של בעלי שתל קוכלארי לזהות את הגובה והטון של הצליל. גובה הצליל קשור במלודיה של השיר ובאינטונציה של הדיבור. הטון של הצליל מתייחס לקולות השונים שמפיקים כלי הנגינה שמנגנים את אותו תו.

אנשים שמשתמשים בשתלים קוכלארים בדרך כלל קולטים מילים באמצעות ההברה והמקצב שלהן, ולא באמצעות הטון או ההטיה שלהן. החוקרים בדקו את טכניקת העיבוד החדשה שלהם על בעלי שתל קוכלארי באמצעות השמעת מנגינות מוכרות, תוך הסרת המקצב. הם ראו כי יכולת זיהוי הטון (היכולת להבחין בין כלי נגינה) גדלה באופן משמעותי, בעוד היכולת לקלוט את המנגינה הייתה קשה עבור רוב האנשים.

מעניין לציין כי לחוקרים בניסוי יש רקע מוסיקלי- אחד מהם עסק בייצור מגברים ואפקטים לגיטרות עבור מוסיקאי רוק לפני שהפך לפרופסור להנדסת חשמל, ואחר מנגן על מגוון רחב של כלי נגינה של מוסיקה קלאסית, ג'אז ובלוז מאז שהיה בן חמש, בעוד שאחיו הוא ממציא ה-iPod.

 

למחקר המקורי:

http://ieeexplore.ieee.org/xpl/articleDetails.jsp?reload=true&arnumber=6502252&sortType%3Dasc_p_Sequence%26filter%3DAND%28p_IS_Number%3A6552234%29

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.