loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > סיפורו המדהים של שחרור מחנה דכאו

סיפורו המדהים של שחרור מחנה דכאו

פורסם ב05/05/2016
ע"י אלעד כהן
בתאריך 29 באפריל 1945 שוחרר מחנה הריכוז דכאו. מראות האימה שנגלו לעיני הכח האמריקאי המשחרר הובילו לשרשרת אירועים מדהימה, המובאת כאן בתרגום ישיר מתוך יומן המלחמה של מפקדת האוגדה.

לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה, בחרנו להביא לידיעתכם תיאור יוצא דופן, ובו תיעוד מהלך שחרורו של מחנה הריכוז דכאו מתוך רישומי יומן המלחמה של הצבא האמריקאי. שרשרת מאורעות דרמטיים, שהתחילו ככל הנראה בחשיפת החיילים האמריקאים לזוועות הנאציים שהתחוללו במחנה, הובילו לתגובה קיצונית במיוחד של חייל אחד ממוצא אינדיאני שככל הנראה לא עמד במראות והחליט ליטול את החוק לידיים.

06:00 קצין האס. אס אוברשטורמבנפיהרר היינריך סקוז'נסקי אשר מונה בחיפזון כמפקד המחנה מקיים מסדר בוקר לשומרים הנצורים בדכאו. במסדר נכחו 560 גברים, רבים מהם אושפזו בבית החולים הסמוך. מעולם קודם לכן, לא פיקד על המחנה קצין זוטר כל כך. מפקדו האמיתי של המחנה, מרטין גוטפריד וייס, ברח יום קודם לכן ביחד עם למעלה מאלף שומרי האס. אס. של המחנה. משהתקרבו הכוחות האמריקאים לדכאו, ניתנה פקודת הכניעה של  סקוז'נסקי.

07:35 גדוד 3 וגדוד חי"ר 157 של אוגדה 45 ("ציפור הרעם")של צבא ארה"ב מסתערים מכיוון הכפר הסמוך "גרוס אינזמוס" (כעשרה מייל צפון מזרחית לאוגסבורג) . בראש הכח 3 מחלקות חי"ר הנתמכות ע"י טנקים.

08:30 לאחר חיסול כיסי התנגדות של צלפים, עוכב הגדוד השלישי בשל פיצוץ הגשר הסמוך לאמפרמוקינג, כארבעה מייל מהעיר דכאו.

09:30 טנקים של גדוד 101 נכנסים לעיר דכאו, לאחר שנמצאה דרך חלופית לחציית הנהר.

10:00 שתי מחלקות רובאים (מחלקה K ומחלקה L) של הגדוד השלישי נערכות לתקיפה לכיוון מינכן. מחלקה I ממתינה כעתודה מאחור.

10:15 מפקדת הגדוד השלישי מקבלת פקודה להשתלט על מחנה דכאו

10:30 מחלקה I, וכח נוסף ממחלקה M  של הגדוד השלישי נשלחים לכיוון מחנה הריכוז. טנקים ששהו בסמוך למקום הפיצוץ של הגשר נתקלו במרחק של כ- 20 יארד (20 מטר) בכח גרמני שלא הספיק לעלות על הגשר, ונתקע בעברו השני. מספר רב של חיילים גרמנים נהרגו בתקרית זו.

10:45 סגן סטיוארט וסמ"ר רוברט וילסון ממחלקה L מגיעים לגשר הולכי רגל המוגן ע"י מקלען גרמני בודד. לאחר ירי חגורת תחמושת אחת, הגרמני נסוג, ומחלקה I חוצה את הנהר. טנקים נוספים ומחלקה L נותרו מאחור בכדי לטהר את דכאו ובהמשך להצטרף למתקפה בכיוון מינכן.

10:55 סיור מודיעין ופטרול הסיירת מגיעים לשולי מחנה הריכוז, ונתקלים באש אויב. ג'יפ ובו ארבעה גברים שנשלח ממפקדת המחנה במטרה לקבל את תנאי הכניעה מסתובב ובורח מן המקום.  אוברשטורמבנפיהרר סקוז'נסקי מנסה להודיע על כניעת המחנה, אך נורה ונהרג במהומה שנוצרה.

11:00 כוחות ראשונים של מחלקה I נכנסים למחנה ומזהים קרון רכבת עמוס גופות אסירים. טר"ש ג'ון דגרו מברטון, אוהיו, הוא האמריקאי הראשון שנכנס בשערי המחנה מקרב הכחות המשחררים, ונתקל במראות האסירים.

11:20 חיילים אמריקאים מגיעים למתחם הפנימי בו כלואים אסירים

11:25 המשרפות ותאי הגזים נגלים לעיני החיילים. מהומה וגופות נמצאים מכל עבר.

