loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > בתשובה לפניית חדוש, סגן השר לשירותי דת הרב בן דהן כותב: לפחות אישה אחת תמונה לכל מועצה דתית

בתשובה לפניית חדוש, סגן השר לשירותי דת הרב בן דהן כותב: לפחות אישה אחת תמונה לכל מועצה דתית

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
משמעות ההוראה: מספר הנשים במועצות הדתיות יכפיל עצמו ויותר. עם זאת בן דהן מסרב להתחייב למינוי יושבות ראש וממונות על מועצות דתיות. מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב מברך את בן דהן על ההתקדמות המשמעותית אבל מבהיר: "אי אפשר לעצור באמצע. יש לקוות שהבית היהודי תעניק ייצוג הולם לנשים בתפקידי ממונות ולא יהיה צורך לעתור לבג"צ"

סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן הורה לשלב נשים בכל הרכבי המועצות הדתיות.  בן דהן הודיע על כך במכתב לעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. משמעות החלטתו של בן דהן היא שמספר הנשים החברות במועצות הדתיות יכפיל את עצמו ויותר. עם זאת בן דהן מסרב להתחייב למנות נשים בשעור הראוי לתפקידי הניהול החשובים של יו"ר מועצות דתיות וממונות על מועצות. הוא מתנה זאת באישור רבני העיר אשר ספק אם ינתן.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"יש לברך על הוראת בן דהן ולהעריך אותה אך אין להסתפק במינוי סמלי של אשה אחת למועצה ולא יתכן להימנע ממנוי נשים לתפקידי ניהול בשל סרבנות רבני ערים.  אם לא  יינתן ייצוג הולם לנשים בהרכי המועצות ובמינויים – נשקול נקיטת צעדים משפטיים נוספים.״

בדצמבר האחרון פנה מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב לשר לשירותי דת נפתלי בנט מהבית היהודי, לסגנו הרב אלי בן דהן וליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין בנושא שילוב נשים במועצות הדתיות. הוא ציין, בשם חדו״ש וארגוני מבוי סתום, שוות, פרלמנט נשים ותנועת ש,י.ן לשוויון ייצוג נשים,  כי האפליה החמורה בתחום זה "בלתי נסלחת ובלתי נסבלת". 

הבחירות לרשויות המקומיות שנערכו באוקטובר האחרון מחייבות חידוש הרכבי כל המועצות הדתיות. רגב הבהיר במכתבו כי אם לא תתחייב הממשלה לנצל את הרכבת המועצות מחדש לתיקון הבעיה, יביאו חדו"ש ושאר הארגונים את הנושא לבג"ץ. הוא הביע במכתבו תקוה כי לאור מדיניות שילוב הנשים עליה הצהירה מפלגת הבית היהודי לא יהיה צורך בכך.

בתגובה מסכים סגן השר בן דהן כי "בעבר מונו נשים מועטות בלבד להרכבי המועצות הדתיות. גם אני הצטערתי להחשף לנתונים אלו. לפיכך הוריתי לאחראים על כך בלשכתי שיפעלו לכך שבכל הרכב מועצה דתית, שיורכב בתקופת כהונתי, תמונה לפחות אישה אחת כחברה בהרכב, ככל שהדבר יתאפשר בהתאם לנתונים הקואליציוניים המקומיים".

חדו"ש מקיימת כבר מספר שנים מעקב אחר מספר הנשים החברות במועצות הדתיות. למרות שחלפו כבר כ-25 שנים מאז פסק דין שקדיאל בו קבע בג"ץ שאין להפלות נשים במינוי למועצות דתיות, רק 27 נשים מכהנות בכ-65 הרכבי מועצות דתיות. במועצות אלה כ-450 חברים, כך שמדובר בכ-6% בלבד. משמעות החלטתו של בן דהן היא אם כן שמספר הנשים המכהנת במועצות הדתיות יכפיל את עצמו ואף יותר ל-65 נשים חברות.

את רוב הכוח והסמכות במועצות מחזיקים יושבי הראש וסגניהם. אולם כיום לא מכהנת אף אישה בתפקיד זה. בכל ההיסטוריה כיהנה רק אישה אחת כיו"ר מועצה דתית. בכחצי מהמועצות הדתיות לא הצליחו המשרד לשירותי דת והרשות המקומית להרכיב מועצה נבחרת. לכן מינו בהן השרים ממונים. מבין כ-120 ממונים בכ-60 מועצות, מכהנת רק אישה אחת שאף היא מונתה רק בקיץ האחרון.

לגבי המינויים הבכירים בן דהן הרבה פחות נחרץ. "בעניין מינוי אישה כממונה או כיו"ר מועצה דתית", הוא כותב, "הבחירה היא מקצועית וכפופה להסכמה בין שלושת הרשויות: השר, ראש הרשות המקומית והרב המקומי.  ככל שתמצא אישה ראויה מבחינת כישוריה המקצועיים לשמש כיו"ר המועצה הדתית ושתהיה מוסכמת על שלושת הרשויות, ודאי שאיני רואה מניעה למנותה לתפקיד".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב ברך בתגובה על הוראת סגן השר בן דהן למנות לפחות אישה אחת בכל מועצה דתית. לדבריו, "הגיע הזמן להפוך את שותפות הנשים במועצות הדתיות מחריג למציאות ברורה מאליה בכל ישוב". עם זאת ציין רגב קובע כי "אין במינוי סימלי של אישה אחת למועצה בבחינת ייצוג הולם". זאת במיוחד בהתחשב בעובדה כי נשים מהוות מרכיב משמעותי של ״צרכני״ השירותים של המועצות הדתיות דוגמת מקוואות". לדבריו, "חברות מועצה שכבר מכהנות מתלוננות על הקושי לתפקד לבד בסביבה גברית ולכן חשוב שתמונה יותר מאישה אחת בכל מועצה".

רגב מבהיר גם, שחדו"ש לא תשלים עם התניית מינוי נשים לתפקידי ממונות על מועצות דתיות ברצונם הטוב של רבני העיר. הוא קרא לבן דהן לשקול מחדש את עמדתו בעניין זה וקרא ליועץ ויינשטיין להוציא הנחיה מפורשת למינוי נשים לממונות על מועצות דתיות והיקף הייצוג ההולם בהרכבים הרגילים. "מדובר במינוי מנהלי לכל דבר שכפוף לכל כללי השיוויון" אומר רגב. "אין כל דרך להצדיק את העובדה שרק אישה אחת מכהנת בתפקיד זה ולא עשרות. יש לקוות שדווקא מפלגה שראשיה פועלים לא מעט לקידום נשים כמו הבית היהודי תשלים את המלאכה הנדרשת, ולא יהיה צורך בעתירה לבג"ץ בעניין זה".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.