loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנה בנושא פיקוח בתחום הטבק

אמנה בנושא פיקוח בתחום הטבק

פורסם ב04/06/2014
ע"י אלעד כהן
אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח בתחום הטבק – FCTC ׁ(Framework Convention on Tobacco Control)

אמנת המסגרת הבינלאומית של ארגון הבריאות העולמי, בנושא פיקוח בתחום הטבק אושררה על ידי ממשלת ישראל בשנת 2005, במטרה לצמצם באופן משמעותי והדרגתי את שכיחות השימוש בטבק והחשיפה לעשן טבק, ולמנוע את הנזקים הבריאותיים העצומים הנגרמים לציבור כתוצאה מכך. ההערכה היא, שכיום למעלה מ-8,000 בני אדם מתים בישראל מידי שנה (ממחלות סרטן בכלל, סרטן ריאה בפרט, מחלות לב, דרכי הנשימה ועוד). נתון מזעזע, שהינו גבוה בהרבה ממספר האנשים המתים כתוצאה מתאונות דרכים, איידס ופעולות איבה ביחד.

מצורפת להודעה טבלה המבהירה מה מבין סעיפי האמנה בוצע בישראל, ניתן לראות כי בחלק ניכר מהסעיפים היישום בישראל עדיין חלקי, או בשלבי חקיקה.

מה כבר נעשה?

 • העלאת מחירים: בשנים האחרונות העלה משרד האוצר את המס על מוצרי טבק מספר פעמים, בתמיכת משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן.
 • השוואת המיסוי על כל מוצרי הטבק: עד שנת 2012 המס על מוצרי טבק בישראל לא היה אחיד, כאשר המס על סיגריות היה הגבוה ביותר. בשנת 2012 אושרו שינויים במס על טבק ומוצריו, ביניהם טומבק (טבק מעובד לנרגילות), טבק למקטרת וסיגרים סיגרלות, והחל מתווה הדרגתי להשוואת המיסוי, בדומה למס המוטל על סיגריות. העלאת המיסוי תושלם בראשית שנת 2015.
 • צמצום הפטור ממכס על מוצרי טבק: החל מינואר 2014 צומצם הפטור ממכס על מוצרי טבק בחנויות הפטורות ממכס משתי חבילות לחבילה אחת בלבד.
 • איסור פרסום: בישראל קיים החל משנת 1983, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. החוק שעבר תיקונים שונים במהלך השנים, אינו מטיל איסור מלא על הפרסום, כנדרש באמנה, אלא מטיל הגבלות מסוימות. וועדת הכלכלה דנה ארוכות בתיקון הצעת חוק לפיה הפרסום ייאסר לחלוטין בכל המדיות, אך לאור התנגדות עזה מצד נציגי העיתונים וחברות הטבק, החקיקה לא הושלמה.
 • אזהרות על מוצרי טבק: בישראל: קיימת חובת פרסום אזהרה כתובה על כל מוצרי הטבק. על שטח האזהרה כולו להיות לפחות 5% משטח החפיסה. בינואר 2014 נעצרה יוזמת חקיקה של משרד הבריאות לפיה: גודל האזהרה המופיעה על פרסומת למוצר טבק תגדל ל-30% משטח הפרסומת, ובנוסף האזהרה תכלול אזהרות גרפיות. יוזמת החקיקה נעצרה, עקב התנגדות לסעיפים אחרים בהצעת החוק, שכללו, כאמור, הטלת איסור מוחלט על פרסום.
 • חינוך, תקשורת, הכשרה ומודעות הציבור: האגודה למלחמה בסרטן מובילה את המאבק בנגע העישון בכל החזיתות באמצעות הסברה והדרכה, בבתי ספר, במוסדות ציבוריים, במקומות עבודה, הפעלת תכניות חינוך ומסעי הסברה בתקשורת – שהוכחו כיעילים ("הביישנים" וכד').
 • הגנה מפני חשיפה לעשן טבק: חוק איסור העישון במקומות ציבוריים עבר הרחבות שונות במהלך השנים. לאחרונה עברה בקריאה ראשונה הצעה לאסור על עישון באצטדיוני ספורט (למעט ביציע למעשנים). הצעה נוספת עברה בקריאה טרומית לאסור עישון בגני שעשועים.
 • צמצום התלות בעישון ועידוד הגמילה: החל משנת 2010 הוכנסו שירותי הגמילה מעישון לסל התרופות. שירות זה כולל סדנה לגמילה מעישון המבוססת על עקרונות הטיפול ההתנהגותי, וסבסוד תרופות מרשם למשתתפים בסדנאות; מספר הסדנאות שמבצעות הקופות מדי שנה, נמצא בעליה; מדי שנה מוכשרים מנחים ויועצים חדשים לגמילה מעישון; מכבי וכללית, מפעילות שירות טלפוני לגמילה מעישון, ללא תשלום.

מה עוד צריך לחוקק ולקדם?

 • יש ליזום העלאות מחיר משמעותיות יותר כפי שנעשה בניו-יורק, מהלך אשר הוביל לירידה דרמטית בשיעורי העישון. הוכח כי העלאת המחיר היא הגורם היעיל ביותר להורדת שיעורי העישון ולהפחתת מספר הצעירים שמתחילים לעשן.
 • יש לאסור לחלוטין על פרסום מוצרי טבק מכל סוג שהוא, בכל המדיות. הוכח שפרסום גלוי וסמוי, כגון בתוכניות ראליטי, סרטים וכד' מעודד עישון, במיוחד בקרב צעירים.
 • יש להילחם בתופעת הפרסום הסמוי.
 • יש להנהיג בישראל אזהרות גדולות על גבי חפיסות הסיגריות, אשר כוללות תמונות בהתאם להמלצת האמנה.
 • יש להגביר את האכיפה על בעלי מקומות ציבוריים ועל אזרחים המפרים את החוק. האכיפה בישראל, ללא ספק לוקה בחסר, ודורשת שיפור משמעותי. ללא אכיפה ערכם של החוקים נפגע בפועל.
 • יש להמשיך ולפעול להעלאת המודעות וקידום הידע הקיים בידי הציבור אודות העישון ונזקיו.
 • יש לבטל לחלוטין את הפטור ממכס על מוצרי טבק בחנויות פטורות ממכס.
 • יש לשפר את שירותי הגמילה מעישון במיוחד במגזר הערבי, בו שיעורי העישון גבוהים מאוד בגברים, ולהרחיב גם לקבוצות מיוחדות כגון: נפגעי נפש ובני נוער באמצעות מערכת הבריאות והחינוך (כיום מפעילה האגודה סדנה לגמילה מעישון בשיתוף עמותת אנוש).  
 • יש לבטל לחלוטין את חדרי העישון במקומות סגורים, כגון מסעדות ומקומות עבודה, כפי שממליצה האמנה, ולהגביל עישון במקומות פתוחים נוספים כגון פארקים ציבוריים.
 • יש לסבסד תחליפי ניקוטין הנמכרים ללא מרשם.
אמצו את עמותת האגודה למלחמה בסרטן בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.