loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > ניסוי קליני בויטמין D לטיפול בטרשת נפוצה

ניסוי קליני בויטמין D לטיפול בטרשת נפוצה

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
לפי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ויטמין D מצליח לחסום מעבר תאים חיסוניים מזיקים למערכת העצבים המרכזית בעכברים החולים במחלה המקבילה לטרשת נפוצה (MS) בבני אדם. הדבר מהווה הסבר אפשרי להשפעת הויטמין, המכונה "ויטמין השמש", על מניעה או הקלה של הסימפטומים של המחלה הניוונית של מערכת העצבים.

ממצאי המחקר מספקים תובנות חדשות לגבי היתרונות הרבים שמיוחסים לויטמין D בחולי טרשת נפוצה. השאיפה להבין את תפקידו של ויטמין D במחלה עלתה לאחר שראו שהמחלה נפוצה יותר באזורים של העולם המרוחקים ביותר מקו המשווה, היכן שיש פחות שמש, המהווה את המקור הטבעי העיקרי של ויטמין D.

בד בבד עם עריכת הניסוי הקליני בתוספי ויטמין D בחולי טרשת נפוצה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס ובמקומות אחרים, רוב העדויות ליעילות הויטמין מגיעות כיום ממחקרים בבעלי חיים.

החוקרים מציינים כי ייתכן שויטמין D לא עובד באמצעות שינוי התיפקוד של תאי מערכת חיסון מזיקים אלא על ידי מניעת הגעתם למוח. אם אכן כך הדבר, ונוכל לנצל את מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף, טיפול זה יוכל להיות יעיל ובטיחותי יותר מתרופות שקיימות כיום לטיפול בטרשת נפוצה.

MS נחשבת להפרעה אוטואימונית, הנגרמת כאשר המערכת החיסונית תוקפת בטעות תאים של הגוף עצמו- חלבון שומני הנקרא מיאלין שמבודד את העצבים ועוזר להם לשלוח אותות חשמליים השולטים בתנועה, דיבור ופונקציות אחרות. תאי המערכת החיסונית משמידים את המיאלין, תהליך שיכול להוביל לתסמינים כגון טישטוש ראייה, חולשה וחוסר תחושה.

לצורך המחקר, החוקרים גרמו לעכברים לחלות במחלה הדומה לטרשת נפוצה בבני אדם, ובו זמנית נתנו להם מינון גבוה של ויטמין D. הם ראו כי הדבר מגן על העכברים מתסמינים של המחלה. מספר גדול של תאי T עדיין היה מצוי בדמם של העכברים, אך מעט מאוד תאים היו במוח ובחוט השדרה שלהם.

לדברי החוקרים, לא נראה כי ויטמין D גורם לדיכוי חיסוני גלובלי. בנוכחותו, תאי T עדיין פעילים בגוף, אך מוחזקים הרחק מהמקומות בהם הם יכולים להזיק. ויטמין D עשוי להאט את התהליך בו חומר דביק מאפשר לתאי T להיאחז בדפנות כלי דם ולגרום להם להישאר בזרם הדם ולא לנדוד למוח.

בארצות הברית ישנם כ- 400,000 חולי טרשת נפוצה. המחלה לרוב תוקפת בין הגילאים 20-50, ומשפיעה פי 2-3 יותר על נשים מאשר על גברים.

דבר חשוב שיש לשקול בטיפול בויטמין D הוא שההשפעות מדכאות החיסון שלו עלולות לפוג. במחקר בעכברים ראו כי ברגע שיש ירידה בו, התלקחויות של המחלה התרחשו מהר מאוד. היתרון הוא שאם חולה פיתח זיהום והמערכת החיסונית של הגוף חלשה מכדי להילחם בו, הפסקת הוויטמין באופן זמני תאפשר למערכת החיסונית להתאושש ולתקוף את הזיהום במהירות. זאת לעומת תרופות הפופולריות כיום לדיכוי המערכת החיסונית בטרשת נפוצה, כגון natalizumab (Tysabri) ו- fingolimod (Gilenya), להן לוקח בין 6  ל- 12 שבועות כדי להיות מסולקות מהגוף.

לדברי החוקרים ויטמין D עשוי להיות טיפול בטוח מאוד, אך עלינו להיזהר ממנו למרות זאת, כיוון שלא מדובר רק בויטמין, אלא למעשה בהורמון. בשלב זה, הניסוי הקליני בתוספי ויטמין D ממשיך, ואיננו בטוחים אם יוכל למנוע או להאט את התקדמות הטרשת הנפוצה בבני אדם. החוקרים מקווים כי בסופו של דבר נוכל להבין האם לויטמין D יש את אותה ההשפעה בתאים אנושיים כפי שהוא משפיע בעכברים.

למאמר המקורי:

http://www.pnas.org/content/110/52/21101

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.