loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > אמנסטי אינטרנשיונל: חשש לפשעי מלחמה בדרום קורדופן

אמנסטי אינטרנשיונל: חשש לפשעי מלחמה בדרום קורדופן

פורסם ב25/06/2014
ע"י אלעד כהן
התקפות על אזורי אוכלוסייה אזרחית, לרבות הפצצות חסרות הבחנה מהאוויר, שבוצעו על ידי כוחות ממשלת סודן, גרמו להרס רב בדרום קורדופן ועלולות להגיע לכדי פשע מלחמה, אמר היום (25/6) אמנסטי אינטרנשיונל, עם פרסום מסמך תדרוך חדש.

העימות המזוין - שהחל לפני שלוש שנים - התעצם בעקבות מבצע צבאי חדש של הכוחות החמושים של סודן (SAF) שהחל ב-14 באפריל. תמונות לווין, שהגיעו לידי אמנסטי אינטרנשיונל במהלך אותה תקופה, מציעות עדות נוספת להפצצות חסרות הבחנה מהאוויר ותואמות לדיווחים על כך שבתים, שווקים, בתי חולים ובתי ספר הופצצו.

"הראיות שתועדו בתמונות אלו, שצולמו על פני תקופה ממושכת בחודש מאי, תואמות את הדיווחים הרבים בנוגע להתקפות על אזורי אוכלוסיה אזרחית, שהינן לא רק הפרה ברורה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי, אלא גם עלולות להגיע לכדי פשע מלחמה", אמרה מישל קגרי, סגנית מנהל אזור מזרח אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

ההתעצמות האחרונה בלחימה בין הכוחות החמושים של סודן (SAF) ותנועת השחרור של העם הסודני – צפון (SPLM-N), מלווה בהפצצות מתמשכות ולא מבחינות מהאוויר של הכוחות החמושים של סודן (SAF) על אזורי אוכלוסייה אזרחית, לרבות במחוזות הייבן אום דוריין (Heiban Um Dorein ) ודלאמי.

ההתקפות האוויריות הללו נעשות לעיתים קרובות באמצעות כלי נשק בלתי מונחים כגון פצצות חבית, המגולגלות החוצה באופן ידני ממטוסים, ופצצות ברזל, המשוגרות ממטוס בגובה רב, מה שגורם לנזק רב באזורי אוכלוסיה אזרחית.

בין ה-15 ל-22 במאי, פקחי זכויות אדם תיעדו למעלה מ-200 פצצות שהוטלו מעל טנגל (Tangal), במחוז אום דוריין. על פי דיווחים, ב- 26 וב-28 במאי, הוטלו 33 פצצות על קאודה (Kauda), ​​עיר ללא נוכחות צבאית ידועה, שפגעו בבתים ובניינים אחרים, ובכלל זה משרדה של עמותה מקומית.

בתמונות לווין של קאודה, שצולמו בין ה-20 ל-31 במאי, ניתן לראות מכתשים וסימני שריפה המגיעים לקוטר של עד 20 מטר. באזור הדרומי המאוכלס ביותר של קאודה, נוצרו 17 מכתשים כאלו על פני תקופת תצפית של 11 יום.

החודשים מאי עד אוגוסט הם שיא עונת הנטיעות בדרום קורדופן. על ידי הגברת ההתקפות בתקופה זו ובתקופת הקציר, הכוחות החמושים של סודן (SAF) פוגעים ביכולתם של אנשים לעבד את שדותיהם. זה מוסיף למצב הקשה מלכתחילה של חוסר ביטחון תזונתי. במהלך שלוש השנים האחרונות, אמנסטי אינטרנשיונל תעד בחודשים אלו דפוס של התקפות. ממשלת סודן ממשיכה לחסום כל סיוע הומניטרי לאזרחים באזורים בשליטת האופוזיציה, מה שמעמיד את האזרחים במצב מסוכן מאוד.

"לאחר שלוש שנים של עימות, תושבי דרום קורדופן, שכבר נמצאים במצב פגיע ביותר לרעב ומחלות, עומדים בפני אסון הומניטרי הממשמש ובא," אמרה מישל קגרי. אמנסטי אינטרנשיונל קורא לממשלת סודן לחדול לאלתר מהתקפות קרקעיות והפצצות אוויריות חסרות הבחנה באזורי אוכלוסייה אזרחית ולהעניק בדחיפות גישה לארגונים הומניטריים.

"העולם צפה מהצד בהתפתחות העימות הזה. עכשיו הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תבטיח שממשלת סודן תחדול מהתקפותיה חסרות ההבחנה על אזורי אוכלוסיה אזרחית, שגורמות לסבל בקנה מידה עצום".

רקע

ב-14 באפריל 2014, ממשלת סודן פתחה בפעולה צבאית בשם "קיץ מכריע", שמטרתה "לשים קץ למרד בדרום קורדופן, הנילוס הכחול ודרפור", וכללה את פריסת כוחות התמיכה המהירה (RSF) כתמיכה בכוחות החמושים של סודן.

הכישלון להבחין בין אזרחים ללוחמים הוא הפרת "עיקרון ההבחנה" הבסיסי במשפט ההומניטארי הבינלאומי. זהו פשע מלחמה לתקוף במכוון אזרחים או מטרות אזרחיות.

תנועת השחרור של העם הסודני – צפון (SPLM-N) דיווחה, כי בחודש מאי 90,000 בני אדם נעקרו מבתיהם בתוך דרום קורדופן, והתווספו ל-800,000 שעל פי דיווחים, נעקרו או נפגעו בדרך אחרת מהעימות באזורים שבשליטת תנועת השחרור של העם הסודני – צפון מאז תחילת הסכסוך.

אמנסטי אינטרנשיונל מעריך, כי הלחימה בשלוש השנים האחרונות הביאה למותם של עשרות אזרחים ולפציעתם של מאות נוספים.

אמנסטי אינטרנשיונל קורא לממשלת סודן:

  • להפסיק לאלתר את כל ההפרות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי ומשפט זכויות האדם הבינלאומי בדרום קורדופן והנילוס הכחול, לרבות הפצצות חסרות הבחנה מהאוויר על אזורי אוכלוסיה אזרחית, והתקפות מכוונות נגד אזרחים ומטרות אזרחיות;
  • לנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים בכל ההתקפות על מנת להגן על אזרחים, ובכלל זה על ידי הזהרת האזרחים מפני התקפות קרובות על מטרות צבאיות;
  • להעניק גישה מיידית וללא הפרעה לסוכנויות האו"ם וארגונים הומניטריים בינלאומיים לכל אזורי הנילוס הכחול ודרום קורדופן, על מנת להקל במיידי על מתן כל הסיוע הדרוש לאזרחים שנפגעו מהעימות, לרבות מזון, מחסה וטיפול רפואי;
  • ליזום חקירות מהירות, יעילות ונטולות פניות בנוגע להפרות משפט זכויות האדם הבינלאומי והמשפט ההומניטארי הבינלאומי ולהעמיד לדין את החשודים באחריות פלילית בפני בתי משפט אזרחיים רגילים במשפט הוגן, ללא עונש מוות.
הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.