loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > עמותת ידיד מתנגדת להחזרת השימוש בצווי מאסר ומעצר נגד חייבים

עמותת ידיד מתנגדת להחזרת השימוש בצווי מאסר ומעצר נגד חייבים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
"מאסר חייבים ואף איום במאסר אינו חוקתי. יש למערכת הגבייה מספיק כלים לבצע את עבודתה" כתבו עורכות הדין של "ידיד" לשרת המשפטים

"עמותת "ידיד" מתנגדת למאסר חייבים בגין חובות אזרחיים בהוצאה לפועל, וזאת בשל הפגיעה הקשה של מאסר חייבים בכבוד האדם ונוכח קיומן של שיטות גבייה אחרות ויעילות. על כן, לגישתנו יש להפוך את הוראת השעה לחוק חרות ולפיו לא יהיה עוד מאסר חייב אמצעי בידי זוכים הננקט בהליכי הוצאה לפועל.", כך כתבו מנהלת המחלקה המשפטית של "ידיד", עו"ד ורדית דמרי-מדר ועורכת הדין יעל קסטן-רבסקי בחוות דעת שנשלחה לשרת המשפטים, ציפי לבני, לחברי ועדת החוקה של הכנסת ולמנהל רשות האכיפה והגבייה, על רקע הדיונים שלא להאריך את הוראת השעה האוסרת שימוש בצווי מאסר ככלי לגביית חובות בהוצאה לפועל.  

"תחשבו", כתבו עורכות הדין בחוות הדעת "על ר', אם חד הורית לילד קטין הסובל מפיגור קל ובעיות נפשיות, מתקיימת מקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי ע"ס 2800 ₪ ומתגוררת בדיור ציבורי בפריפריה. נקלעה לחובות שוטפים רבים נוכח מצוקתה וקשייה היומיומיים. ר' צברה חוב לחברה המשכנת בגינו הוצא כנגדה פינוי מדירת מגוריה ועל כן נבצר ממנה לעמוד בתשלומים השוטפים של ההוצאה לפועל. פשוטו, ר', הפסיקה את התשלום בתיק האיחוד כדי לעמוד בדרישת עמידר להסדר חוב שכר הדירה כשחרב הפינוי מאיימת מעל ראשה. איך היא תתנהג כאשר שוטר יגיע לביתה ויבקש להביאה בפני שופט?

או קחו לדוגמא את א', קשישה, גרושה, מתגוררת בקרית גת, מתקיימת מקצבת זקנה ע"ס 2714 ₪ וסיוע בשכר דירה ע"ס 700 ₪. סובלת מבעיות רפואיות רבות כאשר חלק ניכר מחובותיה בהוצאה לפועל הינם בגין טיפולים פינויים של מד"א. גרה בשכירות חופשית ע"ס 1300 ש"ח ונדרשה לשלם הוצאות שוטפות רבות, לרבות 400 ₪ בחודש עבור תרופות. נוכח מצבה הרפואי היא מרותקת לביתה ולא יכולה לפנות להוצאה לפועל ולהתייצב לחקירת יכולת, ואף לא לשלם להוצאה לפועל שכן לא ניתן לשלם באשראי. יתרה מכך, כאשר הוסבר לה שצו התשלומים המינמאלי הוא 150 ₪ ואף לאחר סיוע בתכנון תקציב קפדני, הסתבר כי לא תוכל לעמוד בתשלום זה ללא ויתור על צרכים קיומיים, האם היא צריכה להיות מובאת בניידת משטרה לבית המשפט?"

"כאשר אנו מדברים על חייבים במערכת ההוצאה לפועל" נכתב בחוות הדעת, "אנו מדברים בין היתר על כל הסיפורים הללו, לרבות חייבים שהינם קשישים, עולים חדשים, נכים, אמהות חד הוריות ואוכלוסיות מוחלשות, כאשר 91% מהחייבים בהוצאה לפועל הם אנשים פרטיים. סיפורים אלה ממחישים מי הם אותם האנשים אשר צפויים לעמוד בפני סכנת מאסר, אם וככל שיוחזר המאסר לספר החוקים.

