loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > תרופה עשויה לשפר את האפקטיביות של השתלת מח עצם בחלק מחולי הלוקמיה

תרופה עשויה לשפר את האפקטיביות של השתלת מח עצם בחלק מחולי הלוקמיה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
שילוב של התרופה gemtuzumab ozogamicin (GO) עם כימותרפיה קונבנציונלית עשוי לשפר את התוצאות של השתלת מח עצם בחלק מהילדים המתמודדים עם לוקמיה מסוג AML.

עבור חולי AML צעירים שיש להם תורם מח עצם מתאים השתלה מציעה את הסיכוי הטוב ביותר לריפוי. הישרדות החולים עולה ככל שרמות התאים הסרטניים לפני ההשתלה קרובות יותר לאפסיות. ניתוח נתונים שנעשה במחקר הנוכחי מצא כי הטיפול המשולב עוזר לחסל שיירי המחלה בחוליAML  צעירים שבעבר הייתה להם תגובה ירודה לטיפול כימותרפי. התרופה GO הביאה לתוצאות מוצלחות של ההשתלה על ידי השמדת שיירי התאים הסרטניים טרם ההשתלה.

התרופה, ששמה המסחריMylotarg , קיבלה אישור מזורז מהרשות האמריקנית למזון ותרופות (FDA) בשנת 2000 לטיפול ב-  AMLבמבוגרים. בשנת 2010 התרופה הוסרה מהמדפים בעקבות ספקות לגבי הבטיחות והיעילות שלה. מספר מחקרים שנערכו בזמן שהתרופה הייתה מאושרת דיווחו על תוצאות מבטיחות במבוגרים עם AML. הדיווחים הללו הביאו לעריכת ניסוי קליני בילדים חולי AML שקיבלו  GOלפני שהוסרה מן המדפים.

לדברי החוקרים, התוצאות מספקות ראיות לכך שגם המבוגרים וגם הילדים שחולים ב- AML עשויים להפיק תועלת מטיפולים המשתמשים במנגנון דומה לזה של GO כדי לטפל ב- AML. התרופה לא נמצאה קשורה ברעילות חמורה במחקר זה וגם במחקרים אחרים שנעשו לאחרונה.

בניגוד לכימותרפיה קונבנציונלית שהורגת תאים המתחלקים במהירות, ממאירים ובריאים כאחד, GO תוכננה כך שתהרוג תאים באופן יותר סלקטיבי. התרופה פועלת על ידי תקיפת חלבון המצוי על פני השטח של כ- 90% מתאי AML. כיום עובדים על אסטרטגיות חדשות, ובכלל זה טיפולים מבוססי נוגדנים, המכוונים כנגד אותו חלבון על פני שטח תאי ה- AML.

AML מאובחן בכ- 500 ילדים בשנה ומהווה כ- 20% מהלוקמיות בגיל הילדות. המחלה פוגעת בתאי דם לבנים.
נכון להיום ישנן מעט אפשרויות טיפול לחולי  AMLבהם המחלה חוזרת או שאינם מגיבים לטיפול הקונבנציונלי. ללא אפשרויות טיפול חדשות, לא סביר שניתן יהיה לשפר את ההישרדות של ילדים חולי AML מעבר לנתוניים הנוכחיים של כ- 70%. התוצאות של מחקר זה ומחקרים קודמים בנושא הן עדות משמעותית לכך שחלק מהחולים יכולים להנות מטיפול ממוקד זה.

מחקר זה כלל 232 ילדים עם AML. הוא נערך במספר מרכזים רפואיים, נמשך שש שנים והסתיים ב- 2008. 46 חולים קיבלו את התרופה GO לבד או בשילוב עם כימותרפיה קונבנציונלית.
במחקר זה, החוקרים רצו לדעת האם GO היה קשור במחלה שארית מזערית יותר. החולים נחשבו כנקיים משיירי מחלה אם ניתן היה לזהות פחות מתא סרטני אחד באלף תאי מח עצם בריאים.

שבעה עשר חולים קיבלו GO בלבד כאשר שיירי מחלה זוהו לאחר שני סבבים של כימותרפיה. לאחר טיפול ב- GO, שארית המחלה פחתה ב- 14 מתוך 17 החולים, ו- 13 חולים הוגדרו כנקיים מהמחלה.
29 חולים נוספים קיבלו GO כחלק מהסיבוב השני של כימותרפיה עם שלוש תרופות. לכולם היו רמות של מחלה שארית שהצביעו על תגובה ראשונית גרועה לכימותרפיה בלבד, ובתשעה מהם הייתה שארית מחלה של 25% או יותר. ב- 4 מתוך ה- 9 הללו המחלה השארית פחתה לרמות בלתי ניתנות לגילוי.

לאחר הטיפול ב- GO בשילוב עם כימותרפיה, 55% מהחולים שרדו חמש שנים, לעומת 36% בקרב אלו שטופלו בכימותרפיה בלבד. ההבדל בין שתי הקבוצות לא היה מובהק סטטיסטית, אך החוקרים אמרו שהתוצאות מצביעות על תועלת אפשרית של טיפול ב- GO עבור חלק מהילדים שחולים ב- AML בהם ישנה שארית מחלה לאחר כימותרפיה, ודיווחו כי התרופה נסבלת היטב בקרב קבוצת חולי ה- AML הצעירים.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.