loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > רקמת לב נוצרת מחדש עם RNA- שליח סינטטי מותאם

רקמת לב נוצרת מחדש עם RNA- שליח סינטטי מותאם

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
באמצעות טכנולוגיה חדשה שפותחה על ידי חוקרים באוניברסיטת הרווארד (ארה"ב) וקרולינסקה (שודיה) הצליחו תאי גזע להפוך לכלי דם בלבבות של עכברים שעברו התקף לב לאחר שהוזרק להם רנ"א שליח סינטטי מותאם . כלי דם חדשים אלו הובילו לירידה חדה בנזק ללב ועליה בתוחלת החיים בהשוואה לחיות אחרי התקף לב ללא הטיפול החדשני1.

הלב הוא כנראה האיבר עם יכולת חידוש עצמי הנמוכה ביותר באדם הבוגר (יחד עם המוח). הבעיה המרכזית היא שבמקרה של התקף לב (שבו יש חוסר חמצן אקוטי לשריר הלב) שריר הלב נפגע ונהרס ובמקומו נוצרת צלקת לא פונקציונלית שאינה יכולה להתקווץ. בעיה ביולוגית זו, היא גורם המוות מספר אחד בעולם, יותר מסרטן, תאונות דרכים ואיידס ביחד (40% מהמיתות השונות בעולם קשורות למחלות לב), וכיום אין אף טיפול שיכול לחדש את רקמת הלב ההרוסה.

לאחרונה, דווח בעיתון היוקרתי Nature Biotechnology על פריצת דרך בתחום, שבו חוקרים מהרווארד הצליחו לייצר רנ"א שליח סינטטי מותאם שהחדרתו לגוף הינה בטוחה, ואינה יכולה לפגוע בדנ"א של החולה וכמו כן אינה מעוררת את מערכת החיסון וכל זה בשונה מרנ"א שליח סינטטי לא-מותאם.

מהו רנ"א שליח ?

כולנו יודעים שהגוף בנוי מחלבונים הנוצרים מהדנ"א  שלנו, הדרך שבה הדנ"א  הופך לחלבון הוא דרך העתקה של הדנ"א לרצף זמני של חומצות גרעין שיתורגם על ידי הגוף לחלבון (כמו דף קופי של המקור) הרצף הזמני (דף הקופי) הינו הרנ"א. החוקרים יצרו רנ"א שליח סינטטי מותאם המקודד לחלבון VEGF-A, חלבון זה יכול לבדו לפעול בגוף, ולייצר כלי דם חדשים. חלבון זה נוסה בעבר מספר פעמים ללא הצלחה יתרה. הסיבה העיקרית לאי ההצלחה נבעה מהדרך שבה הוחדר לגוף, כאשר הוא הוחדר כחלבון (התוצר הסופי), החלבון לא היה יציב ופורק לאחר מספר דקות ולכן תוצאות המחקר הראו כי אינו אפקטיבי.

כאשר VEGF-A ניתן כדנ"א  ( החומר הראשוני) המקודד לחלבון VEGF-A, החלבון שהה זמן רב מידי (מספר שבועות) וגרם לבצקות וגידולים סרטניים ולכן שהחוקרים הראו שניתן להחדיר ללב רנ"א שליח סינטטי מותאם (חומר ביניים, בין דנ"א  לחלבון) המקודד לחלבון VEGF-A, החלבון שנוצר פעל מספר ימים ספורים (5-6 ימים) והצליח לייצר כלי דם חדשים ולהגן על רקמת השריר ממות ללא יצירת בצקת או גידולים סרטניים. טיפול זה נמצא אפקטיבי ויעיל בעכברים לאחר התקף לב ורעיון זה לתרופה בבני אדם נמכר לענקית התרופות אסטרהזניקה (AstraZeneca) ב 240 מליון דולר לפיתוח בחמש השנים הקרובות2.

תאי גזע לבבים בבוגר נמצאים פני מעטפת הלב ואינם מופעלים. לאחר התקף לב תאים אלו מאוקטבים אך אינם מסוגלי לרפא את הלב הפגום. לשמחת החוקרים, המחקר מצא כי רנ"א שליח סינטטי מותאם המקודד לחלבון VEGF-A גייס והעצים פי ארבע את תאי הגזע הלבבים על פני המעטפת ועודד אותם לייצר כלי דם חדשים. תגלית זו מעלה את האפשרות לשלוט בתאים בגופנו ולהאיץ בהם לטפל באיברים השונים לאחר פציעה על ידי זריקה בודדת של רנ"א שליח סינטטי מותאם ללב.

החוקר הפיני הידוע, מומחה עולמי בהחדרת גנים לגוף, סופו ילא-הירטולה2 תיאר מחקר זה כ " מאוד מבטיח ובעל גישה חדשה לטיפול בהתקף לב שמשפרת את תוחלת החיים לאורך זמן. עבודה זו היא יצירת מופת מחקרית, המקיפה משתנים רבים, ומהווה דו"ח מקיף שיקדם את דרך חשיבתינו בריפוי מחלות לב".

 

  1.  Zangi L, Lui K., Von Gise A, Ma Q, Ebina W, Ptaszek LM, Später D, Tabebordbar M, Gorbatov R, Sena B, Nahrendorf M, Briscoe DM, Li RA, Wagers AJ, Rossi DJ, Pu WT, Chien, KR. ”Driving in vivo heart progenitor cell fate and vascular regeneration via modified mRNA”.   Nature Biotechnology. 2013 Oct;31(10):898-907.
  2. Luke Timmerman, AstraZeneca Shells Out $240M Upfront For Moderna mRNA Drugs, Xconomy, March 2013.
  3. Ylä-Herttuala S, Aavik E. Modified RNA kick-starts cardiac repair. Nature Biotechnology, 2013 Oct;31(10):891–892.
הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.