אוכלוסיות מוחלשות אלה סובלות באופן אינהרנטי מחסמים רבים בניסיונם להתמודד עם מערכת המשפט ובפרט מערכת ההוצאה לפועל, לרבות מחסום השפה, העדר אמצעים למימון ייצוג משפטי, אי הבנת השפה המשפטית והעדר בקיאות בהליכים המשפטיים. חסמים אלה מתעצמים נוכח פערי הכוחות והייצוג בין זוכים לחייבים בהוצאה לפועל. לפי נתוני רשות האכיפה לשנת 2012, 94% מכלל הזוכים בהוצאה לפועל מיוצגים במסגרת הליכי ההוצל"פ ואילו 94% מהחייבים אינם מיוצגים. מתוך התיקים המיוצגים, 93% שייכים לזוכים בעלי מעל 100 תיקים."

"העדר ייצוג של מרבית החייבים בהוצאה לפועל והחסמים הרבים העומדים בפני אוכלוסיות מוחלשות בניסיונם להתמודד עם מערכת ההוצאה לפועל, עלולים להוביל לתוצאות קשות בהן עלול חייב להיכנס למאסר למרות שאין ביכולתו לשלם את החוב מחמת עוניו. עבור חייבים כאלה הוצאת צו מאסר היא הרסנית ועלולה להוביל להתדרדרות כלכלית נוספת במצבם הקשה ממילא.

לדברי עוה"ד דמרי-מדר, קסטו-רבסקי "מאסר חייבים אינו חוקתי. על רקע התכליות המיוחדות והכלליות שעומדות ביסוד חוק ההוצאה לפועל. תכלית מיוחדת אחת נועדה לעזור לזוכה לגבות את חובו במהירות וביעילות ולקדם את טובת הציבור והאינטרס הציבורי של כיבוד החוק וקיום פסקי דין, ואילו השנייה נועדה להגן על חייבים שאינם יכולים לעמוד בתשלום החוב הפסוק לאור מצבם הכלכלי הקשה".

כלי מאיים ולא כלי גבייה

"אף תומכי מאסר החייבים, ובראשם לשכת עורכי הדין, תולים את יתרונותיו של מאסר החייבים לא במאסר עצמו, אלא בהפחדת החייבים, בטענה כי הבהלה והניסיון להימנע ממאסר מובילים את החייבים לשלם את חובם. כאמור לעיל, עמדת "ידיד" היא ששימוש באמצעי פסול על מנת להפחיד את החייבים ולהובילם לשלם בכל מחיר ותוך התעלמות מההשלכות אינה עולה בקנה אחד עם תכלית חוק ההוצאה לפועל, ובוודאי אינה עומדת בדרישות חוק היסוד והפסיקה לקיום בכבוד", נכתב בחוות הדעת

שנית, לא מדובר באמצעי שפגיעתו בזכות יסוד פחותה; ישנם כלים רבים בארגז הכלים של זוכה בהוצאה לפועל לשם גביית חוב מחייב, לרבות עיקולי חשבונות בנק, עיקולי משכורת, עיקולי מקרקעין ומיטלטלין, עיכוב יציאה מהארץ, ולכך נוספו במסגרת תיקון 29 הליכי מסירת מידע והטלת הגבלות, לרבות הגבלת החזקה וחידוש דרכון, רישיון נהיגה, הגבלות בבנק, כרטיסי אשראי ועוד. כלים אלה יעילים לא פחות לגביית חובות לפי דו"חות רשות האכיפה והגבייהופגיעתן פחותה לאין ערוך מהפגיעה בחירות הפרט עקב מאסר."

"עמותת "ידיד" קוראת  לצרף את ישראל למדינות העולם הדמוקרטיות, ולאסור על שימוש במאסר ככלי לגבייה אזרחית.  אנו סבורות כי נוכח הפגיעה הקשה בזכותם של חייבי הוצאה לפועל לחירות ולקיום בכבוד, נוכח החסמים הרבים בפני אוכלוסיות מוחלשות בהתמודדותם עם ההוצאה לפועל, ולאור הכלים הרבים שעומדים בפני זוכים לגביית חובות ויעילותם של אלה, מן הראוי לבטל לחלוטין את מאסר חייבים ולהפוך את הוראת השעה לחוק חרות."

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.