המשרפות המקוריות שבמחנה דכאו נבנו בשנת 1940 אולם משגבר שיעור התמותה במחנה הן הוחלפו במבנים שבתמונה למעלה בשנת 1942. מבנה זה הכיל חלל גדול יותר, תא גזים וארבע משרפות.

11:30 חיילים אמריקאים שנחשפים לזוועות ובסערת רגשות של טירוף, אימה, זעם ואשמה יורים ב- 122 חיילים גרמנים שנתפסו, רובם וואפן אס. אס. עשרות אסירים (יהודים, ככהנ"ר) פורצים את הגדרות והורגים (חלקם בידיהם החשופות) כ- 40 שומרים גרמנים. טוראי ג'ון לי, ממחלקה I סיפר מאוחר יותר על מעורבותו האישית בלפחות שישים ממעשי ההרג.

12:00 כל ההתנגדות הושתקה, ואסירים נמלטים נאספו ורוכזו. לעת עתה חזר השקט והסדר. 358 חיילים גרמנים נלקחו כאסירים, רבים מהם, אנשי וואפן SS  נלקחו פצועים ממיטותיהם שבבית החולים הצבאי.

12:05 מקלען אמריקאי שכינויו הוא עין הציפור (Birdeye), ממלחקה M  לפתע צועק "הם מנסים להמלט" ופותח באש ממקלע ה- 0.3 שלו. סא"ל פליקס ספארקס מסתער עליו מאחור, ובועט בו עד שנוטש המקלע, וצועק "מה לעזאזל אתה עושה?"

גופות חיילים גרמנים בקרבת מחנה דכאו. חיילי הוואפן אס. אס. לבשו מדי הסוואה בנסיון להקשות על האויב בזיהוים. הצלם, אדווין פ. גוראק, אשר צילם את התמונה ב- 30/4/1945 טען שהאופן בו הונחו הגופות בערימה מרמז על כך שנהרגו כמעט בו זמנית, ככל הנראה באש מקלע.

12:15 הסדר שב לקדמותו. רגע של שקט יחסי.

12:25 תא"ל הנינג לינדן ופמליה מגיעים. כתבת עיתון פותחת את שער המחנה במתחם הפנימי, ומספר אסירים נמלטים.

12:30 רוב האסירים תחת שמירה וחוזרים להסגר.

12:35 עימות מילולי מתפתח בין תא"ל לינדן וסא"ל ספארקס.

12:45 תא"ל לינדן ופמלייתו עוזבים

12:50 שומרים הוצבו עמדותיהם, הרוחות נרגעו וסערת הרגשות בשליטה. המחנה, סוף סוף- מאובטח. סא"ל ספארקס מדווח למפקדת האוגדה ומתאר את השתלשלות ארועי היום.

קבוצה של כ-200 חיילים גרמנים שבויים נלקחים לרחבה שברחבת בית החולים, להיכן שהיה הקיר שבסמוך לו בוצעו ההוצאות להורג. סגן וויליאם וולש הנו הרביעי מצד שמאל, עם גבו למצלמה. חמישה אסירים לשעבר מן המחנה מסייעים לכוחות האמריקאים בשמירה על החיילים הגרמנים. איש הרפואה הגרמני, הנושא את דגל הצלב האדום הנו אחד מאנשי הצוות הגרמנים היחידים אשר שרד את שחרור המחנה.

13:30 סא"ל וולטר אובריאן וסרן מיינור ס. שירק סורקים את המחנה

14:30 סא"ל ספארקס מוציא קבוצת פקודות לכחות שמחוץ למחנה, וממתין לבואו של המפקד הממונה, גנרל פרדריק. בינתיים, סגן וולש עם אלמנטים ממחלקה I נסוגים בכדי להיערך למתקפה על מינכן. צ'פלן לוי חוזר לעיר דכאו.

קבוצה של שומרים גרמנים נמסרת לחייל אמריקאי בידי אסיר לשעבר הנושא רובה גרמני. אסיר זה נצפה באחת התמונות שלמטה חמוש באֱת חפירה (באדיבות מוזיאון דיביזיה 45)

14:35 סגן הווארד ביוכנר וסגן רוברט קימסי מגיעים אל מחוץ לשערי המחנה. שניהם קציני רפואה, והנם הרופאים הראשונים המגיעים לזירה.

14:45 346 חיילים גרמנים נורים ע"י מקלע בידי סג"מ ג'ק בושיהד, הקצין הממונה על מחלקה I במיקום C. סג"מ בושיהד הנו ממוצא אינדיאני (צ'ירוקי) מאוקלהומה.

