loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > המדינה: נמשיך לתקצב תלמידי ישיבות למרות שאינם מתגייסים

המדינה: נמשיך לתקצב תלמידי ישיבות למרות שאינם מתגייסים

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
בג"צ ידון מחר (חמישי) בעתירה של חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית ורוני בריזון נגד המשך ההקצבות לתלמידי ישיבות שצריכים להתגייס. עו"ד רגב: "המדינה מממנת הפרת חוק המונית". עו"ד ברנע, המייצג את העותרים: "מצער שהיועמ"ש שותף למהלך לא חוקי"

בג"צ ידון מחר (חמישי) בבוקר בעתירה נגד התקצוב הבלתי חוקי לתלמידי ישיבות ואברכים, שהיו צריכים להתגייס עם ביטול חוק טל. את העתירה הגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון משינוי, באמצעות עו"ד גלעד ברנע.

בעקבות הגשת העתירה שינה משרד החינוך במחטף בספטמבר את הקריטריונים להקצבות לישיבות באופן שיאפשר, לטענת המדינה, את המשך העברת הכספים. באמצעות השינוי מתכוונת המדינה להמשיך לממן את לימודיהם של תלמידי ישיבות שעל פי החוק היתה אמורה לגייס אותם  העותרים פנו לבג"צ לאפשר להם לתקן את העתירה, כך שתבקש לפסול את הקריטריונים החדשים בטענה שאינם חוקיים.

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל פנו העותרים בראשית אוגוסט לבג"צ בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). זאת, כיוון שאיבדו את מעמד דחיית השירות. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מעריך את היקף ההקצבות לתלמידים אלה בכ-30 מיליון שקל לחודש.

כדי לנסות לעקוף את העתירה חתם שר החינוך גדעון סער בספטמבר האחרון על קריטריונים חדשים שיאפשרו להעביר במהלך חצי השנה הקרובה את הכספים. על פי הנוהל החדש יוכלו לקבל הקצבות גם מי שקיבלו דחיית שירות בעבר וכן תלמידי ישיבות חדשים. משמעות הקריטריונים החדשים היא שאנשים שאמורים להתגייס ואינם עושים זאת, יוכלו לקבל מהמדינה מימון ללימודיהם בישיבה.

אישורם של הקריטריונים החדשים נעשה בתהליך מזורז באופן יוצא דופן. הקריטריונים הובאו לידיעת הציבור הרחב  להתנגדויות והערות, תוך כדי הקצבת זמן מינימאלי של שלושה ימים בלבד לתגובות הציבור. בדרך כלל ניתנים למטרה זו שבועות.

במקביל לדיון בעתירת ההקצבות יערך גם הדיון בעתירות לגיוס בחורי הישיבות בעקבות ביטול חוק טל, העתירה של עו"ד יהודה רסלר והפורום לשוויון בנטל והעתירה של התנועה לאיכות השלטון.

פרקליטם של העותרים עו"ד גלעד ברנע ציין ש"למיטב הבנתו "גם השינוי בקריטריונים אינו חוקי ומפלה כאחד ומדובר במחטף שיש להצר על כך ששר החינוך והיועץ המשפטי שותפים לו".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"הממשלה יצרה תקדים של תקציב למימון הפרת חוק המונית. קשה להבין למה היועץ המשפטי לממשלה נותן יד לתרגיל הזה. ננקוט כל הליך משפטי אפשרי כדי לסכל את הכשרת שרץ ההקצבות למשתמטים".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה ש"המהלך החד צדדי של השר והממשלה מהווה דוגמא חוזרת לזלזול  של שר החינוך והממשלה הנוכחית  בחוק ובציבור הנושא בנטל השרות הביטחוני והכלכלי. החוצפה הגיעה לשיאים חדשים של אטימות המונעת אך ורק משיקולים פוליטיים קצרי טווח".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר ש"הממשלה מפירה חוק, גונבת דעת, גוזלת את הציבור, משחדת חרדים ומעודדת פרזיטיות. הכל לא ממש מפתיע והמאבק בתועבות השלטון נמשך.  מאז שבוטל חוק טל, ממשלת ישראל נתנה לחרדים מתנה בלתי-חוקית בסך של כמאה מיליון שקלים ואם בג"צ לא יעצור את  ההשתוללות, הם יקבלו סכום כזה כל שלושה חדשים".

מנכ"ל ישראל חופשית מיקי גיצין אמר בתגובה, ש"המציאות שיוצר משרד החינוך היא מעוותת לחלוטין: בסופו של דבר לא משנה מה קובע בג"צ או החוק הישראלי דבר הדבר היחיד שנשאר יציב במציאות הפוליטית בישראל הוא התקציבים המועברים לישיבות".

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.