loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > היכולת של ילדים אוטיסטים לבצע משימות יומיומיות משתפרת באמצעות ריפוי בעיסוק

היכולת של ילדים אוטיסטים לבצע משימות יומיומיות משתפרת באמצעות ריפוי בעיסוק

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
בניסוי שבדק התערבות בבעיות חושיות אצל ילדים אוטיסטים, נמצא כי ריפוי בעיסוק תוך שימוש בעקרונות של אינטגרציה חושית (OT- SI) סיפק תוצאות טובות יותר מאשר טיפול סטנדרטי.

טיפולOT- SI  לאוטיזם מבוסס על הנחת היסוד לפיה קושי של ילדים אוטיסטים לפרש מידע חושי משפיע על היכולת להשתתף באופן מלא בפעילויות יומיומיות, כולל אכילה, הלבשה, למידה ומשחק.

תחושות מסויימות נתפסות לעתים קרובות כמסיחות או מציקות עבור ילדים עם אוטיזם. חלק מהילדים צורחים ומחזיקים את ידיהם מעל האוזניים כאשר הם שומעים רעש של הדחת אסלה, או לא יכולים לסבול מרקמים מסוימים של בגדים. אחרים לא משתמשים בתחושות הגוף כדי לכוון את התנועות שלהם ולכן יש להם קושי להשתתף במשחקים ובפעילויות אחרות שמצריכות תנועה. כאשר יש עיבוד משופר של התחושה, לילדים קל יותר יוכלו להשתתף בפעילויות יומיומיות.

הסטנדרט הטיפולי כיום הוא אימון התנהגותי, אשר נותן חיזוקים עבור המשימות שהושלמו כראוי, אך יכול לקחת 25- 40 שעות בשבוע במשך תקופה של עד שנתיים כדי לראות שינוי התנהגותי כלשהו. במקום זאת, החוקרים בניסוי הנוכחי השתמשו באסטרטגיות של אינטגרציה חושית, צורת טיפול שלעתים קרובות מושפעת מבקשות ההורים. בהתערבות מסוג זה מזהים את הסוג הספציפי של הקשיים החושיים ומתכננים פעילות מהנה בהתאם לקושי זה. הדבר צורך הרבה פחות זמן מהסטנדרט הקיים כיום- ההתערבות בוצעה שלוש שעות בשבוע במשך 10 שבועות.

לדוגמה, אחת המטרות שההורים הצביעו עליה כבעייתית הייתה מקלחת- הם רצו שהילד יתקלח מבלי להראות סימני מצוקה והפרעות בהתנהגות. בסטנדרט האימון ההתנהגותי התנהגות זו הייתה מטופלת על ידי מתן תגמולים עבור עלייה הדרגתית בזמן השהייה במקלחת. לעומת זאת, מרפא בעיסוק היה מעריך האם היו אי אלו גורמים חושיים המשפיעים המקלחת, ומעריך את יכולתו של הילד לסבול את פגיעת המים בעור ואת חושי השמיעה, הראייה, המישוש והריח במקלחת, כמו גם את תחושת המנח של הגוף במרחב, ומשתמש במידע כדי לתכנן פעילויות ספציפיות שיתנו מענה לקשיים אלה. לאחר מכן, המטפל יכול לעבוד עם הילד בברכת כדורים גדולה כדי להקטין את הרגישות למישוש ולשפר את תחושת הגוף במרחב. חשוב לציין שהטיפול הוא מהנה ומעסיק את הילד באופן פעיל.
קיים ויכוח בין מספר חוקרים באשר לשאלה האם טיפול אינטגרציה חושי הוא אכן אפקטיבי, בין השאר בשל מחסור בניסויים מבוקרים. צוות המחקר הנוכחי דאג כי החוקרים שביצעו את ההערכה לא ידעו איזה טיפול כל אחד מהילדים קיבל. החוקרים בחרו באופן אקראי 32 ילדים בגילאי 4- 8, וחילקו אותם לקבוצה שקיבלה טיפול סטנדרטי ולקבוצה שקיבלה ריפוי בעיסוק. הם ראו כי הילדים בקבוצת הריפוי בעיסוק קיבלו ציונים גבוהים יותר באופן משמעותי בהשגת המטרה שלהם. בנוסף, נעשה שימוש במבחן סטנדרטי של מיומנויות תפקודיות, וגם בו הילדים שקיבלו ריפוי בעיסוק נדרשו לפחות סיוע מהוריהם בפעולות מסויימות ובסוציאליזציה עם אחרים. הרציונל העומד מאחורי גישת החוקרים הזו הוא שעל ידי שינוי העיבוד והאינטגרציה של התחושות במוח, אנו עוזרים לילדים אוטיסטים להבין את המידע שהם מקבלים טוב יותר, ולהשתמש בו בצורה טובה יותר לצורך משימות יומיומיות.

מחקרים בעתיד יעקבו אחר ילדים לתקופות זמן ממושכות יותר כדי לקבוע האם שינויים בהתנהגות נשמרים לאורך זמן ללא התערבות נוספת.

למחקר המקורי:

http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10803-013-1983-8

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.