בתמונה המדהימה הזאת נראים כ-60 חיילים גרמנים מתים או פצועים שוכבים למרגלות הקיר. רק רבע מאורך הקיר המלא נראה בתמונה. המקלען שבמרכז התמונה כורע, כשבידו תת מקלע מדגם 1919A4. ארבעת הגרמנים שעדיין עומדים על רגליהם בתמונה מתו שניות אחדות לאחר צילום התמונה. בניין בית החולים נראה בצד ימין. (התמונה צולמה ע"י החייל ארלנד ב. מאסר, באדיבות הארכיון הלאומי האמריקאי שבוושינגטון הבירה)

14:47 סגן ביוכנר שומע את קולות האש של מכונת הירייה ומגיע לזירת הטבח, דקות לאחר שצולמה התמונה שלמעלה.

14:49 איש הרפואה, הסמל רלף רוזה ושותפיו לצוות הרפואי מגיעים לזירת הטבח.ציור אתר ההוצאה להורג, כפי שהוצג בידי סגן ביוקנר. גופות החיילים הגרמנים יוצגו ע"י האיקסים, הנקודות השחורות הן חיילים אמריקאים, העיגולים הקטנים הם מקלעים, והחצים היוצאים ממקלעים אלה מייצגים את קו האש. חץ A הוא מסלול הריצה של סגן ביוקנר (מששמע את קולות הירי), והחץ השני הוא של מסלול הריצה של סמל רוזה. ליד הספרה 25 יש X ובשני צידיו האותיות I המייצגים את מיקומם של שני האסירים שמכים את השומר הגרמני בתמונה שלמטה.

שני אסירי המחנה נערכים להרוג את שומר האס. אס. באמצעות אֱת. ברקע גופות של שומרי המחנה הגרמנים שנורו בידי המקלען. מבנה בית החולים נמצא למעלה מימין. אסיר המחנה שמצד שמאל, ובידו אֱת החפירה הוא אותו אסיר בתמונה מלמעלה בה הוא מוסר את השומרים הגרמנים לחיילים האמריקאים.

14:53 סגן פירסי מתקרב לכיוון הקיר ומתבונן מקרוב בזירה. הוא רואה שחיסול המחנה שביצע גאריסון הושלם. כל החיילים הגרמנים שנשבו מתים או גוססים. אף לא אחד מאנשי הצוות הרפואי האמריקאים, כולל דוקטור ביוכנר מנסים לטפל בפצועים. כל אחד מהאנשים נורה בנפרד.

15:00 סגן ביוכנר ואנשי הצוות שלו סורקים את המחנה עד לשעה 1700.

15:15 סגן אלוף ספארקס וגנרל פרדריק סורקים את המחנה עד לשעה 1700

18:00 חלקים מהגדוד הראשון (מחלקה C) ופלוגה אחת נוספת מגיעים לסייע בשמירה.סיכום ארועי היום במחנה דכאו במספרים (חתום על המסמך סגן הווארד ביוקנר)

בין השנים 1933-1945 נרשמו במחנה דכאו 206,206 אסירים. מספר הנרצחים בו אינו ידוע. אלפי אסירי מלחמה סובייטים הוצאו להורג במחנה, אזרחים שנלקחו על ידי הגסטפו ל"טיפול מיוחד", תהלוכות מוות ומעשי רצח ממש לפני כניעת המחנה- כל אלה לא נרשמו בספרי המחנה. גופי מחקר שונים מדווחים על כ- 31,591 נרצחים במחנה מתוך אלה שנרשמו. כ- 5,000 יהודים נרצחו במחנה דכאו. ביום השחרור שהו במחנה כ- 32,000 אסירים, מהם 2,500 יהודים.

בשנת 1986, פרסם קולונל הווארד ביוקנר את ספרו "שעת הנקם" (The hour of the avenger) ובו פירוט מאורעות ה- 29 באפריל 1945.

רק בשנת 1991 שחרר צבא ארצות הברית את מעטה הסודיות מן הדו"חות הסודיים סביב ארועי שחרור מחנה דכאו. בדו"ח מצויינות מספר תקריות נוספות: קצין בדרגת סגן פקד על ארבעה חיילים גרמנים לעלות על קרון נגרר, וירה בהם אחד אחר השני. חייל נוסף שהיה איתו ביצע ווידוא הריגה. מספר חיילים אמריקאים הפנו את גבם בעת שאסירי מחנה היכו שומרים גרמנים למוות באמצעות אֱת חפירה. מאוחר יותר נאמר שאחד האסירים (המופיע בתמונה למעלה) סורס בידי השומר בו נקמו.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.