loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > עמותת ידיד לשרי המשפטים והאנרגיה ויושב ראש ועדת הכלכלה: הדיון בכללי ניתוק המים מפלה בין אוכלוסיות

עמותת ידיד לשרי המשפטים והאנרגיה ויושב ראש ועדת הכלכלה: הדיון בכללי ניתוק המים מפלה בין אוכלוסיות

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
במכתב דחוף ששלחה "ידיד" נאמר כי מהדיון המתקיים בועדת הכלכלה עולה שכללי ניתוק המים יהיו תקפים לתאגידי המים בלבד בעוד אזרחים המתגוררים ברשויות מקומיות או איזוריות שלהן אין תאגידי מים ימשיכו להיות כפופים לחוזר מנכ"ל משרד הפנים מלפני מספר שנים אשר קיימים הבדלים מהותיים בינו לבין הכללים המתגבשים. "ידיד" תובעת משרי המשפטים והאנרגיה וכן מיו"ר ועדת הכלכלה להפסיק את הדיון בכללים עד להסדרת הנושא במקביל להורות לתאגידים ולרשויות להפסיק כליל את השימוש בניתוק מים ככלי לגביית חובות.

"בימים אלה נידונים בועדת הכלכלה של הכנסת כללים חדשים של ניתוק מים למתקשים בתשלומים. הכללים הובאו לדיון על ידי שר התשתיות הלאומיות באמצעות רשות המים שהיא הגוף הממונה על הנושא כמו גם על קביעת מחירי המים לצרכנים.

מהדיון עולה כי הכללים הנדונים יהיו תקפים לתאגידי המים בלבד בעוד אזרחים המתגוררים ברשויות מקומיות או איזוריות שלהן תאגידי מים ימשיכו להיות כפופים לחוזר מנכ"ל משרד הפנים מלפני מספר שנים אשר קיימים הבדלים מהותיים בינו לבין הכללים המתגבשים", כך כתב הבוקר סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד במכתב דחוף שנשלח לשרת המשפטים, ציפי לבני, לשר התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, סילבן שלום ויו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ אבישי ברוורמן". 

"מדובר בחוסר שוויון הזועק לשמים. ועדת הכלכלה של הכנסת עומדת לקבוע כללים אשר יהיו תקפים רק לסוג מסויים של אזרחים. אלו שבמקום המגורים שלהם פועל תאגיד מים. אמנם ביקש יו"ר ועדת הכלכלה מנציג משרד המשפטים להציג פתרון אשר ישווה בין שתי האוכלוסיות אך אנו חוששים כי פתרון זה, באשר הוא דורש חקיקה ראשית יגיע מאוחר מידי.

אנו סבורים כי מים הם זכות יסוד ואין לנתקם בכל מקרה בדיוק כפי שאסור לזרוק לבית הכלא אזרחים רק משום שלא הצליחו לשלם את חובם לחברת סלולר או ספק אינטרנט. יחד עם זאת ומהטעם הפשוט כי הדיון בכללים מתקיים בועדה אנו מעורבים בו כדי להפחית את הנזק הכבד שנגרם מניתוק מים למשפחות, בעיקר משפחות מעוטות הכנסה. ההחלטה להמשיך בדיונים על כללי ניתוק המים אינה עומדת בכללי השוויון ואנו סבורים כי לא תעמוד במבחן משפטי בטרם תוסדר הסוגייה שבנדון."

מלמד מציין כי "עובדה ידועה היא כי תאגידים רבים נוהגים לנתק מים ללקוחות שאינם משלמים וזאת בניגוד לתאגידים אחרים המעדיפים לגבות את הכספים המגיעים להם בדרכים אחרות שאינן פוגעות בזכותם הבסיסית של אזרחים למים שהם מקור קיום (כך גם קבע בית המשפט העליון). בישראל למעלה מחמישים תאגידי מים המייצגים עשרות רשויות מקומיות אך בנוסף להם ישנן עשרות רשויות אחרות שטרם התאגדו והן מנהלות את משק המים שלהן בעצמן כפי שהיה נהוג טרם הקמת התאגידים.

לאור זאת אנו מבקשים הפסקת הדיון בכללי המים עד אשר יובאו כללים אשר יוחלו על כלל הציבור המחובר לרשת המים בישראל ובמקביל להורות לתאגידי המים ולרשויות הפועלות ללא תאגיד להפסיק בשלב זה, את ניתוקי המים, עד אישור הכללים.

חשוב לציין כי נתוני משרד האנרגיה והמים שנמסרו בעקבות שאילתא של ח"כ איתן כבל, ביוזמת עמותת "ידיד" חשפו לאחרונה את רשימת ניתוקי החייבים שביצעו תאגידי המים בחודשים ספטמבר-נובמבר 2013. בראש הרשימה ניצב תאגיד הגיחון הירושלמי, שניתק 846 לקוחות ליומיים בתקופה זו. אחריו ברשימה: מי קרית גת עם 331 ניתוקים, עין נטפים הפועל באילת עם 291 ניתוקים ומניב ראשון בראשל"צ שביצע 282 ניתוקים

על פי הנתונים, התאגיד שניתק את מספר בתי האב הגדול ביותר בשלושת החודשים האחרונים הוא תאגיד הגיחון הפועל באזור ירושלים, וניתק בתקופה זו (לתקופה של 2 ימים). אחריו ברשימה: מי קרית גת עם 331 ניתוקים (ליומיים), עין נטפים, הפועל באזור אילת - 291 ניתוקים, מניב ראשון - התאגיד של ראשון לציון - 282 ניתוקים, ומי רהט - 266 ניתוקים. מרבית הניתוקים היו לתקופה של יומיים.

מנגד חלק מהתאגידים, ביניהם תאגיד מי אביבים של תל אביב-יפו, או תאגיד מי רמת גן, לא ביצעו ניתוקים כלל.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.