loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אוזן אנושית בגודל מלא גודלה מרקמות בעלי חיים

אוזן אנושית בגודל מלא גודלה מרקמות בעלי חיים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
צוות חוקרים בבית חולים בבוסטון הצליח להנדס אוזן מלאכותית מרקמות בעלי חיים. האוזן בעלת מראה וגמישות כמו של האוזן האנושית ומתעוותת רק באופן מינימלי במהלך הצמיחה, הודות להוספת מסגרת מתכת דקה למבנה שלה.

החוקרים מקווים כי הטכניקות שלהם, ברגע שיהיו מותאות לשימוש בתאים של חולים, יוכלו יום אחד לעזור לאנשים בעלי צורת אוזן חיצונית חסרה או מעוותת. בפעם הראשונה מדובר באוזן אנושית בגודל מלא ששומרת על צורתה וגמישותה לאחר תקופה של 3 חודשים.

בעבר הצוות הינדס אוזן בקנה מידה קטן יותר, בגודל של אוזן של תינוק, שהושתלה בגבו של עכבר. הפעם הם גידלו אוזן בגודל מלא המיועדת למבוגרים, וכאשר השתילו אותה בחולדה היא הראתה עיוות מינימלי.

האוזן המלאכותית מכילה מסגרת טיטניום שמחזיקה את צורתה, בדיוק כפי שהיה לפני כן באוזן הקטנה יותר. הצוות השתמש בקולגן מפרות כדי להכין מעין פיגום תלת מימדי, וצורתו נשמרה באמצעות מסגרת התיל מטיטניום (באופן כזה הצליחו לשמור על מימדי האוזן לאחר ההשתלה), ובפנים מולאה האוזן בתאי סחוס מאוזני כבשים.

השילוב של מסגרת המתכת ופיגום הקולגן הצליח להתנגד לכוחות שהיו עלולים לעוות את המבנה במהלך תהליכי הריפוי והבנייה מחדש של רקמת הסחוס. שידרוג נוסף בהשוואה לדגם הקודם היה שהחוקרים עיצבו מחדש את המבנה הגיאומטרי של האוזן כדי להשיג צורה יותר מדויקת ואסתטית.

לאחר שלושה חודשים בהם האוזניים הושתלו בגבן של חולדות, האוזניים שהכילו את תמיכת תיל הטיטניום הראו הרבה פחות עיוותי צורה יחסית לאוזניים שלא הכילו מסגרת כזו. כל השתלים נסבלו היטב במשך 12 שבועות בחולדות, אולם, כאשר הסירו החוקרים את האוזניים המלאכותיות מהחולדות, הם מצאו כי אלה ללא מסגרת טיטניום היו משוטחות ואיבדו את צורתן, ואילו אלה שהכילו את מסגרת התיל שמרו על צורתן והראו גמישות בדומה לאוזן האנושית.

כדי להעריך את שינויי הצורה במשך 12 שבועות, הצוות עשה סריקות CT של מסגרת הטיטניום לפני ואחרי ההשתלה. הם עשו אנליזה של מספר מדדים, לרבות אורכו הכולל, רוחבו, עומקו, ועקמומיותו של כל מקטע במסגרת. שימוש במדדים אלה איפשר להם להעריך את השינויים במימדים השונים ולהבין טוב יותר את כוחות הכיפוף שחלו על המסגרת. ניתוח התוצאות איפשר גם לזהות כיצד אפשר לשפר את מבנה האוזניים המהונדסות.

המחקר מהווה צעד משמעותי קדימה בייצור של אוזן מרקמות מהונדסות לצורך ניסויים קליניים בבני אדם, שצפויים להתחיל בעוד כ-5 שנים. מחקר זה בא בעקבות רצף של פריצות דרך ברקמות מהונדסות: בתחילת השנה הצליחו מדענים להשתיל קנה נשימה מלאכותי מתאי גזע בילדה בת שנתיים שנולדה ללא קנה נשימה. צוות אחר הצליח להנדס שחלה מלאכותית שמייצרת הורמוני מין בכמות תקינה, ומאפשרת לנשים חלופה טבעית יותר לטיפול הורמונלי.

 

למחקר המקורי:

http://rsif.royalsocietypublishing.org/content/10/87/20130413.abstract

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.