loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > הורמון הלידה אוקסיטוצין יכול לשלוט על הביטוי של אוטיזם בבעלי חיים

הורמון הלידה אוקסיטוצין יכול לשלוט על הביטוי של אוטיזם בבעלי חיים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
הקהילה המדעית מסכימה כי מקורו של האוטיזם הוא בחיים המוקדמים שלנו, כלומר בחיים העובריים או לאחר הלידה. צוות חוקרים הביא לפריצת דרך בהבנה של ההפרעה. במאמר שפורסם בעיתון Science, החוקרים מראים כי קיימות רמות כלוריד גבוהות בתאי העצב של עכברים ששימשו כמודל חיה של אוטיזם, ורמות אלה הן חריגות כבר מהלידה.

תוצאות אלו מאששות את ההצלחה שהושגה כשבדקו טיפול במשתן בילדים אוטיסטים ב- 2012, ומצביעות על כך שמתן תרופות משתנות לעכברים לפני הלידה מתקן את המצב. החוקרים גם מראים כי אוקסיטוצין, הורמון הלידה, מביא לירידה ברמות הכלוריד במהלך הלידה, מה ששולט על הביטוי של התסמונת האוטיסטית.

הנוירונים מכילים רמות גבוהות של כלוריד לאורך כל החיים העובריים. כתוצאה מכך, GABA, השליח הכימי העיקרי במוח, מפעיל את הנוירונים בשלב זה במקום לעכב אותם, על מנת לאפשר את הבנייה של המוח. בהמשך ישנה ירידה טבעית ברמות הכלוריד המאפשרת ל-GABA  לעבוד כמעכב ולווסת את פעילות המוח במתבגרים ובמבוגרים.

מחקרים הראו רמות כלוריד גבוהות באופן חריג בהפרעות מוחיות רבות (אפילפסיה בילדות, חבלת ראש וכו'). לאחר שעשו תצפיות רבות, החוקרים ערכו ניסוי קליני ב- 2012, כשהם מתבססים על ההשערה שקיימות רמות כלוריד גבוהות בתאי עצב של אוטיסטים. החוקרים הראו כי למתן חומר משתן לילדים אוטיסטים, אשר מפחית את רמות הכלוריד העצביות, יש השפעות מועילות. תוצאות הניסוי תמכו בהשערה זו, אבל בגלל שרמות כלוריד גבוהות לא הודגמו בילדים אוטיסטים, לא ניתן הייתה להוכיח את המנגנון המוצע או להצדיק את הטיפול במשתן.

במחקר הנוכחי, החוקרים השתמשו בשני מודלים של בעלי חיים של אוטיזם. מודל גנטי של תסמונת ה-X  השביר, שהוא המוטציה הגנטית השכיחה ביותר הקשורה לאוטיזם, ומודל נוסף, שנוצר על ידי הזרקת סודיום-ולפורט לעכברים בהריון (חומר היוצר מומים בילדים, כולל הפרעות מהספקטרום האוטיסטי).

לראשונה, החוקרים רשמו את פעילות תאי העצב בשלב העוברי ומיד לאחר הלידה על מנת לבחון שינויים ברמות הכלוריד. תצפיות אלו הראו כי רמות הכלוריד גבוהות באופן חריג בבעלי חיים צעירים ומבוגרים ששימשו כמודל אוטיזם. GABA הפעיל מאוד חזק את תאי העצב, והחוקרים רשמו פעילות חשמלית חריגה במוח, שהמשיכה שכבעלי החיים התבגרו.

הירידה ברמת הכלוריד, תופעה מרשימה במיוחד שנראתה בעת הלידה בקבוצת הביקורת, לא נצפתה בשני המודלים של האוטיזם, ובתאי העצב הייתה אותה רמת כלוריד לפני ואחרי הלידה. רמות גבוהות אלה נצפו בשל פעילות מופחתת של העברת כלוריד אל מחוץ לתאי העצב. החוקרים מסכמים כי רמות כלוריד גבוהות במהלך הלידה הן שגורמות להופעת הפרעה מהספקטרום האוטיסטי.

החוקרים נתנו טיפול במשתן לאם היולדת בשני המודלים של בעלי החיים למשך 24 שעות זמן קצר לפני הלידה, כדי לראות אם הדבר ישפיע על התפתחות המוח ביילודים. הם הראו כי הירידה ברמות הכלוריד הושגה בתאי העצב מספר שבועות לאחר טיפול בודד במהלך הלידה. לדברי צוות החוקרים, טיפול טרום לידתי שיפר את פעילות המוח ושינה את ההתנהגות האוטיסטית בחיות ברגע שהפכו למבוגרים.

בנוסף, נלמד במחקר התפקיד של אוקסיטוצין בהורדת רמות הכלוריד בתאי עצב. החוקרים הראו בעבר כי להורמון זה, אשר מהווה טריגר ללידה, יש הרבה פעילות מיטיבה על מוחם של תינוקות, כוללים השפעות מגנות במקרה של סיבוכים במהלך הלידה, ואפילו השפעה של הפחתת כאבים. בנוסף, אוקסיטוצין מתנהג כמו משתן, בכך שמפחית את רמות הכלוריד התאיות.

במחקר הנוכחי, הצוות בדק את ההשפעות ארוכות הטווח של חסימת פעילתו של האוקסיטוצין לפני הלידה. תרופה שחוסמת את האותות שנוצרים על ידי אוקסיטוצין הוזרקה לעכברים בהריון, והחוקרים בדקו את ההשפעות של החסימה ביילודים וראו שהופיעו תסמונות הדומות לאוטיזם. התצפיות מראות כי טיפול מוקדם ככל האפשר הוא חיוני למניעה מקסימלית של ההפרעה.

עבודה זו מראה את החשיבות של ביצוע מחקרים אפידמיולוגיים על מנת להבין את הפתוגנזה של המחלה טוב יותר, בעיקר באמצעות ניתוח נתונים על לידות בהן התרחשה ירידה בכלוריד.

למאמר המקורי:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/272328.php

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.