loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי מותחת ביקורת על מועצת הביטחון של האום

אמנסטי מותחת ביקורת על מועצת הביטחון של האום

פורסם ב19/06/2014
ע"י אלעד כהן
אמנסטי אינטרנשיונל: יום הפליט הבינלאומי - "הכישלונות החרוצים" של מועצת הביטחון של האו"ם גורמים למיליונים לברוח

מועצת הביטחון של האו"ם נכשלת "כישלון חרוץ"  בשמירה על שלום וביטחון בינלאומיים, אמר היום (20/6) אמנסטי אינטרנשיונל לרגל יום הפליט הבינלאומי. הארגון הפציר בחברות מועצת הביטחון לפעול יותר בנחרצות כדי להגן על אזרחים ולמנוע ממיליונים נוספים מלהיות מוברחים מבתיהם.

התגובות הלא-יעילות או המאוחרות של מועצת הביטחון, ובמקרים מסוימים של מזכירות האו"ם, לעימותים מתמשכים בסוריה, דרום סודן, הרפובליקה המרכז אפריקאית ובעירק, אפשרו לאלימות להסלים ולקהילות רבות מספור להיהרס, לפני שננקטה, אם בכלל, פעולה משמעותית.

"אדישות, בריתות פוליטיות וצבירת-נקודות חייבות להפסיק לגבור על דאגות לזכויות אדם, כאשר מדובר בקבלת החלטות במועצת הביטחון", אמר שריף אלסעיד-עלי, סגן מנהל נושאים גלובליים באמנסטי אינטרנשיונל.

"בעוד דיפלומטים דנים בהערות לסדר, בתים נשרפים עד היסוד ומשפחות נאלצות להימלט. עיכובים ארוכים והחלטות וטו מפריעים ל'יד החזקה', כביכול, של האו"ם". הפריסה המאוחרת של כוחות השלום של האו"ם לרפובליקה המרכז אפריקאית משמעותה שאלפים כבר אולצו לברוח לפני שהכוחות הגיעו.

הכישלון החוזר ונשנה של מועצת הביטחון להפנות את המצב בסוריה לבית הדין הפלילי הבינלאומי וחוסר האחריותיות כתוצאה מכך, תרמו למשבר העקירה הגדול בעולם. בינתיים, אותן המדינות שחסמו כל פעולה משמעותית לגבי סוריה תורמות הכי פחות למשבר הפליטים העולמי. רוסיה וסין יישבו מחדש אפס פליטים ב-2013.

התרומות שלהן לקריאת האו"ם לגבי סוריה, שהשיגה את סכומי הכסף הגדולים ביותר בהיסטוריה של הארגון, הן עלובות באותה מידה. רוסיה תרמה 0.3% מקרנות אלו ב-2013 ו-0.1% ב-2014, בעוד סין לא תרמה דבר.

למרות החסרון הכלכלי היחסי שלהן, מדינות מתפתחות נושאות בנטל העיקרי של המשבר, כשאירן, ירדן, לבנון, טורקיה ופקיסטן הן חמשת המדינות המובילות באירוח פליטים. על פי הרישומים, ב-2013, שלוש ממדינות אלו - ירדן, לבנון וטורקיה - קיבלו בסך הכל 1,524,979 פליטים מסוריה לבדה.

לעומת זאת, בארה"ב יושבו מחדש ב-2013 רק 36 פליטים סורים - למרות שהיא יישבה מחדש אלפים יותר ממדינות אחרות. 28 מדינות האיחוד האירופי התחייבו ליישב מחדש 30,498 סורים, אם כי רובם המכריע - 25,500 - ייושבו מחדש בגרמניה. ב-2013, לפחות 435,000 בני אדם ביקשו מקלט במדינות האיחוד האירופי, אך הוא הוענק ל- 136,000 איש בלבד. "ראשי העולם מטעם עצמם משתרכים הרחק מאחורי העולם המתפתח כאשר מדובר בנשיאה בעול משבר הפליטים העולמי", אמר שריף אלסעיד-עלי.

"בהתחשב ביתרונות הכלכליים שיש למדינות עשירות על פני מדינות עניות, זה מזעזע כפליים לראות אותן מתחמקות מהאחריות שלהן להגן על פליטים במידה מגוחכת שכזו - זה חייב להסתיים". למרות המספר הנמוך של פליטים שהן צריכות להתמודד איתו, לעיתים קרובות מדינות בעולם המפותח מפירות את זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט. יוון לעתים קרובות מפגינה אלימות והפחדה כלפי הפליטים והמהגרים המגיעים לגבולותיה בחיפוש אחר הגנה, ביטחון ועתיד טוב יותר באירופה.

אמנסטי אינטרנשיונל תעד מספר מקרים בהם אנשים הופשטו, רכושם נגנב, והם הוחזקו באיומי נשק לפני שהוחזרו באופן לא-חוקי אל מעבר לגבול, לטורקיה.

אוסטרליה, שבה צפיפות האוכלוסין הנמוכה ביותר בעולם, היא עבריינית נוספת, המסתירה הפרות חמורות של זכויות אדם של פליטים ומבקשי מקלט במרכזי הקליטה שלה בחופיה באיי נאורו ומאנוס, פפואה גינאה החדשה. עצירים מוחזקים במתחמים צפופים, שם הם סובלים מחום מחניק ללא צל או מחסה הולמים ואינם מקבלים די מים ועזרה רפואית. רבים סיכנו את חייהם במאמציהם להגיע לאוסטרליה.

"אף פעם אין תירוץ להתעללות, אבל זה מתועב במיוחד לראות מדינות מעניקות לפליטים ומבקשי מקלט יחס שהן לא היו מעיזות להעניק לאזרחיהן", אמר שריף אלסעיד עלי. "הגיעה העת שממשלות במדינות מפותחות יפסיקו לחשוב במונחים של 'אנחנו' ו'הם'. פליטים ומבקשי מקלט עברו לא פעם תלאות נוראיות - מגיע להם להיות מוגנים ולקבל יחס אנושי ומכבד".

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.