loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > שתי הצעות חוק שיזמה עמותת ידיד יעלו מחר לדיון בועדת השרים לחקיקה

שתי הצעות חוק שיזמה עמותת ידיד יעלו מחר לדיון בועדת השרים לחקיקה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
הראשונה: תיקון חוק המזונות של חה"כ זהבה גלאון ועליזה לביא יאפשר לנשים לקבל את גמלת המזונות המלאה מגיעה להן מבלי לפגוע ביכולת ההכנסה שלהן מעבודה. השנייה: של ח"כ איתן כבל אוסרת ניתוק מים לאוכלוסייה נזקקת.

על פי הצעת החוק של חברות הכנסת זהבה גלאון ועליזה לביא, ביוזמת עמותת "ידיד" וקבוצה גדולה של אמהות חד הוריות יתאפשר לאימהות חד-הוריות להשתכר עד 4 פעמים שכר מינימום (כ-17,000 ₪) ולקבל את מלוא סכום המזונות המגיע להן.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון: " אין הצדקה למנוע מהזכאיות וילדיהן את המזונות המגיעים להם מהביטוח הלאומי. החוק יעודד נשים רבות לצאת לשוק העבודה, ימנע מנשים "לעבוד בשחור" ויסייע לאמהות חד הוריות רבות לצאת ממעגל העוני".

ח"כ עליזה לביא, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה: "הקצבה היא רשת הביטחון של האישה וילדיה ולא כלא ולא מחסום עבור נשים המבקשות לנסות ולצעוד קדימה ולהיחלץ ממנו".

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד": "האמהות רוצות לעבוד. הן מפרנסות יחידות ועל המדינה לסייע להן להתפרנס בכבוד. לא מדובר בנשים פרזיטיות כפי שתאר אותן לפני עשר שנים שר האוצר. אלו נשים אמיצות המבקשות מהמדינה להסיר את החסמים שהיא מניחה בדרכם לרווחה כלכלית".

לפי סקירה השוואתית שנערכה ע"י הלשכה המשפטית של הכנסת, בהזמנתה של ח"כ זהבה גלאון, נמצא כי במדינות כגון שבדיה ופינלנד המדיניות היא להעניק דמי מזונות בלי להתחשב במשכורתה של האם, מתוך התפיסה שזכאותו של ילד לדמי מזונות היא זכות עצמאית ולא תלויה בהכנסת האם.  בנורווגיה, כמו בישראל, מותנית הקצבה במבחן הכנסה, אולם הזכאות לדמי המזונות מבוטלת רק במקרים בהם הכנסת האם גבוהה מסכום שווה ערך לכ- 26 אלף ש"ח בחודש. כמו כן, ע"פ ארגון  ה-OECD,  תוכניות המבטיחות תשלום מזונות באמצעות קצבה מהמדינה, נכונות מבחינת חברתית משום שהן מאפשרות למפרנסות יחידניות להתמקד בטיפול שוטף בצרכי הילד. לפי נתוני הארגון,  רוב המדינות החברות בו מפעילות תוכנית להבטחת אכיפת תשלום מזונות ילדים, וביותר ממחצית המדינות (18 מתוך 31 מדינות שנבדקו) ישנה אפשרות לקבל קצבה על תשלום מזונות במקרה שההורה החייב אינו משלם.

עפ"י  דו"ח הביטוח הלאומי מינואר 2013, בסוף שנת 2012 היו כ-51,000 תיקי מזונות פעילים במוסד לביטוח לאומי :כ- 18.6 אלף תיקים של נשים שקיבלו דמי מזונות וכ- 32.4  אלף תיקים של נשים שחדלו לקבל תשלום אך נשאר חוב של בני הזוג. במהלך 2012 התשלום הממוצע לזכאיות שקיבלו דמי מזונות מהמוסד לביטוח לאומי עמד על 1,820 שקל לחודש (כ-21% מהשכר הממוצע במשק). בשנה זו שילם המוסד לביטוח לאומי דמי מזונות בסכום של כ420 - מיליון שקל, וגבה כ-204 מיליון שקל מהחייבים, עלייה של יותר מ-10% בשיעור הגבייה מהחייבים לעומת השנה הקודמת. סך התקבולים מבני הזוג החייבים לתקופה זו הגיע לכ -203  מיליון שקל ,שהם 48.5%  מסך התשלומים ששולמו לנשים בשנה זו.

זאת ועוד, בשנת 2012  רק 2,600 נשים הגישו תביעה לדמי מזונות. כ 45%- מכלל הנשים שקיבלו דמי מזונות עבדו וכ 55%- לא עבדו ,על פי הצהרתן .שיעור הנשים שעבדו היה נמוך בהשוואה לכלל אוכלוסיית הנשים הנשואות עם ילדים 45% – לעומת כ-75% . בעבור רוב הנשים העובדות גובה התשלום שנקבע בפסק הדין היה נמוך עד כדי כך שלא היה צורך לעשות מבחן הכנסות.

הצעת החוק השנייה שיזם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, בשיתוף עמותת "ידיד" קובעת כי רשויות מקומיות או תאגידי מים לא יוכלו לנתק את אספקת המים  כאמצעי לגביית חוב כספי. על פי ההצעה הניתוק ייאסר כלפי אדם שהוא או מי מבני משפחתו הגר עמו ייחשב לנזקק על פי ההגדרה הקיימת בחוק שירותי הסעד.

ההצעה הוגשה בעקבות נתונים שהתפרסמו על אלפי בתי אב שנותקו מאספקת המים בחודשים האחרונים. לדברי יוזם החוק, ח"כ כבל, "מים הם מוצר יסוד שמדינה צריכה לספק לאזרחיה ולא מנוף לחץ לגביית חובות. אסור לנו לקבל מצב בו בשנת 2014 משפחות שלמות נותרות ללא זרם מים רק משום שנקלעו לבעיות כלכליות. זה אכזרי ונוגד את ערכי המוסר הבסיסיים ביותר. יש דרכים אחרות ויותר הגיוניות לגבות חוב".

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד": "כמו שביטלו את מאסר החייבים בהודעה לפועל כי הבינו שהוא לא חוקתי והבינו שיש כלים אחרים לגבות חובות, כך צריך להפסיק להשתמש בניתוקי מים ככלי להפחדה מול אנשים שנאבקים יום-יום מאבק הישרדות כלכלי".

בדברי ההסבר להצעת החוק, עליה חתומים גם חברי הכנסת אבישי ברוורמן, אילן גילאון, אליהו ישי, ניצן הורוביץ, נחמן שי, משה מזרחי, זהבה גלאון ואיציק שמולי נכתב: "הצעת החוק הוגשה בעקבות פניות רבות בעניין ניתוק אספקת מים לאזרחים ולמשפחות, אשר נקלעו למצוקה כלכלית קשה, וכן בעקבות עתירות לבג"ץ בנושא.

מים הם מוצר יסוד ובסיסי ובלעדיו אין האדם יכול להתקיים בכבוד. שימוש באפשרות הפסקת מתן שירותי מים על מנת לגבות חוב מאנשים נזקקים מהווה אמצעי גבייה קיצוני ופוגעני.

מוצע לקבוע בחוק שלא ניתן יהיה להשתמש בניתוק אספקת מים כסנקציה כלפי אדם שהוא או מי  מבני משפחתו החיים עימו, נזקק, כהגדרתו בחוק שירותי הסעד, התשי"ח–"1958.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.